Ptasie ciekawostki - czy wiesz, że...?

Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Najpiękniejszy nasz ptasi drapieżnik

Post autor: badger »

bielik nie jest orłem!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Najpiękniejszy nasz ptasi drapieżnik

Post autor: WojtekB »

eszel pisze:ja ostatnio widziałem Dzięcioła zielonego (Picus viridis). A co do drapieżnych, to chyba wszystkie sa wyjątkowe. A wg mnie miss ptaków w naszym kraju to Żołna (Merops apiaster)
Ogólnikowo patrząc to żołnę postawił bym na równi z kraską (Coracias garrulus), a w czołówce znalazły się na pewno jeszcze pomurnik (Tichodroma muraria), wilga (Oriolus oriolus) i dudek (Upupa epops) [ale temat o ptakach już był.
yeast pisze:A nasz herbowy orzeł bielik - wielkie i dostojne:).
Może jest wielki i dostojny, ale czy herbowy że teraz tak przyjęliśmy nie oznacza tego, że na pierwszych monetach widniał bielik czy orzeł przedni (nie mogę teraz znaleźć informacji o tym, że wśród orłów przednich dość często można spotkać białe osobniki tego gatunku)

Kod: Zaznacz cały

birdwatching.pl/wiadomosci/17/art/285
W godle Polski - bocian zamiast bielika?!
Ostatnio zmieniony 26 paź 2009, o 21:37 przez WojtekB, łącznie zmieniany 3 razy.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Najpiękniejszy nasz ptasi drapieżnik

Post autor: WojtekB »

badger pisze:bielik nie jest orłem!
Jednak nazwa ta jest tak potocznie stosowana, że nie powinno się zbytnio czepiać takich szczegółów
maniak665
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2009, o 13:50

Wędrówka jaskółek

Post autor: maniak665 »

Potrzebuję szczegółowy opis wędrówki jaskółek. Będę wdzięczny za linki i inne pomoce. Niestety ja nie znalazłem nic interesującego w internecie. liczę na pomoc i z góry dzięki.
Detektyw Monk

Re: Wędrówka jaskółek

Post autor: Detektyw Monk »

Dymówka Hirundo rustica .Migruję w dzień,żeruję w nocy .Wędrówka trwa wiele tygodni ,ptaki nocują po tysiące osobników ,im ptak starszy tym wędrówka jest szybsza .Nasze dymówki pokonują trasę liczącą 20 tys. kilometrów,obliczono ,że -z uwzględnieniem żerowania ptaki przelatują do 300 tys.km.Do nas przylatują w kwietniu ,choć jednego osobnika obserwowano już 12 marca,odlatują wrzesień.Na zimowiskach często koczują .Czasem ptaki zostają do listopada.Źródło informacji Ptaki Polski Wiosna 1/2009 (13).
maniak665
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2009, o 13:50

Re: Wędrówka jaskółek

Post autor: maniak665 »

Detektyw Monk pisze:Dymówka Hirundo rustica .Migruję w dzień,żeruję w nocy .Wędrówka trwa wiele tygodni ,ptaki nocują po tysiące osobników ,im ptak starszy tym wędrówka jest szybsza .Nasze dymówki pokonują trasę liczącą 20 tys. kilometrów,obliczono ,że -z uwzględnieniem żerowania ptaki przelatują do 300 tys.km.Do nas przylatują w kwietniu ,choć jednego osobnika obserwowano już 12 marca,odlatują wrzesień.Na zimowiskach często koczują .Czasem ptaki zostają do listopada.Źródło informacji Ptaki Polski Wiosna 1/2009 (13).

Bardzo mało informacji i niestety nie nie tego szukam. Dzięki za chęci
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Wędrówka jaskółek

Post autor: WojtekB »

maniak665 pisze:Potrzebuję szczegółowy opis wędrówki jaskółek. Będę wdzięczny za linki i inne pomoce. Niestety ja nie znalazłem nic interesującego w internecie. liczę na pomoc i z góry dzięki.
maniak665 pisze:Bardzo mało informacji i niestety nie nie tego szukam. Dzięki za chęci
A czego konkretnie szukasz: trasy przelotu, opisu przelotu ciekawostek.
Detektyw Monk podał bardzo konkretną informację, której nie znalazłbyś w internecie
Tu przykładowo podaję mapki:
Jaskółka dymówka (Hirundo rustica)
1.png
Jaskółka dymówka (Hirundo rustica)
1.jpg
Jaskółka oknówka (Delichon urbica)
2.png
Jaskółka brzegówka (Riparia riparia)[/url].
2.jpg
Tu jeszcze trochę info: Głos Tyczna nr. 21
zobacz-ten-plik.pdf
(1.72 MiB) Pobrany 26 razy
Mogę jeszcze dodać, że kiedyś wierzono , że jaskółki spędzają zimę w błocie na dnie jezior oraz

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Jask%C3%B3%C5%82kowate
gatunki północne migrują, a południowe są osiadłe
Detektyw Monk

Najmniejszka sikora.

Post autor: Detektyw Monk »

Najmniejszą sikorą Polski jest sosnówka Parus ater ,żyjąca głównie jak nazwa wskazuję wśród drzew iglastych .Wymiary ptaka to długość 11 cm waga 9 gram.Głos wabi wysokim,cienkim tsi i citi .Śpiew :krótkie strofy 2-3 -sylabowe motywowane wice-wice-wice,"cewi-ci -cewi-ci lub sitju-djuti-djuti".Jest to sikora niezwykle zręczna ,niezmordowanie porusza się wśród gałęzi .Jest osiadła więc zim odwiedza karmniki.Jeżeli idzie o pokarm to sosnówka zjada owady,pająki.Zimą głównie nasiona .Lęgi trwają od kwietnia do czerwca , w dziupli o średnicy otworu 25-30 mm.Samica składa 7-11 jaj wysiaduję sama przez około 2 tygodnie,pisklęta opuszczają dziuple po15-17dniach.Lęgi na północy jeden w Europie Środkowej 2. Pod ścisło prawną ochroną.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Polskie gatunki z rodziny Paridae

Post autor: WojtekB »

Sikora bogatka
14 cm. Bardzo poufała. Upierzenie zielone, żółte, czarne, szare i białe. Czarny pas na brzuchu jest u samca szeroki i długi, u samicy węższy. Śpiewa: rytmicznie titiu-titiu". Ogrody lasy.
Sikora modra
11,5 cm. Czapeczka, skrzydła i ogon niebieskie, brzuch żółty. Bardzo ruchliwa, ogląda gałązki i korę. Śpiewa: obniżając się frazę. Parki i ogrod.
Sikora uboga
11,5 cm. Czapeczka czarna, czarny kwadracik na podbródku, policzki białe. Żyje w parach lub samotnie, natomiast inne sikory są towarzyskie. Głos sidie, sidie-die".
Sikora czarnogłówka
12 cm. Różni się od sikory ubogiej większymi czapeczką i plamką na podbródku. Blada plama na skrzydle. Głos wabiący sisi-de". Wilgotne lasy górskie.
Sikora sosnówka
11 cm. Grzbiet, skrzydła i ogon szare, biała plama na karku. Śpiewa skandowany tuti-tuti-tuti". Gniazduje w dziuplach w lasach iglastych.
Sikora czubatka
11,5 cm. Jedyna sikora z czubkiem. Głos: sisi-tre-trre". Lasy iglaste oraz mieszane na nizinach i w górach.
Karel Šťastný Wędrówki po lasach wyd.Elipsa

W polskiej awifaunie wyróżnia się 7 gatunków sikor (w tym jeden gatunek prawdopodbnie tylko zalatujący i spotykany wyłącznie zimą):
Wikipedia.pl:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_uboga
Sikora uboga [szarytka] (Parus palustris)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_czarnog%C5%82owa
sikora czarnogłowa [czarnogłówka] (Parus montanus)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_sosn%C3%B3wka
sikora sosnówka [sosnówka] (Parus ater)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_czubatka
sikora czubata [czubatka] (Parus cristatus)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_bogatka
sikora bogatka [bogatka] (Parus major)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_modra
sikora modra [modraszka] (Parus caeruleus)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Sikora_lazurowa
sikora lazurowa (Parus cyanus)
Detektyw Monk

Re: Najmniejszka sikora.

Post autor: Detektyw Monk »

Ostatnio koło mego osiedla kręcą się bogatki.
Detektyw Monk

Syczek w Polsce

Post autor: Detektyw Monk »

Syczek Otus scops ,mała sowa o wymiarach 19 cm ,masy 90 gram.Niewiele większy od sóweczki Glaucidium passerinum,żyje w sadach owocowych,gajach oliwnych ,parkach ,alejach miast i wsi.Tam wyłącznie w nocy poluję na duże owady ,pająki,myszy,małe ptaki.Wytrawni obserwatorzy przyrody widzieli go na Ukrainie i Słowacji. Lecz może syczek występuję i w Polsce. Przecież przybrzeżne rejony Polski nie różnią się od Tych u naszych sąsiadów. Wybierając się na nocną wyprawę należy mieć oczy i uszy otwarte i być może usłyszymy syczkowe piiee lub dju".Bądź co bądź dawniej syczek gnieździł się w Polsce.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Syczek w Polsce

Post autor: WojtekB »

Zdjęcie syczka (Otus scops):
1.jpg

Kod: Zaznacz cały

www.micuadernodecampo.com/anillado.html
Anillamiento

Wszystko jest możliwe być może gdzieś na południu jakaś para się gnieździ u nas.

Ostatnio też było głośno o polowaniu na sikorkę lazurową (Parus cyanus), której zasięg występowania sięga naszej wschodniej granicy:

Być może i w tym przypadku jakaś para gnieździ w naszym kraju
Detektyw Monk

Re: Syczek w Polsce

Post autor: Detektyw Monk »

Super zdjęcie ,syczek to naprawdę piękna sowa. Sikora lazurowa-kto wie może kiedyś , będzie i u nas. Czytałem o niej w numerze 4/2007 Ptaki Polski jest o niej ciekawy artykuł Krzysztofa Garncarza.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość