Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
adela3390
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2011, o 13:16

Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: adela3390 »

Witam!
Wybieram sie na biologie. Myśle o ug ale wypowiedzi wszystkich studentów biologii bardzo mi pomogą. Szukałam na forum podobnego tematu ale niestety nie znalazłam nic konkretnego wiec prosze o pomoc.

- Jakie przedmioty sprawiają Wam najwiekszą trudność?
- Czy trzeba posiadać dużą wiedze z fizyki i matematyki by sobie poradzić?
- Na jakim poziomie jest chemia? Tu chodzi mi głównie o to czy osoba która nie przygotowywala sie do matury z tego przedmiotu sobie poradzi?
- Czy studiowanie biologii jest naprawde takie trudne bo słyszałam bardzo negatywne opinie.
- Czy poszliście na biologie kierując się pasją czy innymi aspektami?
- Jak podobają wam sie studia, jaka jest atmosfera, ludzie wykładowcy? (tu najbardziej przydadza sie opinie ludzi z ug)
Za każdą odpowiedz bede bardzo wdzięczna. Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Pakolla Malajestra
Posty: 138
Rejestracja: 28 lip 2010, o 17:22

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: Pakolla Malajestra »

Za każdą odpowiedz bede bardzo wdzięczna

biologii nie studiuje, ale mogę Ci odpowiedzieć na parę pytań, mam sporo znajomych na biologii, więc na podstawie ich doświadczenia:
Jakie przedmioty sprawiają Wam najwiekszą trudność?
często matematyka, botanika - nie każdy daje z nią radę
Czy trzeba posiadać dużą wiedze z fizyki i matematyki by sobie poradzić?
matematyka - zależy na kogo trafisz
Tu chodzi mi głównie o to czy osoba która nie przygotowywala sie do matury z tego przedmiotu sobie poradzi?
tu może być problem, zależy, jak czujesz się z chemią, pomimo, że jej nie zdawałaś bo laborki są i chemia jest potrzebna na biologii, na tym kierunku a także wielu innych stanowi integralną całość , więc dobrze by było tę chemię umieć jeśli ją ogarniasz na dobrym poziomie, to raczej nie powinno być problemu
Powodzenia
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: AnnaWP »

Jestem po biologii na UŚ.
Mi problemy sprawiała biofizyka i chemia organiczna, ale ta ostatnia przez absurdalny system braku prawdziwych kolokwium.
Tak ogólnie, to dużo zależy od predyspozycji. Jedni wolą zajęcia botaniczne, inni zoologiczne, jedni wolą ścisłe, jak biochemia, fizjologia, inni wolą takie omawiane jak ekologia.
Co do matematyki, to u nas było to głównie prawdopodobieństwo, więc było łatwo.

Za moich czasów studia były jednostopniowe i naprawdę trudne, wymagały sporego zaangażowania. Teraz - nie wiem. Patrząc z drugiej strony, chyba macie łatwiej, skoro wielu studentów studiuje dwa kierunki równolegle. U mnie było to sporadyczne, bo zwyczajnie nie daliby rady godzinowo, nie mówiąc o nauce.

Bez pasji, a przynajmniej sympatii i lekkości w nauki biologii nie polecam wyboru takich studiów. Przecież to nie jest kwestia ZZZ, ale wyboru późniejszego zawodu, więc nie chciałabym robić tego, czego nie lubię.
adela3390
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2011, o 13:16

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: adela3390 »

Dziękuje pięknie za odpowiedz:) czuje się troche spokojniejsza bo planuje powtórki z chemii wraz z tegoroczną maturzystką więc mam nadzieje ze to pomoże mi troche.

A co do biofizyki to jakie np. zagadnienia są na niej poruszane? Są w miare interesujące? Przydają sie w pózniejszej pracy?

Będę bardzo wdzięczna jeżeli ktoś jeszcze podejmie temat.

- Jakie przedmioty sprawiają Wam najwiekszą trudność?
- Czy trzeba posiadać dużą wiedze z fizyki i matematyki by sobie poradzić?
- Na jakim poziomie jest chemia? Tu chodzi mi głównie o to czy osoba która nie przygotowywala sie do matury z tego przedmiotu sobie poradzi?
- Czy studiowanie biologii jest naprawde takie trudne bo słyszałam bardzo negatywne opinie.
- Czy poszliście na biologie kierując się pasją czy innymi aspektami?
- Jak podobają wam sie studia, jaka jest atmosfera, ludzie wykładowcy? (tu najbardziej przydadza sie opinie ludzi z ug)
Za każdą odpowiedz bede bardzo wdzięczna. Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Lenka
Posty: 241
Rejestracja: 3 sie 2008, o 22:58

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: Lenka »

adela3390 pisze:
- Jakie przedmioty sprawiają Wam najwiekszą trudność?
- Czy trzeba posiadać dużą wiedze z fizyki i matematyki by sobie poradzić?
- Na jakim poziomie jest chemia? Tu chodzi mi głównie o to czy osoba która nie przygotowywala sie do matury z tego przedmiotu sobie poradzi?
- Czy studiowanie biologii jest naprawde takie trudne bo słyszałam bardzo negatywne opinie.
- Czy poszliście na biologie kierując się pasją czy innymi aspektami?
- Jak podobają wam sie studia, jaka jest atmosfera, ludzie wykładowcy? (tu najbardziej przydadza sie opinie ludzi z ug)
Za każdą odpowiedz bede bardzo wdzięczna. Pozdrawiam:)
U mnie na roku najwięcej problemów stanowiła w I semestrze matematyka i biologia roślin.

Jeśli chodzi o chemię, to można sobie spokojnie poradzić z podstawowymi wiadomościami z chemii, choć trzeba się do tego dość przyłożyć. Najfajniejsze są laboratoria, gdzie tak na prawdę tam się wszystkiego uczy.

Czy studiowanie biologii jest trudne? Zależy dla kogo. Jeśli ktoś biologii nie lubi, to nie ma sensu, żeby na takie studia szedł, bo może mieć problem z zaliczaniem takich przedmiotów jak np botanika, która jest typowo pamięciowa.

Szczerze mówiąc wiele osób na biologię idzie aby przezimować", poprawić maturę i zdawać na medycynę/farmację itp. Mnie osobiście się podoba )

Studia bardzo mi się podobają. Może botanika nie należy do najciekawszych zajęć, ale na każdych zajęciach mamy preparaty żywe czy też konserwowane, które sobie oglądamy, rysujemy. Chemia to poza wykładamy i konwersatoriami laboratoria, które są bardzo bardzo fajne i na których można się dużo nauczyć:}
Jaka jest atmosfera? U mnie w grupie jest super Wykładowcy i ćwiczeniowcy często idą na rękę, szczególnie ubóstwiam jedną prowadzącą, z którą miałam glony - kobieta do rany przyłóż. Doktorka dla studenta, a nie odwrotnie.

Pozdrawiam!
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: zetsu »

Powiem tak biologia nie należy do łatwych studiów jak np. pedagogika.
Wszystko zależy od twoich zainteresowań, jeżeli lubisz zwierzątka i roślinki to spodoba ci się zoologia i botanika, inni mogą woleć genetykę molekularną, immunologię, enzymologię itp.
Matma i fizyka są najczęściej na 1 roku więc trzeba się przyłożyć, niestety każdy student kierunków przyrodniczych musi przez to przejść.
Chemii jest sporo więc jeżeli nie rozumiesz tudzież nie lubisz chemii, to odradzam studiowanie biologii, bo na prawdę chemia przewija się przez całe 3 lata studiów (chemia ogólna, organiczna, fizyczna, biochemia)
adela3390
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2011, o 13:16

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: adela3390 »

dziękuje za pmoc:)
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: pyati »

Ja studiuję biologię w Toruniu, i nie pokusiłabym się o stwierdzenie, że jest łatwo ( jak to większość osób twierdzi), uczyć się trzeba cały czas, nie tylko jak jest sesja. U nas najwięcej osób chyba poległo na botanice ogólnej ( na ćwiczeniach) bo były wejściówki z sporego zakresu materiału (co tydzień, ja akurat miałam w poniedziałek ) i sporo osób po prostu nie zaliczyło ćwiczeń i nie byli dopuszczeni do egzaminu. Wejściówki trzeba było mieć wszystkie zaliczone. Ci co się wybronili z zaliczenia wejściówek to w większości w końcu zdali egzamin, sumując 3 osoby nie zdały egzaminu ( na 40) a ok. 10-15 nie zostało dopuszczone do egzaminu. Drugim najtrudniejszym przedmiotem była chemia ogólna i analityczna ( ćwiczenia ) na początku było się ciężko wbić w tryb bo robiliśmy różne doświadczenia itp itd, i co tydzień były wejściówki. Dużo osób nie zaliczyło ćwiczeń przez to, że poległo na kolokwium zaliczeniowym, które było trudne ( przynajmniej dla mnie, a chodziłam na korki i czułam, że jestem dobrze przygotowana, bo poświeciłam na to sporo czasu i wysiłku). Egzamin z chemii ogólnej był bardzo łatwy, dwie osoby nie zdały. Zoologia bezkręgowców- dla mnie zajęcia były nudne, chociaż pokładałam w nich nadzieję, że będzie super. Na każdych 3 zajęciach kolokwium, dużo materiały, dziwne ocenianie, ogółem u nas to zależy na kogo trafisz z prowadzących. Matematyka- ćwiczenia nie są aż takie złe, prowadzący tłumaczył tak długo aż wszyscy zrozumieją, kolokwium zaliczeniowe dość trudne ale do zdania, egzamin prosty. Biofizyka- u nas co tydzień każdy miał inny temat do zrealizowania, np lepkość cieczy itp, i się robiło doświadczenia. Na zaliczenie było kolokwium z przeliczania jednostek i kilka zadań, jak się ktoś przyłożył sumiennie to było ok. Egzamin abc ale wg mnie dość trudny, bo pytania były nie do końca zrozumiałe. Ogółem z biofizyki chyba też 3 osoby nie zdały egzaminu a dwie nie zostały w ogóle dopuszczone do pisania. Drugi semestr u nas to : histologia, kręgowce, botanika systematyczna, chemia organiczna ( pomijam takie przedmioty jak TI, socjologia i filozofia). Histologia- co tydzień wejściówki, sporo materiału, czasami pyta, egzamin ustny. Botanika systematyczna- co tydzień wejściówki na koniec zaliczenie z rozpoznawania roślin. Kręgowce- masakra! ale to przez prowadzącą gdyby nie ona to byłoby fajnie bo zajęcia są interesujące. Chemia organiczna- nie lubię chemii ale zajęcia były naprawde super, robiło się preparaty, destylację itp ( z instrukcją oczywiście). Co tydzień wejściówki ale pytania bardziej na logikę niż na wiedzę, na koniec kolokwium i 3 preparaty ( np ja miałam acetamid, DBA i nie pamiętam co jeszcze).
w-tom
Posty: 4
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:26

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: w-tom »

Istnieje może temat, w którym była poruszana kwestia tegorocznego progu na Biologiwe na UWM?
w-tom
Posty: 4
Rejestracja: 4 maja 2011, o 19:26

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: w-tom »

biologie*

Niby na te studia na UWM trzeba zdawać 3 z 5 podanych przedmiotów. A punkty liczy się tak: podstawa x1, roz. x2. Minimum punktowe wynosiło 71. To chyba coś nie gra.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Pytania do studentów biologii. Proszę o pomoc!

Post autor: Trzyszcz »

Pakolla, matematyka to akurat bardzo lajtowo (przynajmniej na UG). Ważna za to statystyka (choć nie była jakaś ekstremalnie trudna do zdania).

I w końcu się zdecydowałaś adele3390? bo jak tak to jesteśmy na tym samym roku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość