Ptica do identyfikacji (troche OT, bo bez zdjecia)

Fotograficzne zagadki przyrodnicze. Dodawaj zachęcające zdjęcia przyrodnicze do forum i zadaj merytoryczne pytanie do dyskusji
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Ptica do identyfikacji (troche OT, bo bez zdjecia)

Post autor: randomlogin »

Jestem laikiem w dziedzinie, wiec od razu prosze o wybaczenie nomenklatury rodem z przedszkola.

Niestety aparat zostal w domu (jak zwykle, kiedy by sie przydal), wiec pozostaje opis. Widzialem w zasadzie tylko podwozie - uwage przykul rdzawy/czerwony/brazowy brzuch. Ogon biały z czarnymi koncowkami. I hmm. nie wiem, czy to jakkolwiek pomocne, ale wydal mi sie malo rozlozysty, tzn. tworzyl dosc ostry kat. Skrzydla trudne do okreslenia, patrzylem pod slonce, ale ciemne - podejrzewam, ze czarne/ciemnobrazowe. Rozmiar. Nie wiem. Ale spore to bylo jak na miejskie ptaki. Strzelalbym w 0,7m rozpietosci, ale z bardzo duzym marginesem bledu.

Probowalem sam szukac. Po ubarwieniu pasowal mi gil, ale primo. za maly i za gruby. Secudno - w miescie? Zaraz obok sporego skrzyzowania? Tertio. No wlasnie, to co spowodowalo, ze zainteresowalem sie tym ptakiem - doslownie wisial w powietrzu nad kawalkiem zieleni oddzielajacej najblizsze osiedle od wspomnianego ruchliwego skrzyzowania. Wydladalo na to, ze ustawial sie pod wiatr i wykorzystywal go do pozostawania w jednym miejscu w sobie tylko znanym celu - przez jakas minute wisial w miejscu ciagle pracujac skrzydlami, po czym przelacial nad skrzyzowaniem, znowu na chwile zawisl, potem usiadl na billboardzie i odlecial.


Wiecej nie pamietam. Podejrzewam, ze odpowiedz jest w stylu wrobel, i takie rozpisywanie sie nie bylo potrzebne, ale ja sam nie mam pojecia jak sie zabrac za identyfikacje. Licze, ze ktos bedzie w stanie pomoc.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ptica do identyfikacji (troche OT, bo bez zdjecia)

Post autor: WojtekB »

Brak zdjęcia, rekompensuje dobry opis (bardziej dobra obserwacja i przedstawienie ważnych szczegółów ) ).

A więc ptak, którego miałeś okazję obserwować to była

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Pustu%C5%82ka
pustułka (Falco tinnunculus) - opis ubarwienia ogona i spodu ciała, a nawet wymiar rozpiętości skrzydeł bliski klasycznemu opisowi. Najbardziej charakterystyczne jest jednak jej zachowanie - zawiśnięcie w powietrzu i wypatrywanie potencjalnej ofiary. Miałeś okazję obserwować klasyczne polowanie pustułki (większość miejskich osobników poluje na drobne ptaki, a zawisanie w powietrzu nad polami i nieużytkami praktykują jeszcze ptaki z terenów mniej (lub wcale) zurbanizowanych). Na pewno to nie był wróbel
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Ptica do identyfikacji (troche OT, bo bez zdjecia)

Post autor: randomlogin »

Coz, faktycznie nie jest to wrobel. Chociaz moj egzemplarz wydawal sie miec bardziej jaskrawy, wpadajacy w pomaranczowy, spod, pewnie dlatego ominalem ten gatunek probujac szukac po wygladzie. Inna sprawa, ze i tak wstyd, bo zachowanie faktycznie charakterystyczne, i swego czasu o czyms takim mnie w szkole pewnie uczyli. W kazdym razie dzieki wielkie za pomoc. Nie sadzilem, ze jakiekolwiek ptaki poluja w ten sposob - zawsze wyobrazalem sobie to jako szybowanie nad obszarem, a nie takie akrobacje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości