Przygotowanie do olimpiady 2015

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Alra »

Może żeby rozpisywać pacjentom wzory strukturalne cytostatyków .

Tak na chłopski rozum to dla zwykłego lekarza onkologa studia chemiczne raczej na pewno nie przydadzą się w pracy, ale moooże dla onkologa - naukowca zajmującego się pracą laboratoryjną nad jakimiś tam magicznymi cząsteczkami mogącymi mieć zastosowanie w leczeniu nowotworów . Z tymże badaniami naukowymi z chemii medycznej zajmują się zazwyczaj po prostu absolwenci chemii czy kierunków pokrewnych, bez dyplomu lekarza.
Willja24
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2013, o 20:18

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Willja24 »

Chemia jako chemioterapia. Rozwaliło mnie
W sumie fakt, zobaczymy jak z czasem będzie na studiach. Ale leczenie nowotworów w dużym stopniu opiera się na chemii w sensie, że jako przenośniki leków są stosowane różnorakie cząsteczki, żeby działały tylko na chore komórki. Przynajmniej tak mi się wydaje.
Na finał obstawiam porządne zadanie, albo część przynajmniej z magnetyzmem, wskaźnikami płaszczyzny Millera, no ale niestety to już mnie nie dotyczy.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Olafek »

Jak już będziesz studiować onkologię, to na pewno wszystkiego, co z chemii może się do tego przydać cię nauczą To tak jakbyś chciała studiować fizykę i wzięła jako drugi kierunek matmę z perspektywą, że przydadzą ci się całki itp. a przecież na fizyce też to jest
Willja24
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2013, o 20:18

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Willja24 »

Olafek pisze:Jak już będziesz studiować onkologię, to na pewno wszystkiego, co z chemii może się do tego przydać cię nauczą To tak jakbyś chciała studiować fizykę i wzięła jako drugi kierunek matmę z perspektywą, że przydadzą ci się całki itp. a przecież na fizyce też to jest
Jaka WZIĘŁA? Czyżby mylący nick? A tak odnośnie chemii może fakt, ale jak obecnie patrzę na półce na Witowskiego i Omegę, a obok Mcmurry i Minczewski to wybór jest prosty.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Alra »

Willja24 pisze:Ale leczenie nowotworów w dużym stopniu opiera się na chemii w sensie, że jako przenośniki leków są stosowane różnorakie cząsteczki, żeby działały tylko na chore komórki. Przynajmniej tak mi się wydaje.
W sumie ogólnie leczenie jakiejkolwiek choroby opiera się często przede wszystkim na chemii - każdy lek to jakaś cząsteczka chemiczna o określonym działaniu . Co nie znaczy, że każdy lekarz powinien być znawcą chemii, farmacji, no i oczywiście medycyny przy okazji. Sama medycyna poszła na tyle do przodu, że ludzie specjalizują się w coraz węższych dziedzinach. Na pierwszy latach jest parę zajęć z chemii medycznej, dwa semestry tłuczenia biochemii, potem farmakologia. Większość i tak uważa dwa pierwsze przedmioty za zbędne, przynajmniej w na tyle rozległej formie, jaka jest teraz.
Także takie skojarzenia są bardzo rozbieżne.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Olafek »

Willja24 pisze: Jaka WZIĘŁA? Czyżby mylący nick?
Sorki, zawsze mam z Tobą problem w tej kwestii
Willja24
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2013, o 20:18

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Willja24 »

Udało się przejść z odwołania?
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Hipstęł »

Też wam nie działa strona olimpiady?
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Ernestoo »

Za utrudnienia przepraszamy i mamy nadzieję (.)
Tak, mi też.
Kajmel
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2013, o 19:42

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Kajmel »

I jak poszło?
2. zadanie z laborki co za kosmos. Własna skala pH i miareczkowanie kroplami. Aż ręce bolały od wkraplania.

Teoria mi poszła dobrze poza 1. i 3. Organiczna bardzo przyjemna i mi się podobała. Nieorganiczna w sumie też.
kamil0306
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2014, o 20:53

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: kamil0306 »

Mógłby ktoś zamieścić treści zadań?

Kajmel
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2013, o 19:42

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Kajmel »

61iiil.pdf
(1.02 MiB) Pobrany 74 razy
61iiit.pdf
(1.42 MiB) Pobrany 63 razy
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Przygotowanie do olimpiady 2015

Post autor: Hipstęł »

W sumie sam nie wiem jak mi poszło - zadania były bardzo. nietypowe. Takiego Olchemu chyba wcześniej nie było.

Ja właśnie zrobiłem zadania 1 i 3, a z resztą się strasznie męczyłem. W 4 byłem blisko, ale nie trafiłem ostatecznie w ten związek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości