Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Krogulec

Post autor: WojtekB »

pomorek pisze:Szczyt przelotu krogulca to wrzesień-pażdziernik ale według Ptaków Śląska migracja rozpoczyna sie juz w sierpniu.
Właśnie o to mi chodziło ostatnio miałem styczność z krogulcem ponad tydzień temu, jak dopadł szpaka więc tak mi się wydawało, że troszkę jeszcze za wcześnie, jednak słyszałem w jakimś programie, że niektóre krogulce zaczynają migracje, gdy gatunki ptaków, na które poluje też wyruszą w podróż. Wtedy można je spotkać podczas jesiennych przelotów
pomorek pisze:Natomiast pustułki polują nie tylko na polach- bardzo czesto łowią wróble i inne drobne ptaki w miastach- co jest częścią ich przystosowania do życia właśnie miastach.
U nas we Wrocku dla pustułek sa wieszane specjalne budki które ułatwiaja im rozród w mieście a także badania na ich populacjach. Poprzez badanie wypluwek doskonale wiadomo co jest ich pokarmem.
Wszystko się zmienia to prawda - mam dane z 1996 roku o Orientacyjnym składzie pokarmu wybranych ptaków drapieżnych wg Zawadzkiej i Lontkowskiego gdzie u pustułki 90% ofiar to ssaki, a resztę stanowią ptaki i owady. Tu prośba czy ktoś zna jakąś pozycję w literaturze, gdzie można zobaczyć aktualne informacje na ten temat ?
Od pewnego czasu nie prowadzę żadnych planowanych obserwacji, więc troszkę się zaniedbałem w tym temacie
pomorek pisze:Nadal jestem ciekawa na jakiej podstawie oznaczyłeś ze to krogulec- odróżnienie go od pustułki jest b. proste wiec to rozwieje nasze wątpliwości choć oczywiście zgadzam sie ze moze to byc każdy z tych gatunków.
Teraz nie wiem o co kaman po pierwsze nie mój temat, a po drugie napisałem tylko tyle w moim oznaczeniu
wojtas007 pisze:Możliwe (choć nie wiem czy nie za wcześnie na migrację krogulców), ewentualnie mógł to być młody jastrząb, który szuka swojego rewiru łowieckiego
pomorek
Posty: 127
Rejestracja: 16 lip 2008, o 13:44

Re: Krogulec

Post autor: pomorek »

pomorek pisze:Nadal jestem ciekawa na jakiej podstawie oznaczyłeś ze to krogulec- odróżnienie go od pustułki jest b. proste wiec to rozwieje nasze wątpliwości choć oczywiście zgadzam sie ze moze to byc każdy z tych gatunków.

oczywiście moje pytanie było do autora postu.
Detektyw Monk pisze:Ręki nie dam uciąć ,że to był krogulec może młody jastrząb.O ptakach wiem tyle co przeczytam .Nie jestem zoologiem.Wielkie dzięki za pomoc.
Generalnie troche na wynos jest twoje oznaczenie ptaka- wiec całe zamieszanie jest bez sensu bo i tak nie wiemy co to.
Detektyw Monk

Papugi

Post autor: Detektyw Monk »

Jaki gatunek papugi ,chodzi mi o duże gatunki polecacie dla amatora?
Awatar użytkownika
Nimfa194
Posty: 120
Rejestracja: 24 lip 2009, o 13:15

Re: Papugi

Post autor: Nimfa194 »

Żadnej. Duże papugi powinni hodować wyłącznie doświadczeni hodowcy. Kup nimfę jest dosyć duża , znaczy się to średniej wielkości papuga, łatwa w hodowli i się szybko oswaja:]
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Papugi

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Jaki gatunek papugi ,chodzi mi o duże gatunki polecacie dla amatora?
Duże papugi wymagają dużo przestrzeni, dużej klatki, dużo pokarmu, dużo kontaktu z drugą papugą lub opiekunem, trzeba jej poświęcić dużo uwagi i czasu (po prostu duża papuga to dużo problemów).

Całkowity amator powinien zacząć od papużek falistych czy też wspomnianych nimf (są to mniejsze papugi czyli mniej problemów) ewentualnie do mniej wymagających papug dorzuciłbym rozelle białolicą
Awatar użytkownika
Dzida
Posty: 154
Rejestracja: 9 paź 2009, o 22:40

Re: Papugi

Post autor: Dzida »

Alexandretta Obrożna : ) Jeśli chodzi o wygląd to bardzo piękna
Detektyw Monk

Re: Papugi

Post autor: Detektyw Monk »

Chyba pomyśle o nimfie.
Detektyw Monk

wzrok sowy.

Post autor: Detektyw Monk »

Sowy mają widzenie binokularne,podobnie jak my .Odbierają obraz trójwymiarowy ,mają dużo komórek nerwowych zwanych pręcikami ,Czopków jest mniej to komórki nerwowe odpowiedzialne za reakcję światła oraz widzenia barw .Obraz widzenia sowy jest głównie czarno-biały.Sowy widzą również dobrze i w dzień.Kąt widzenia sowy jest mały -110 stopni ,dwuocznego wynosi 60-70 stopni.Kąt widzenia gołębia wynosi 300 stopni.Sowy mogą odwracać głowę o 270 stopni,gdyż ich szyja zawiera aż 14 kręgów.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: wzrok sowy.

Post autor: WojtekB »

Już pisaliśmy o zdolnościach sów.
Do tej pory jednak jestem pełen podziwu tych ptaków - ptaki szponiaste i sowy należą do moich ulubionych przedstawicieli awifauny.

Troszkę odbiegając od tematu - dziś miałem okazję obserwować sowę uszatą (Asio otus) zwaną po prostu uszatką.
Zdjęcie złej jakości, bo robione telefonem komórkowym moją nieopatentowaną metodą (jak będę miał okazję, wrzucę kilka fotek od mojej siostry z aparatu):D
Detektyw Monk

Re: wzrok sowy.

Post autor: Detektyw Monk »

Bardzo lubię sowy. Piękny jest puchaczyk żółtobrzuchy Pulsatrix perspicillata . Z naszych wygrywa płomykówka.
Detektyw Monk

Najpiękniejszy nasz ptasi drapieżnik

Post autor: Detektyw Monk »

Moim zdaniem najpiękniejszym naszym ptakiem drapieżnym jest kobuz Falco subbuteo.Zwłaszcza jego czerwone nogawice.Piękny jest zwłaszcza w locie ,gdy ściga swe ofiary :małe ptaki,ważki.Może ktoś na forum widział kobuza naw naturze.Może jest wśród nas jakiś zawodowy ornitolog.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najpiękniejszy nasz ptasi drapieżnik

Post autor: WojtekB »

Dla mnie wszystkie ptaki szponiaste oraz sowy są wyjątkowe.
Jeżeli już bym miał wybierać spośród polskich drapoli, które miałem okazje obserwować to według mnie najpiękniejsze są błotniaki i ich charakterystyczny lot - nigdy nie zapomnę jak pierwszy raz ujrzałem błotniaka stawowego, od razu wiedziałem, że to on.
Nie zapomnę też o pustułce i jej specyficznej technice polowania
Detektyw Monk pisze:Może ktoś na forum widział kobuza naw naturze.Może jest wśród nas jakiś zawodowy ornitolog.
Niestety nie jestem zawodowym ornitologiem i prawdopodobnie nigdy nie widziałem kobuza w naturze (raz jedyny coś mi przemknęło przed oczami, myślałem, że to kobuz, ale to był taki ułamek sekundy, że nie mogłem się mu dokładnie przyjrzeć).
Detektyw Monk

Re: Najpiękniejszy nasz ptasi drapieżnik

Post autor: Detektyw Monk »

Ja w naturze widziałem następujące gatunki.Myszołów zwyczajny,błotniak łąkowy,pustułka,jastrząb i krogulec.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości