przykłady ruchów odruchowych

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Nilka
Posty: 5
Rejestracja: 2 paź 2008, o 15:20

przykłady ruchów odruchowych

Post autor: Nilka »

Hej jestem tu nowa , ale omieszkałam skorzystać z opcji szukaj , żeby potem nie było
Niestety nie znalazłam tego co potrzebuję na lekcję biologi , a mianowicie przykłady 3 dowolnych ruchów odruchowych . Chodziłoby o coś takiego :

bodziec -receptor -nerw czuciowy ośrodkowy ukł. nerwowy [ komórki kojarzeniowe] -nerw ruchowy -efektor -odpowiedź

Sama już coś wymyśliłam , ale nie wiem czy dobrze / :

fala świetlna -siatkówka -nerw wzrokowy -kresomózgowie -nerw twarzowy -mięśnie powiek -zamknięcie powiek .

Proszę o pomoc i podanie przykładu jeszcze 2 łuków . Opracowane w miarę na poziomie liceum , żeby się prof. od biologi nie czepiła że z neta ]
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: przykłady ruchów odruchowych

Post autor: Savok »

pomysl co sie dzieje jak potrzymasz reke nad swieczka, a jak chcesz troche zablysnac, zastanow sie co sie stanie jak idac po chodniku nagle zabraknie kraweznika.
Nilka
Posty: 5
Rejestracja: 2 paź 2008, o 15:20

Re: przykłady ruchów odruchowych

Post autor: Nilka »

Co do świeczki będzie [?]

fala cieplna -ciałka zmysłowe skóry nerwy czuciowe ręki . a dalej to nie wiem

Potem nad tym pomyślę to może wymyślę :]

A byłabym wdzięczna gdybyś mi napisał co się stanie jak zabraknie krawężnika tzn w formie łuku

Z układu nerwowego jestem raczej słaba , pewnie dlatego że jestem troche w tyle z materiałem , bo szybko idziemy a ja nie nadążam się uczyć :] Dlatego liczę na pomoc . A z tą falą świetlną jest dobrze?
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: przykłady ruchów odruchowych

Post autor: BioDan »

Najprostszym ruchem odruchowym, którego można zapisać w postaci łuku odruchowego jest np. nadepnięcie na szpilkę


"fala mechanicznaciałka zmysłowe w skórzeneuron czuciowyrdzeń kręgowy w odcinku lędźwiowym (neuron kojarzeniowy)[w tym samym czasie: nerw rdzeniowygtkresomózgowie]neuron ruchowymięsień (efektor) gwałtowne cofnięcie np. stopy

Nie bardzo wiedziałem jak umieścić to na schemacie, wiadomo, ze najpierw nastepuje cofniecie konczyny dopiero później ból
Nilka
Posty: 5
Rejestracja: 2 paź 2008, o 15:20

Re: przykłady ruchów odruchowych

Post autor: Nilka »

Wielkie dzięki :* Stworzyłam jeszcze coś takiego , ale też nie wiem czy to dobrze umieściłam :

zw.chemiczny-kubki smakowe- nerw jezykowyosrodki smaku wkorze mozgowej-rdzen kregowy-nerw czaszkowy-miesnie odpowiedzialne za prace jezyka-wyplucie pokarmu z j.ustnej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości