Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:15 

Proszę o pomoc z zadaniem, którego nie jestem w stanie ani zrozumieć, ani znaleźć nigdzie na necie.
Podaj przykłady organizmów o szerokim i wąskim zakresie tolerancji wobec temperatury, wilgotności, światła, zasolenia i substancji odżywczych (po 2 przykłady)
oraz
Podaj przykłady praktycznego zastosowania wiedzy dot. czynników ograniczających.
:!: :!: z góry dzięki za pomoc :!: :!:

[mod]Zanim zadasz pytanie sprawdź w podręczniku czy nie ma odpowiedzi, jeśli nie znalazłaś(eś) poszukaj w www.google.pl i na www.wikipedia.pl jeśli dalej nie znalazłaś(eś) sprawdz czy nie ma juz odpowiedzi na forum, jesli nie ma zadaj pytanie!
Kto zakłada temat w celu uzyskania pomocy z zagadnień na temat których informacje są łatwo dostępne w encyklopediach, podręcznikach i Internecie podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia o wartości 1.[/mod]

Ostatnio edytowano 1 gru 2008, o 18:08 przez marzenkable, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:16 

Podręcznik do biologii, zakres rozszerzony, klasa 1

PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:22 

marzenkable napisał(a):
Podaj przykłady praktycznego zastosowania wiedzy dot. czynników ograniczających

Pozwala to na wykorzystanie obecności bioindykatorów do ocenienia stanu środowiska, np: na jakimś obszarze rośnie pokrzywa, czyli wiem że ta gleba jest zasobna w azotany. Jak rośnie sobie porost krzczkowaty to wiemy, że tutaj powietrze jest czyste i pozbawione SO2.

marzenkable napisał(a):
Podaj przykłady organizmów o szerokim i wąskim zakresie tolerancji wobec temperatury, wilgotności, światła, zasolenia i substancji odżywczych

wpisz w google przyklady higrofity, heliofity, halofity i wszystko znajdziesz :)

Ostatnio edytowano 1 gru 2008, o 16:42 przez Marcin_skc, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:26 

Te higrofity, heliofity etc. to są rośliny lubiące wodę i słońce, ale w moim zadaniu chodzi o szeroki i wąski zakres tolerancji czyli powiedzmy lubią tylko i wyłącznie bardzo suchą glebę, a inne lubią każdą. Myślę, że to trochę o coś innego chodzi, ale ja jestem biologicznym tępakiem i mnie poprawcie jakby co. Natomiast za te bioindykatory wielkie dzięki ;D

PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:32 

to są przykłady polistenobiontów na dany czynnik, więc jest to częściowe rozwiązanie.

PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:36 

Znalazłem na forum coś takiego:

eurytermiczne:
zwierzęta - tygrys, puma, małpy, nietoperze;
rośliny - wrzos zwyczajny, sosna Banksa, bąb korkowy;

stenotermiczne:
zwierzęta - człowiek, tukany, papugi, koralowce, żarłacze, ryby latające;
rośliny - kukurydza, groszek wiosenny, malina;

euryfotyczne:
zwierzęta - wróbel domowy, orlica,
rośliny - trzcina pospolita, koniczyna, rośliny ruderalne;

stenofotyczne:
zwierzęta - koralowce,
rośliny - kaktusy, agawy, róża;

eury (wilgotność gleby) nie wiem jak to nazwać...
zwierzęta - chrząszcze, krety, niektóre węże;
rośliny - rośliny ruderalne,

steno:
zwierzęta - żaby, dżdżownice,
rośliny - cypryśnik, zawilec gajowy,kozłek lekarski.

i mam pytanie czy tu wszystko jest dobrze, bo w innym źródle znalazłem, że człowiek jest eurybiontem jeśli chodzi o temperaturę

PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:40 

według mnie to człowiek jest napewno eurybiontem. A także wszystkie ssaki i ptaki ponieważ są one stałocieplne, co jest przystosowaniem do życia w niższej temperaturze i rozszerza zakres tolerancji. Ale pewności nie mam, bo nie lubie ekologii i mogłem nie doczytać.

PostNapisane: 1 gru 2008, o 16:46 

a nie obiło ci się czasem o uszy o organizmach o wąskim i szerokim zakresie wobec substancji odżywczych? :-D
albo coś na temat
'jakie rośliny i zwierzęta przystosowały się do niekorzystnych zmian środowiskowych?'
:?:

PostNapisane: 2 gru 2008, o 14:43 

Jeśli chodzi o przystosowanie się do niekorzystnych warunków środowiskowych, to u zwierząt typową formą przystosowania jest hibernacja lub estywacja- niekorzystne warunki termiczne, oraz mała dostępność pożywienia. np. niedźwiedzie, susły.
U roślin do niekorzystnych warunków środowiskowych przystosowały się kserofity:
-Sukulenty: gromadzą wodę na czas suszy np. kaktusy, agawy
-Sklerofity: ograniczają transpirację w porze suchej np. wrzos, kolecja krzyżowa

Co do substancji odżywczych, to nie wiem dokładnie o co chodzi, czy o dużą/małą dostępność pożywienia czy o jej różnorodność...xD

PostNapisane: 2 gru 2008, o 15:31 

jeśli chodzi o braki substancji odżywczych (chodzi głownie o związki azotu) to rośliny owadożerne np. rosiczka bardzo sobie dobrze radzą w takich warunkach właśnie poprzez "wyciąganie" związków azotu ze złapanych w pułapki owadów. :)

PostNapisane: 2 gru 2008, o 15:45 

Przy tym azocie można także wspomnieć o roślinach motylkowych, które przyswajają azot dzięki symbiozie- niektórym prokariotom (głównie z rodzaju Azotobacter, Rhizobium) żyjącym w tzw ryzosferze... :)

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia