Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Marysiuja
Posty: 5
Rejestracja: 11 maja 2014, o 14:20

Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Marysiuja »

Kończę 1 klasę liceum. W gimnazjum została laureatką w konkursie z chemii i teraz chciałabym wziąć udział w olimpiadzie chemicznej. Niestety ani w mojej szkole ani w mieście nie mam możliwości wejścia na laboratorium i przygotowania się do części praktycznej . Może wiecie gdzie na terenie Warszawy i okolic można znaleźć coś takiego? I jak się można najlepiej o tego przygotować? Jakieś warsztaty , dodatkowe zajęcia organizowane na terenie Warszawy?
Z góry dziękuje za odpowiedzi
Lanthane
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2014, o 16:15

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Lanthane »

Jeśli nigdy nie miałaś zajęć laboratoryjnych, to polecam warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie KLATRAT (działające na Wydziale Chemicznym PW) - Szkołę Młodego Chemika. Odbywają się w weekendy i są poprzedzone wykładami. Żeby się na nie dostać trzeba napisać test (pewnie będzie dla Ciebie prosty - byłaś w końcu laureatką) i wnieść niewielką opłatę.
Poza tym XIV LO w Warszawie od kilku lat organizuje wakacyjne Warsztaty Informatyczno-Chemiczne (wybiera się tylko jedną dziedzinę), odbywają się tam zarówno zajęcia teoretyczne, jak i laboratoryjne.
buforowy
Posty: 10
Rejestracja: 16 mar 2013, o 15:21

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: buforowy »

Gimnazjum daje dobre podstawy, np. do obliczeń molowych, ale to jednak za mało. Ja w gimn startowałem tylko w geografii i biologii i dopiero w LO zainteresowałem się chemią, mając szczęście, trafiłem na LO olimpijskie", ale i tak do finału trochę zabrakło, teraz jestem już własnie po maturze, napisanej na prawd. 90%, także całkiem dobrze, dzięki tej wiedzy.
Do chemii polecam przede wszystkim ksiązki kupić - analityczną to minczewski marczenko, oba tomy Boyda do organiki i przerabiać zadania, bo reakcje się powtarzają z poprzednich lat.
Myślę, że w swoim labolatorium szkolnym jakieś tam doświadczenia możesz wykonać, bo na 2 etap umożliwiający finał, czyli 100 z chemii, potrzeba tylko wiedzy o jakościówce, minczewski&marczenko wystarcza, w Wawie możesz na jakiś kurs się zapisać, ale głównie te ksiązki, bo tam zawsze wiedza się przydaje, gdyby z reszta nie teoria w to w tym roku byłbym w finale, a głównie z tej książki robilem laborkę.
Także rób zadanka, czytaj, wykorzystuj czas i powodzenia.
abc2343
Posty: 2
Rejestracja: 8 lip 2014, o 21:46

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: abc2343 »

Przyłączam się do pytania. Może ktoś jeszcze coś znajdzie? Szkoła Młodego Chemika jest obiecująca, ale niestety nie mieszkam w Warszawie, a to w środku roku szkolnego .
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Smile_Forever »

Jeśli się nie ma możliwości uczestnictwa w zorganizowanych zajęciach laboratoryjnych, polecam pracę w szkolnej pracowni. Sama w ten sposób się sporo nauczyłam. Tylko kwestia namówienia nauczyciela, aby się na to zgodził, a przecież obiecującym olimpijczykom się nie powinno odmawiać . Wystarczy dokupić trochę tańszych odczynników i można sporządzać zestawy, np. 10 probówek z różnymi substancjami, podpisać je na samoprzylepnych karteczkach na dnie probówki, żeby sobie potem sprawdzić identyfikację - i działać
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Nitrogenium32 »

Glikoproteina, moja klasa w przyszłym roku prawdopodobnie (dzięki Bogu!) będzie chodziła na zajęcia laboratoryjne na uczelnię, która jest dosyć średnio niedaleko od szkoły.

Czy uważasz, że moja chemiczka pozwoli mi przygotowywać się w szkole i/lub na uczelni? Wyszedłem z wprawy, jeśli chodzi o robienie doświadczeń i trochę mnie to smuci.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Smile_Forever »

Nitrogenium32, upomnij się, musi się zgodzić, skoro ma takiego ambitnego ucznia . Przecież w szkole po to są odczynniki, żeby uczniowie z nich korzystali, z nie żeby leżały w szafkach . Ale skoro dodatkowo na uczelni zorganizują Wam zajęcia, to już w ogóle będziesz mógł się rozwinąć. Im więcej praktycznych zajęć, tym lepiej. Pamiętaj, że najważniejsze są zadania typowo olimpijskie z wykrywania substancji, z ograniczoną ilością odczynników pomocniczych (tzw. ze stanowiska zbiorczego).
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Nitrogenium32 »

Glikoproteina, u mnie w sali chemicznej jest zaplombowana buteleczka z bromem, ale nie jest używany, bo moja pani ma na niego uczulenie. Poza tym niektóre odczynniki są wiekowe i już termin użycia gdzieniegdzie już minął.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Olafek »

Mam takie małe pytanie dotyczące laborek. Na arkuszach widnieje zazwyczaj magiczna informacja typu masz do dyspozycji 5 pustych probówek i stąd moje pytanie: czy to co mamy do dyspozycji to jest wszystko, czy jest możliwość dobrania dodatkowych probówek na stanowisku zbiorczym? Jeżeli nie to jest możliwość umycia tych 5 probówek? xd Bo mam nadzieję, że to nie jest na zasadzie jak uciaprzesz to nie będziesz miał
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Smile_Forever »

Nitrogenium32, moje też były przeterminowane. Nie widziałam dużej różnicy w ich reaktywności w stosunku do tych świeżych ze sklepu .
Olafek, dostajesz tyle probówek, ile jest napisane w treści, możesz je myć, ile razy chcesz, bo masz do dyspozycji zlew . I nie można brać dodatkowych probówek ze stanowiska zbiorczego .
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Olafek »

Dzięki Glikoproteina, ulżyło mi. Pierwszy raz się cieszę że będę miał tą przyjemność mycia naczyń (o ile się dostanę)
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Nitrogenium32 »

Olafek, z myciem probówek radziłbym uważać. W I klasie, jak mieliśmy projekt na uczelni, zdarzył się pewien nieprzyjemny incydent - koleżanka tak energicznie myła probówkę, że zrobiła na dnie dziurę. Od tamtej pory za każdym razem nasza pani sprawdza, czy dno jest w całości.

Ja lubię zapachy w laboratorium. Najbardziej jestem wyczulony chyba na amoniak oraz jego związki pochodne.
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Przygotowanie do zadań laboratoryjnych

Post autor: Olafek »

Nitrogenium32, mam już doświadczenie w rozbijaniu probówek, tak jak twoja koleżanka za mocno potrząsałem przy myciu i uderzyłem w zlew W każdym razie już wiem jak nie myć probówek, człowiek uczy się na błędach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości