Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: WojtekB »

alicja403 pisze:Dzięki za informacje Fajna ta stronka foto-ptaki.pl od razu ciekawostki dotycznące ich fotografii - coś dla mnie Gdyby komuś się nudziło to zapraszam do pooglądania moich przyrodniczych fotografii
Właśnie tak przeglądam Twoje zdjęcia to trzecie zdjęcie z galerii Wakacje na wsi fajnie wyszło
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: alicja403 »

właśnie zastanawiałam się czy mi sie opłaca robic karmnik dla ptaków, a na Twoich zdjęciach widzę świetną alternatywę dla karmnika
Detektyw Monk

Mała informacja o ziębie.

Post autor: Detektyw Monk »

Zięba Fringilla coelebs to piękny mały ptaszek , którego chyba każdy w Polsce widział.Ciekawostką jest ,że często na zimę zostają u nas samce.Ma to odbicie w jego nazwie łacińskiej.Otóż coelebs znaczy w celibacie.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Mała informacja o ziębie.

Post autor: alicja403 »

ZIĘBA ZWYCZAJNA
ZIĘBA DOMOWA – Taeniopygia guttata (ang. Society Finch) – to gatunek, który nigdy nie występował w naturze, w żadnym zakątku świata. Jest wynikiem zabiegów hodowlanych, rozpoczętych wieki temu, prawdopodobnie w Japonii. Co do pochodzenia wciąż jest wiele kontrowersji, trudno dziś nawet określić, który z gatunków występujących w naturze dał początek ich hodowli. Zięby są bardzo wdzięcznymi współlokatorami i nie wymagają wielkiej wiedzy, dając w zamian wiele przyjemności. Pamiętajmy jednak, że zięby łatwo się rozmnażają i musimy liczyć się z tym, że nasza hodowla będzie się rozrastać. Jeśli tego nie chcemy, można hodować ptaki tej samej płci, ale trzeba je łączyć bardzo ostrożnie, bo bywają wobec siebie agresywne. Płeć zięb łatwo rozróżnić – samczyki są intensywniej ubarwione i mają charaktery- styczne białe paseczki w kącikach dzioba oraz białe plamki na klatce piersiowej. Samiczki są niepozorne i mają jaśniejsze dziobki.
Detektyw Monk

Re: Mała informacja o ziębie.

Post autor: Detektyw Monk »

Często widuję samce koło mego bloku.
Awatar użytkownika
Nimfa194
Posty: 120
Rejestracja: 24 lip 2009, o 13:15

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: Nimfa194 »

A wg mnie najciekawsze są kakadu:) Polecam film"Parrots in The Land Of Oz":) To naj anj naj większe łobuzy Ciekawe są jeszcze lory wielkie, które posiadają jeden z najostrzejszych dymorfizmów, ponieważ samiec jest zielony z pomarańczowym dziobem, a samica czerwono-niebieska z burym dziobem:) Aha i niektóre ptaki, jak np. krogulec posiadają dwa jajniki:), a nie jeden jak to jest u większości ptaków:). Ciekawą papugą jest też kakapo, ponieważ jest ona nielotem. Za to Kea jest mięsożerną papugą i może polować na owce! Co ciekawe ogólnie kea jest ptakiem roślinożernym i podstawą jej posiłków są owoce i liście. Czasami trafiają się również owady. Jednak od roku ok. 1870 ptaki te zaczęły napadać na owce i na żywca zjadać je. Jednak ostatnio papugi te przestały atakować duże zwierzęta. Niesamowicie fajnymi papugami są również papugi kozie inaczej modrolotki:) Brdzo śmieszne papugi pełne pomysłów na zabawę:)

Przepraszam, że nie mogę się skupić na jednym ptaku. Wszystkie są niezwykle ciekawe:)
Detektyw Monk

Ptaki z lotniska .

Post autor: Detektyw Monk »

Poważnym zagrożeniem dla samolotów na każdym lotnisku są ptaki .Dotyczy to głównie krukowatych i gołębi . Duża grupa tych kręgowców może nie dopuścić do startu czy też przeciwnie -lądowania samolotu . Dlatego też są różne techniki ich odstraszania . Na szczęście już nie ma tej niehumanitarnej czyli strzelania z ostrej broni do ptaków .Zarzucono też flar i strachów . Ptaki zauważyły ,że strach im nic nie robi i się go nie boją . Na Okęciu trzyma się dwa gatunki sokołowatych .To raróg Falco cherrug i sokół wędrowny Falco peregrinus .Doskonali łowcy i mewy czy kawki,zawsze się ich boją i uciekają .Wtedy mamy bezpieczne i ptaki i ludzi na pokładach samolotów .
Detektyw Monk

Łabędź czarnodzioby.

Post autor: Detektyw Monk »

Jest to dla mnie dość interesujące dlaczego łabędź czarnodzioby Cygnus bewickii nie gnieździ się w Polsce . Przecież na początku lat 70 20 wieku ,w naszym kraju zaczął gniazdować łabędź krzykliwy Cygnus cygnus .Jednak może trzy gatunki (łabędź niemy Cygnus olor ) to trochę za dużo jak na nasze warunki . Jednak może za jakiś czas łabędzie czarnodziobe same zadecydują ,czy chcą w naszym kraju gniazdować .W końcu w krajach Europy Zachodniej gnieździ się zbiegły z hodowli łabędź czarny Cygnus atratus -jest ptakiem lęgowym Australii.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Łabędź czarnodzioby.

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Jest to dla mnie dość interesujące dlaczego łabędź czarnodzioby Cygnus bewickii nie gnieździ się w Polsce . Przecież na początku lat 70 20 wieku ,w naszym kraju zaczął gniazdować łabędź krzykliwy Cygnus cygnus .Jednak może trzy gatunki (łabędź niemy Cygnus olor ) to trochę za dużo jak na nasze warunki . Jednak może za jakiś czas łabędzie czarnodziobe same zadecydują ,czy chcą w naszym kraju gniazdować .W końcu w krajach Europy Zachodniej gnieździ się zbiegły z hodowli łabędź czarny Cygnus atratus -jest ptakiem lęgowym Australii.
Być może dlatego, że łabędź krzykliwy jest bardziej tolerancyjny niż łabędź czarnodzioby. Pierwszemu wystarczy śródleśne duże jezioro lub torfowisko, w Polsce nawet stawy hodowlane i starorzecza. Drugi gatunek jest bardziej przystosowany do życia na tundrze, w rejonach okołobiegunowych. Dodatkowo liczebność biewika jest spadkowa, a łabędzia krzykliwego jest zwyżkowa (i związane z wzrostem liczebności ekspansja). Tak przynajmniej sobie tłumaczę tą sytuację

Co do łabędzia czarnego - nie jestem zadowolony z takiej sytuacji. Takie obce populacje to zawsze pewne zagrożenie dla naszych rodzimych gatunków. Niemcy słyną z bogatej w obce gatunki awifauny (wspomnę chociaż o bernikli kanadyjskiej, gęsi tybetańskiej i mandarynce).

O kaczkach, gęsiach, łabędziach i innych ptakach pisałem już w tym temacie: Miłość jest ślepa czyli o zakochanym bocianie.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ptaki z lotniska .

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Poważnym zagrożeniem dla samolotów na każdym lotnisku są ptaki .Dotyczy to głównie krukowatych i gołębi . Duża grupa tych kręgowców może nie dopuścić do startu czy też przeciwnie -lądowania samolotu . Dlatego też są różne techniki ich odstraszania . Na szczęście już nie ma tej niehumanitarnej czyli strzelania z ostrej broni do ptaków .Zarzucono też flar i strachów . Ptaki zauważyły ,że strach im nic nie robi i się go nie boją . Na Okęciu trzyma się dwa gatunki sokołowatych .To raróg Falco cherrug i sokół wędrowny Falco peregrinus .Doskonali łowcy i mewy czy kawki,zawsze się ich boją i uciekają .Wtedy mamy bezpieczne i ptaki i ludzi na pokładach samolotów .
Metoda z użyciem sokołów do odgonienia ptaków jest skuteczna. I coraz częściej stosowana: z tego co słyszałem chociażby przy odstraszaniu gołębi z zabytkowych rynków.
Detektyw Monk

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: Detektyw Monk »

Ja też dorzucę jeszcze o gatunkach obcych w faunie Europy .To gęsiówka egipska Alopochen aegyptiacus i wiewiórka szara Sciurus carolinensis.
Detektyw Monk

Re: Ptaki z lotniska .

Post autor: Detektyw Monk »

Przydałaby się na rynku w Krakowie .
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: pio91 »

Detektyw Monk pisze:Ja też dorzucę jeszcze o gatunkach obcych w faunie Europy .To gęsiówka egipska Alopochen aegyptiacus i wiewiórka szara Sciurus carolinensis.
Oby w Polsce nie było wiewiórki szarej, z łatwością ona wypiera naszą wiewiórkę, jak sie dzieje na wyspach brytyjskich.
W zachodniej części naszego kraju już się kręci szop pracz.
Coraz częściej widze ten nowy, grożny gatunek biedronki Harmonia axyridis.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości