Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Tłuszczak .

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Widziałeś kiedyś ,lelka na żywo ?
Niestety nie widziałem
Detektyw Monk

Nasze czaple .

Post autor: Detektyw Monk »

Przeciętny Polak gdy słyszy słowo czapla od razu ma na myśli czaplę siwą Ardea cinerea ,i słusznie .To najpospolitsza czapla kontynentu i co za tym idzie także naszego kraju .Jednak nie tylko ona żyje w Polsce . Obecnie co raz częściej gniazda zakłada piękna czapla biała Egretta alba .Podobna do niej ,tylko dużo mniejsza to czapla nadobna Egretta garzetta .Te gatunki ostatnio coraz częściej u nas gniazdują . Może nie tak licznie jak siwa ,lecz można je spotkać.Rzadkie gatunki to :czapla purpurowa Ardea purpurea . Lubi ukrywać się w szuwarach . Wreszcie są 3 ciekawe gatunki,ślepowron Nycticorax nycticorax ,który wbrew nazwie nie jest ani ślepy ani nie jest wroną . Bąk Botaurus stellaris ,i maleńki bączek Ixobrychus minutus .Najmniejsza czapla .Zalatują też ,co prawda wyjątkowo dwa gatunki południowe ,to czapla złotawa Ardeola ibis znana z towarzyszenia dużym ssakom i chwytania spłoszonych przez nie owadów . Oraz czapla modronosa Ardeola ralloides .
Awatar użytkownika
91red91
Posty: 271
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 21:58

mewa

Post autor: 91red91 »

witam,
ostatnio usłyszałam, że ktoś widział mewy w moim mieście. osobiście uważam to za niemożliwe, bo jest ok. 100 km do morza.
tak więc zwracam się z pytaniem: cyz możliwe, aby mewy zawędrowały aż tak daleko?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: mewa

Post autor: WojtekB »

91red91 pisze:witam,
ostatnio usłyszałam, że ktoś widział mewy w moim mieście. osobiście uważam to za niemożliwe, bo jest ok. 100 km do morza.
tak więc zwracam się z pytaniem: cyz możliwe, aby mewy zawędrowały aż tak daleko?
Żadna mi to nowina, że mewy można spotkać w głębi lądu, choć bardziej związane z lądem (z wodami śródlądowymi) są rybitwy Tym bardziej na terenie pobrzeża i pojezierza.

Taka ekspansja ma związek z dostępnością pokarmu, który mogą zdobyć w pobliżu miast. Mewy to grupa ptaków, które potrafią wykorzystywać prawie każdą sytuację i są bardzo mobilne. Nie dziwię się, że mewy są coraz częściej spotykane w miastach, gdzie mogą znaleźć sporo pokarmu z śmietnisk i ścieków.
Detektyw Monk

Re: mewa

Post autor: Detektyw Monk »

Ja widziałem mewę śmieszkę w rodzimych Łosicach .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: mewa

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Ja widziałem mewę śmieszkę w rodzimych Łosicach .
Śmieszka i mewa pospolita jest najczęściej spotykanymi gatunkami w Polsce. Ja co roku mam okazję do obserwacji dość sporych stad śmieszki podczas wiosennych przelotów - latają wtedy nad polami za maszynami rolniczymi, które podczas pierwszych prac na roli odkrywają wiele pędraków i innych bezkręgowców, stanowiący łatwy łup dla mew
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Nasze czaple .

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Przeciętny Polak gdy słyszy słowo czapla od razu ma na myśli czaplę siwą Ardea cinerea ,i słusznie .To najpospolitsza czapla kontynentu i co za tym idzie także naszego kraju .Jednak nie tylko ona żyje w Polsce . Obecnie co raz częściej gniazda zakłada piękna czapla biała Egretta alba .Podobna do niej ,tylko dużo mniejsza to czapla nadobna Egretta garzetta .Te gatunki ostatnio coraz częściej u nas gniazdują . Może nie tak licznie jak siwa ,lecz można je spotkać.Rzadkie gatunki to :czapla purpurowa Ardea purpurea . Lubi ukrywać się w szuwarach . Wreszcie są 3 ciekawe gatunki,ślepowron Nycticorax nycticorax ,który wbrew nazwie nie jest ani ślepy ani nie jest wroną . Bąk Botaurus stellaris ,i maleńki bączek Ixobrychus minutus .Najmniejsza czapla .Zalatują też ,co prawda wyjątkowo dwa gatunki południowe ,to czapla złotawa Ardeola ibis znana z towarzyszenia dużym ssakom i chwytania spłoszonych przez nie owadów . Oraz czapla modronosa Ardeola ralloides .
Wszystkie przez Ciebie wymienione gatunki można znaleźć tu: Rodzina: Czaplowate

Jak ktoś pierwszy raz zobaczy w locie (najpierw usłyszy) czaplę siwą, to pomyśli że widzi pterodaktyla - szczególnie późnym wieczorem jak widać tylko obrys ptaka

Czapla siwa w locie:
1.jpg

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Czapla_siwa
Detektyw Monk

Re: mewa

Post autor: Detektyw Monk »

Nad Wisło w Warszawie widziałem ,mewę pospolitą .
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: pio91 »

Chociaż głuszce wyginęły w Puszczy Białowieskiej już w latch 90-tych., nie znam się tak dobrze na ptakach.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: pio91 »

pio34 pisze:Gdy byłem w Białowierzy, mówił, że w puszczy białowieskiej widziano szopa pracza , może nie jest zgodne z tematem, ale w rezerwacie ścisłym widziałem wiele niecierpków drobnokwiatowych .
Jednak to moja wpadka, niecierpek drobnokwiatowy pomylił mi się z niecierpkiem pospolitym. Jego pączki były tak malutkie, że uznałem, go za niecierpka drobnokwiatowego, chociaż kształt liści jakoś mi nie pasował. W tym roku po raz pierwszy zobaczyłem kwitnacego niecierpka pospolitego z bliska i od razu zauważyłem mój błąd. Za pomyłkę przepraszam.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Jerzyk ?

Post autor: pio91 »

Jerzyki można często spotkać w miastach śmigające nad budynkami. Ja myślałem długi czas, że to jaskółki teraz wiem, że to nie one. Po tym charakterystycznym głosie łatwo go odróżnić.
Załączniki
Jerzyk.rar
(987.11 KiB) Pobrany 45 razy
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Jerzyk ?

Post autor: WojtekB »

pio34 pisze:Jerzyki można często spotkać w miastach śmigające nad budynkami. Ja myślałem długi czas, że to jaskółki teraz wiem, że to nie one. Po tym charakterystycznym głosie łatwo go odróżnić.
Poza tym po locie (po wysokości i ogólnie). Jak obserwator zwierząt zauważy, że jaskółko podobny ptak przysiądzie na drutach czy na krawędzi rynny to od razu wiadomo, że to jaskółka
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jerzyk ?

Post autor: malgosi35 »

A ptaki siadają czy kucają?

A ja widziałam dudka, i czajkę. Mam ostatnio szczęście do czubatych ptaków
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości