PYTANIA do matury 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
milkteam
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:59

PYTANIA do matury 2013

Post autor: milkteam »

Wiem ze powinnam poczekać na wyniki z matury ale tak bardzo sie stresuje niektorymi moimi odpowiedzialmi moze ktos mi powiem czy sa one poprawne? (matura 2012 rozszerzony)

12. napisałąm cos w stylu ze przełyk buduja m.in miesnie gładkie ktorych skurcze nie zaleza od nasze woli i nawet jak stoi sie na głowie to beda sie kurczyc przesuwac pokarm na zasadzie odruchu bezwarunkowego

13.
b) w odpowiedzi jest plamka slepa ale np my uzywalism y na biologii zamiennie plamka czarna lub ciemna tylko nie wiem czy to jest poprawne a uzazadnienie z tym nerwem mam
c) napisałm o precikach ze widzenie czarno białe (przy niewielkim naeznieu swiatła)

15. mam o tym blokowaniu receptorów ale jeszcze dodałam ze moze byc albo znaczne zwolnienie przekazu implusu a nawet zatrzymanie co prowadzic moze do spowolnienia reakcji i wypadku

29. nie ponieważ introny to sekwencje niekodujące

30. mam taka watpliwosc czy moja krzyżówka wyglada prawidłowo w internwecie skałada sie ona w kluczach z 4 kratek a przeciez jeen z rodziców wytwarzał tylko 1 rodzaj gamety dlatego zrobiąłm 2 kratkowa czy to jest poprawnie?

32. b ) napisałm ze ze wzgled na przezywalnosc i jest recesywny gdyz ujawnia sie w ukądzie homozygotycznym

Przepraszam ze moze niektore pytania sa dziwnie sformuowane:)
Awatar użytkownika
milkteam
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:59

Re: PYTANIA do matury 2012

Post autor: milkteam »

acha i jeszcze 5
napisłąm że trojwartwowosc skóry stanowi doskonała bariere dla drobnoustorój (załozywłam ze 3 wartwy skory lepiej chronia przed wniknieciem niz 1)
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: PYTANIA do matury 2012

Post autor: Stalowy »

milkteam, w 12 niestety nie chodziło o to, odruchy bezwarunkowe to zła odpowiedź.

5. skóra zawsze ma 3 warstwy. Nie jest to jednak czynnikiem chroniącym - gdybyś napisała np. ściśle przylegające kom. nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Według mnie Twoja wersja jest niepoprawna.

13. Nigdy nie spotkałem się z innymi określeniem plamki ślepej - więc się nie wypowiadam. Punkt c) masz dobrze.

15. Na pierwszy rzut oka wydaje się OK

29. To co napisałaś jest prawdą ale pytanie, czy im to wystarczy: tam były aż 3 linijki wolnego miejsca i wydaje mi się, że trzeba było dodać, że w związku z tym, że są niekodujące - ulegają wycięciu w procesie splicingu. Lub coś w ten deseń.

30) też zrobiłbym tam 2-kratkową.

32) raczej OK
Awatar użytkownika
milkteam
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:59

Re: PYTANIA do matury 2012

Post autor: milkteam »

hmm czemu żle z tym odruchem napisłąm że te miesnie sie kurcza i przesuwaja pokarm i dodatkowo ze dzieje sie to na zasadzie odruchu bezwarunkoweego bo to prawda akurat bardziej zastanawiało mi czy uznaja jesli nie napisałam ktore miesnie co robia.

a ze skóra to tez cieżko powiedziec jak nie patrzeć to jest bariera dla drobnoustroów jak mi nie uznaja to juz bedzie przykre:P

ale dzieki za odpowiedz pewnie wiesz lepiej skoro jestes studentem stomy:) pozdrawiam
gregq
Posty: 7
Rejestracja: 7 maja 2012, o 09:22

Re: PYTANIA do matury 2012

Post autor: gregq »

co do skory, napisalem, ze komorki warstwy powierzchniowej nablonka sa zrogowaciale, martwe i zawieraja keratyne, wiec stanowia bariere chroniaca przed wniknieciem drognoustrojow, chyba moze byc?
Awatar użytkownika
milkteam
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:59

Re: PYTANIA do matury 2012

Post autor: milkteam »

mysle ze twoja odpowiedz jest ok mogliby sie jedynie doczepić że to nie jest jedna a wiele cech. mam nadzieje że az tak surowi nie beda na to pytanie moze byc wiecej odpowiedzi niz tylko rogowaciejacy naskórek ph i łój przeciez. a teraz nasunęło mi sie pytanie o orzesków. na tym wykresie nie jest zaznaczone ze populacje wymierają tylko ich liczebnosc spada do bardzo niskiej
Awatar użytkownika
milkteam
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:59

Re: PYTANIA do matury 2012

Post autor: milkteam »

mam jeszcze jedno pytanie czy nie dostane punktów wcale jesli wypisałm samego myszołowa? mysłam ze chociaz jeden za funkcje ale z 2 strony mam tylko tam o lataniu ale jak moglam napisac o pływaniu jak mysąłam ze pingwin nie ma:(
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: PYTANIA do matury 2012

Post autor: Przemeqq »

Powinnaś dostać 1 pkt. Wydaje mi się, że będzie 1pkt za myszołowa i uzasadnienie i 1pkt za pingwina i uzasadnienie.

W zadaniu z przełykiem napisałem, że ściana przełyku zbudowana jest z warstw mięśni gładkich, m. in. z okrężnych, które dzielą pokarm na porcje i podłużnych, których skoordynowane skurcze umożliwiają jednokierunkowe przesuwanie się treści pokarmowej przez przełyk w kierunku żołądka, nawet w przypadku zmiany orientacji (położenia) ciała w przypadku stania na głowie.

Myślę, że pomimo słabych podstaw naukowych nie powinni się przyczepić )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości