Przygotowania do OWE 2013

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Studentkamedycyny8
Posty: 100
Rejestracja: 5 mar 2012, o 15:49

Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Studentkamedycyny8 »

Hej!
Właśnie zaczynam przygotowania do Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Narazie mam zakupione następujące pozycje:
Vademecum maturzysty Pyłki-Gutowskiej dział Ekologia, ochrona środowiska
Ekologia i ochrona środowiska PWN
Ekologia z biogeografią i ochroną środowiska OMEGA
Biologia 1 Operon
Planuję przeczytać materiały z wikipedii i zacząć kolekcjonować Aurę".

Czy możecie mi powiedzieć, czy te materiały wystarczą, aby dojść do etapu centralnego? Byłabym wdzięczna, gdybyście napisali mi jakie macie odczucia co do poprzednich edycji?

Pomyślałam, że fajnie by było wymieniać się wiedzą, także jak ostatnio dowiedzieliście się ciekawej informacji dotyczącej ekologii, tudzież ochrony środowiska, możecie ją tu zamieścić.

Pozdrawiam,
Biologiaichemia
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kacia1001 »

Na tej olimpiadzie tak naprawdę dużo zależy od takiego ogólnego obycia i myślenia Osobiście na wojewódzki przeczytałam tylko Ekologia Środowisko Przyroda Umińskiego i szperałam trochę po stronach internetowych, i na awans do centrali wystarczyło
tempelik
Posty: 2
Rejestracja: 9 cze 2012, o 20:58

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: tempelik »

Brałem udział w edycji XXV, XXVI i szykuje się na XXVIII. Najpierw zasoby internetu, zasięgnięcie wiedzy znajomych, rozmowy z ludźmi siedzącymi w ekologi oraz zakuwanie podstawowych pojęć żeby ze szkolnego wyjść. Jak byłem na wojewódzkich w 2010r. (Lublin) to stwierdzam, że klimat był przyjazny choć atmosfera napięta jak nie powiem co Na klucze ludzie psioczą ale jak na każdej olimpiadzie (chyba).
mikin15
Posty: 42
Rejestracja: 1 maja 2011, o 17:50

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: mikin15 »

Czy absolwent liceum, który nie studiował może przystapic do olimpiady ?
Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kaśśśka »

Z tego co wymieniłaś, to czytałam z Omegi. Niezła książka, ale jest to prawie streszczenie książki Umińskiego - tytuł Ekologia, środowisko, przyroda. B. dobre na początek. Do tego od deski do deski Przyroda Polska (w tym roku na centralnym było dużo pytań z tego). Z kilku ostatnich lat. Aura też, chociaż to mniej ciekawe, ale pozwala na wyrobienie sobie zdania np. na temat obecnego stanu środowiska, technologii - dobre do ustego.
Trzeba też przerobić testy z poprzednich lat, nauczyć się ich na pamięć ( na wojew powtórzyło się z 5 pytań z poprzednich lat, na centralnym przynajmniej 1). I czytań na pokrewne tematy do pytań. Np. Pytanie: Jaki dąb jest obecnie najstarszy w Polsce? - to poczytaj od razu, jaki dąb był wcześniej uważany za najstarszy, jaki ma największy obwód, wysokość, w jakiej miejscowości jest, itp.
Przeczytaj całą wiki i jeszcze aktualności z ekologia.pl. Aktualności są ważne.
Aury nie musisz kupować - jak masz blisko, to możesz za darmo w jakiejś bibliotece uniwersyteckiej czytać (albo innej, o ile mają).

co by tu jeszcze. Instytut w Świerku ma dobrze opracowane wady, zalety itp. różnych źródeł energii.

a. i obczaj, jaki będzie przyszły rok według różnych organizacji, parków narodowych itd. W tym roku: Rok Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi ogłoszony przez ONZ (na centralnym były pytania o energię) i Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej: Bioróżnorodność Ekosystemów Morskich ( dziwnym trafem dużo pytań na wojewódzkim dotyczyło raf koralowych i wód. ).

Jak już będziesz na ustnym, to nawet jak nie będziesz to końca pewna siebie, to staraj się mówić tak, jakbyś była i miała dużą wiedzę i mów dużo, ale zwięźle.

Jak to zrobisz- to sukces murowany!
Te książki, co podałaś, moja Pani od biologii zachwala.
Polecam jeszcze 4. część Biologii PWN.

Pozdro!
Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kaśśśka »

Poczytaj też o chorobach cywilizacyjnych, problemach związanych z ochroną środowiska w Twoim regionie, zwróć uwagę na statystyki.
Awatar użytkownika
KamilB
Posty: 250
Rejestracja: 23 gru 2010, o 19:51

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: KamilB »

mikin15 pisze:Czy absolwent liceum, który nie studiował może przystapic do olimpiady ?
No chyba raczej nie
Awatar użytkownika
mariola2608
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2012, o 12:07

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: mariola2608 »

Zaglądaj na fora tego typu - czytaj różne artykuły naprawdę - nie trzeba przeczytać wszystkich zalecanych książek do olimpiady, bo wiele rzeczy jest dosłownie wyciągniętych z Internetu
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kacia1001 »

A przy rozwiązywaniu testów po prostu myśl. Kiedy coś ci pasuje, a wydaje się, że to byłoby za proste, to najczęściej ta odpowiedź jest poprawna, więc warto nie doszukiwać się haczyków I to naprawdę na każdym etapie Powodzenia! Chętnie sama jeszcze raz bym wystartowała.
artistio
Posty: 35
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 16:55

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: artistio »

Ja wiem, że na pewno wystartuje w tym roku a tak szczerze to wystarczy być odpowiednio otrzaskanym w testach na ABCD, żeby przejść do wojewódzkiego a później trzeba liczyć na swoją wiedzę, umiejętności radzenia sobie z stresem i szczęście. Wszędzie należy się odpowiednio się przygotować aby dobrze wypaść.
somethingMore
Posty: 47
Rejestracja: 26 wrz 2012, o 22:37

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: somethingMore »

Cześć wszystkim,
czy jeżeli zacznę się uczyć od października, dość solidnie - to przejdę etap szkolny ?
Kacia1001
Posty: 55
Rejestracja: 24 mar 2012, o 15:48

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: Kacia1001 »

Myślę, że bez najmniejszego problemu. Na etap szkolny w zupełności wystarczy wiedza podręcznikowa, np. rozdział o ekologii z Operonu i jakieś ogólne obycie Powodzenia!
artistio
Posty: 35
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 16:55

Re: Przygotowania do OWE 2013

Post autor: artistio »

Prawdziwa jazda zaczyna się dopiero z wojewódzkim, bo etap szkolny ma za zadanie wykosić i wypuścić paru kandydatów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości