Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Podobno szopa pracza widziano w okolicach Szczecina .
W PN Ujściu Warty też jest
Awatar użytkownika
Jarmo
Posty: 45
Rejestracja: 9 gru 2008, o 13:25

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: Jarmo »

Tak naprawdę ekspansja szopa pracza w Polsce jest nieunikniona ponieważ nie ma on naturalnych wrogów i na dodatek w jego przypadku występuję mała konkurencja o pokarm z innymi gatunkami. Jedyna metoda: strzelba na ramię i zrobić sobie czapkę.
Detektyw Monk

Dieta dzięcioła .

Post autor: Detektyw Monk »

Dzięcioł syryjski zwany też białoszyi Dendrocopus syriacus ,to stosunkowo młody gatunek w Polsce . Pierwszy lęg stwierdzono w roku 1979 .Ten dzięcioł zamieszkujący prześwietlone lasy .skąpo zalesione tereny z alejami i śródpolnymi zadrzewieniami . Także wsie,ogrody,cmentarze i sady .Ma on dość ciekawą dietę ,prócz owadów i ich larw ,je także dużo soczystych owoców .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Dieta dzięcioła .

Post autor: WojtekB »

Dzięcioł białoszyi (Dendrocopus syriacus)

Przybysz z Azji Mniejszej. Rzadkie występowanie dzięcioła białoszyjego w naszym kraju wynika z zupełnie innych przyczyn niż w wypadku większości omawianych tu gatunków ptaków. Dzięcioł ten pojawił się w Polsce dopiero w końcu lat 70., w wyniku postępującej ekspansji tego gatunku w Europie. Najpierw, na przełomie XIX i XX stulecia, przybył on z Azji Mniejszej (stąd jego inna nazwa - dzięcioł syryjski) na Bałkany, a następnie stopniowo rozprzestrzeniał się coraz bardziej na zachód i północ kontynentu. Można przypuszczać, że dotarł do nas od strony Ukrainy, omijając Karpaty od wschodu, na co wskazuje fakt, iż pierwszy raz odnotowano jego obecność w rejonie Przemyśla i Rzeszowa w latach 1978-80. Od tego czasu dzięcioł białoszyi zajął kolejne tereny i dzisiaj występuje w wielu miejscach południowo-wschodniej Polski, a koczujące ptaki docierają już do wybrzeża Bałtyku.

Mieszkaniec sadów. Dzięcioł białoszyi, w przeciwieństwie do bardzo podobnego dzięcioła dużego (Dendrocopos major), zamieszkuje stare sady owocowe, aleje drzew przydrożnych, niewielkie zadrzewienia i parki w pobliżu wsi i na obrzeżach miast. Ponieważ stale przebywa w pobliżu ludzi, nie jest płochliwy i łatwo go zauważyć, ale tylko do czasu, gdy rozpocznie lęgi, gdyż potem staje się bardziej skryty i łatwo go przeoczyć. Żyjąc w sadach chętnie korzysta z ich zasobów i jest wielkim amatorem czereśni, wiśni, śliwek czy jabłek. Rozkuwa też pestki tych owoców, a także orzechy włoskie i laskowe. Zjada także wiele owadów i ich gąsienice, których poszukuje nie tylko na drzewach, lecz również na ziemi, co inne dzięcioły czynią rzadko. Swą dziuplę dzięcioł białoszyi wykuwa stosunkowo nisko w drzewach o dość miękkim drewnie (wierzbach, orzechach włoskich, drzewach owocowych.

Długość ciała: 23 cm.
Rozpiętość skrzydeł: 34-30 cm.
Ciężar ciała: 70-80 g.
Fragment książki: Tajemnice zwierząt: Rzadkie ptaki Polski Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1994

Dzięcioł białoszyi (Dendrocopos syriacus)
1.jpg
Przybliżony zasięg występowania gatunku
1.png
Podczas zimy 2007-2008 miałem okazję kilka dni obserwować tego dzięcioła szukał pożywienia na orzechach włoskich i na starej śliwie. Po tamtej obserwacji nie miałem okazji go już spotkać.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Dzi%C4%99cio%C5%82_bia%C5%82oszyi
Dzięcioł białoszyi (Dendrocopos syriacus)
Detektyw Monk

Re: Dieta dzięcioła .

Post autor: Detektyw Monk »

Ja w naturze widziałem tylko dzięcioła dużego .
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Dieta dzięcioła .

Post autor: pio91 »

A ja dość często widzę czarnego.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: pio91 »

Gdy byłem w Białowierzy, mówił, że w puszczy białowieskiej widziano szopa pracza , może nie jest zgodne z tematem, ale w rezerwacie ścisłym widziałem wiele niecierpków drobnokwiatowych .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: WojtekB »

Do najbardziej wyjątkowych ptaków można zaliczyć

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82onecznica_%28ptak%29
słonecznicę (Eurypyga helias), która żyje od Meksyku po Brazylię. Cechą szczególną tego ptaka jest ubarwienie skrzydeł widoczne dopiero po ich rozłożeniu.
1.jpg

Kod: Zaznacz cały

species.wikimedia.org/wiki/Eurypyga_helias
Detektyw Monk

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: Detektyw Monk »

Skoro szop opanował Niemcy ,to czemu nie Polskę .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: WojtekB »

pio34 pisze:Gdy byłem w Białowieży, mówił, że w puszczy białowieskiej widziano szopa pracza
Fakt jest taki, że kiedyś wypuszczali szopy na Białorusi jako wzbogacenie fauny w zwierzynę łowną. Stąd można przypuszczać jego pojawienie się w Białowieży
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Łabędź czarnodzioby.

Post autor: pio91 »

Szop jest grożny nie tylko dla Polskiej fauny ale i dla człowieka ponieważ przenosi grożne dla człowieka pasożyty
Detektyw Monk

Tłuszczak .

Post autor: Detektyw Monk »

Tłuszczak Steatornis caripensis z rodzi tłuszczaków rzędu lelków ,to najdziwniejszy gatunek rzędu . Zamieszkuję wilgotne lasy równikowe,bogate w jaskinie na terenie północnej części Ameryki Południowej .Osiąga długość do 50 cm,waga 350-475 gram.Tłuszczak ma upierzenie brązowe co sprawia ,że ten nocny ptak jest właściwie nie widoczny w mroku lasu deszczowego,tym bardziej jaskini,gdzie żyje w koloniach . Inne lelki jak nasz lelek kozodój Caprimulgus europaeus zjadają głównie owady ,to tłuszczak ma inne upodobania pokarmowe .Ptak ten zjada soczyste owoce ,zjada je zrywając z drzew w locie,połyka w całości . Trawi pokarm w jaskini w ciągu dnia ,potem wydala jako wypluwki .Posiada dobry węch i to co zadziwia u ptaków . Mianowicie jest to echolokacja ,która pozwala ptaków trafić to swej jaskini. Nie ma sezonu rozrodczego,lecz klimat sprawia ,że tłuszczaki mogą się rozmnażać przez cały rok .Gniazda ,płaska czarka w jaskini ,tam samica składa 2-4 jajka ,białego koloru .Wysiadują oboje rodzice przez 32-35 dni ,po wykluciu pisklaki ważą zaledwie 15 gram. Lecz na diecie z tłustych owoców szybką tyją i po 70 dniach osiągają wagę 650 gram,więcej niż ptak dorosły .Dopiero po 120 dniach opuszczają gniazdo .
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Najdziwniejsze, najbardziej wyjątkowe...

Post autor: pio91 »

WojtekB pisze:Do najbardziej wyjątkowych ptaków można zaliczyć słonecznicę, która żyje od Meksyku po Brazylię. Cechą szczególną tego ptaka jest ubarwienie skrzydeł widoczne dopiero po ich rozłożeniu.
Podobna do pomurnika (ze skrzydeł)


Mi się podobają kuropatwy i inne kuraki. Niestety są one coraz rzadsze. , a głuszca już nawet w puszczy białowieskiej nie ma (tak słyszałem od przewodnika gdy parę dni temu byłem w BPN).
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości