Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i zadaj

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
agnesd27
Posty: 313
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 13:39

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: agnesd27 »

1. Organizmy spożywające pokarm roślinny charakteryzują się długim przewodem pokarmowym, org. spożywające mięso bądź wszystkożerne mają zdecydowanie krótsze przewody pokarmowe. (Pewnie nie mogę tego tak napisać. Z góry proszę poprawę.)

2. Zwielokrotnienie liczby larw w takcie cyklu rozwojowego pasożyta ma na celu zwiększenie prawdopodobieństwa zdobycia żywiciela.

3. Neuroprzekaźniki mają na celu przekazie impulsu nerwowego w synapsie chemicznej.

1. U szkarłupni występują 3 układy krwionośne: krwionośny, wodny, parahemalny. Wyjaśnij ich role.
2. Omów 3 cechy przystosowujące rybę do życia w środowisku wodnym.
3. Dlaczego połknięte jaja glisty ludzkiej jak najprędzej przedostają się do płuc?
Awatar użytkownika
agnesd27
Posty: 313
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 13:39

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: agnesd27 »

Roksolana pisze:1. Przepycha pokarm do następnych części układu pokarmowego.
[Gardziel] Chodziło o to, że ma zdolność do wysuwania się z organizmu w celu polowania jak narząd chwytający zdobycz.

1. U szkarłupni występują 3 układy krążenia: krwionośny(hemalny), wodny, parahemalny. Wyjaśnij ich role.
2. Omów 3 cechy przystosowujące rybę do życia w środowisku wodnym.
3. Dlaczego połknięte jaja glisty ludzkiej jak najprędzej przedostają się do płuc?
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

agnesd27 pisze:
Roksolana pisze:1. Przepycha pokarm do następnych części układu pokarmowego.
[Gardziel] Chodziło o to, że ma zdolność do wysuwania się z organizmu w celu polowania jak narząd chwytający zdobycz.

1. U szkarłupni występują 3 układy krążenia: krwionośny(hemalny), wodny, parahemalny. Wyjaśnij ich role.
2. Omów 3 cechy przystosowujące rybę do życia w środowisku wodnym.
3. Dlaczego połknięte jaja glisty ludzkiej jak najprędzej przedostają się do płuc?
Przypominam,że do dzisiaj obowiązuje zakres pytań z zoologia. Od jutra tj. 21.01 genetyka- z tym,że proponuję 2 pytania z genetyki molekularnej i 1 jakaś krzyżówka żeby odpowiedzi sprawnie szły

1.ambulakralny-płynie w nim woda morska, hemalny -serce z kurczliwym naczyniem( odpowiednik serca) . parahemalny- ? takie szczegóły oprócz tego wodnego to już lekka przesada zwłaszcza,że szkarłupni raczej na maturze nie ma i jedyne co może się z nich pojawić to własnie ukłąd ambulakralny bo jest u nich jednych.
2. Zdolność do osmoregulacji. Obecność płetw. Obecność skrzeli.
3. Czy pytanie oby dobrze zadane? To larwy się przedostają do płuc.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2014, o 21:30 przez chemistry123, łącznie zmieniany 3 razy.
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

1. Określ róznice pomiędzy ukł, nerwowym pasmowym i drabinkowym i napisz u jakich organizmów występują. W kilku zdaniach opisz ewolucję układu nerw. od płazinców do stawonogów.
2. Jak dżdżownice przystosoway się do życia w glebie". Jak brzmi ich nazwa ze względu na przyjmowany pokarm. Jak reagują i chronią się przed swiatłem. To czego słuzy siodełko. Czy w obrębie pierscienic występuje hermafrodytyzm? Opisz na czym polega i podaj co najmniej 3 organizmy z bezkręgowców, które są hermafrodytyczne.
3. Napisz rodzaje mięsni u płazinców, obleńców i pierscienic. U których pojawiłą się celoma? Jaką funkcję pełni celoma i blastocel.

Pozwoliłem sobie bardzo rozszerzyć pytania gdyż dzisiaj ostatni dzien działu zoologia.
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: dmnunited »

Roksolana pisze:Odpowiem na wcześniejsze jeszcze, żeby nie było zamieszania:

1. Porównaj jaja ptaków gadów i płazów, pod względem zawartości żółtka, rodzaju osłonki i miejsca składania.
2. U wielu gatunków zwierząt płeć wyznaczają warunki zewnętrzne w czasie rozwoju zarodkowego. Podaj przykład zwierzęcia i przykład warunku zewnętrznego który decyduje o płci potomstwa.
3. Homodentyczny sposób uzębienia występuje u (możliwe wiecej niż jedna prawidłowa odpowiedź)
a) ptaków
b) gadów
c) ssaków
d) stekowców


1. ptaki (błona pergaminowa) i gady (nie wie jaka błona?)- polilecytalne, składane w suchych, bezpiecznych miejscach, płazy - mezolecytalne, składane w wodzie, galaretowata osłonka.
2. Nie wiem?! Przychodzą mi na myśl tylko pszczoly, ale chyba nie o to chodzi.
3. Ptaków i gadów
Widzialas kiedys ptaka z zebami? Bo ja, jak zyje juz kilka lat na tej ziemii, nie spotkalem sie z takim

Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: dmnunited »

daavid17 pisze:No i się narobił bałagan.
Roksolana pisze:1. ptaki (błona pergaminowa) i gady (nie wie jaka błona?)- polilecytalne, składane w suchych, bezpiecznych miejscach, płazy - mezolecytalne, składane w wodzie, galaretowata osłonka.
2. Nie wiem?! Przychodzą mi na myśl tylko pszczoly, ale chyba nie o to chodzi.
3. Ptaków i gadów
1. Rodzaj osłonki:
*u ptaków wapienna skorupa.
*u gadów: pergaminowa osłonka (ewentulnie można zaznaczyć, że u krokodyli i żółwi wapienna skorupa).
*u płazów galaretowata osłonka
Ilość żółtka
*u ptaków: (bardzo) duża.
*u gadów: duża.
*u płazów średnia ilość.
Miejsce składania
*u ptaków: na lądzię w gniezdach.
*u gadów: (przeważnie) na lądzie.
*u płazów:e wodzie

2. Poprawna odpowiedź to oczywiście tylko B. Ptaki nie posidają uzębienia.
W jajach ptakow rowniez jest blona pergaminowa - rozbij delikatnie jajko kurze, a sie przekonasz.

Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: dmnunited »

paatixx3 pisze:
agnesd27 pisze:1.348:3= 116 aminokwasów, bo każdy aminokwas jest kodowany przez 3 kodony.

2.mutacja genowa: hemofilia
mutacja chromosomowa: nie wiem, mama nagle czarną dziurę

3. Stwierdzenie to jest fałszywe, ponieważ szczepionki nie są w stanie wyleczyć chorób geneteycznych, którą jest np. zespół Downa.
1. każdy aminokwas jest kodowany przez 1 kodon, czyli 3 nukleotydy
2. chromosomowa np. Zespół Downa
Zespol Downa jest oczywiscoe choroba genetyczna chromosomowa (trisomia 21 chromosomu), ale absolutnie nie jest choroba dziedziczna - ludzie dotknieci zespolem Downa sa bezplodni, to raz, a dwa na wystapienie choroby Downa ma m.in. wplyw wiek poczecia dziecka przez matke (im starsza kobieta, tym większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka dotknietego tym schorzeniem - generalnie jesli chodzi o pierwzze dziecko)

Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: Roksolana »

dmnunited pisze:
Roksolana pisze:Odpowiem na wcześniejsze jeszcze, żeby nie było zamieszania:

1. Porównaj jaja ptaków gadów i płazów, pod względem zawartości żółtka, rodzaju osłonki i miejsca składania.
2. U wielu gatunków zwierząt płeć wyznaczają warunki zewnętrzne w czasie rozwoju zarodkowego. Podaj przykład zwierzęcia i przykład warunku zewnętrznego który decyduje o płci potomstwa.
3. Homodentyczny sposób uzębienia występuje u (możliwe wiecej niż jedna prawidłowa odpowiedź)
a) ptaków
b) gadów
c) ssaków
d) stekowców



1. ptaki (błona pergaminowa) i gady (nie wie jaka błona?)- polilecytalne, składane w suchych, bezpiecznych miejscach, płazy - mezolecytalne, składane w wodzie, galaretowata osłonka.
2. Nie wiem?! Przychodzą mi na myśl tylko pszczoly, ale chyba nie o to chodzi.
3. Ptaków i gadów
Widzialas kiedys ptaka z zebami? Bo ja, jak zyje juz kilka lat na tej ziemii, nie spotkalem sie z takim

Hehe, ktoś już wcześniej mnie poprawił. Sorki, coś mi się kojarzyło z praptakiem i jakoś wydawało mi się, że kazuar ma zęby, ale jak teraz sprawdzam to rzeczywiście nie
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: dmnunited »

Kazuar nie jest praptakiem, ale wiem co masz na mysli, wszelkiej masci gady latajace z ery dinozaurow one rzeczywiscie mialy zeby, ale nie byly ptakami

Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: Roksolana »

No nie jest nie jest, ale jak zwykle przekombinowałam
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: Roksolana »

Może ktoś zarzuci jakieś pytania? Genetyka jeszcze przede mną, więc będę tylko obserwatorem
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

Roksolana pisze:Może ktoś zarzuci jakieś pytania? Genetyka jeszcze przede mną, więc będę tylko obserwatorem
1) Podaj rolę pętli pseudouracylowej i antykodonu na tRNA.
2) Do czego słuzy miejsce peptydylowe i aminoacylowe.
3) Przedstaw działanie regulacji allosterycznej w operonie laktozowym.
Awatar użytkownika
fluoksetyna
Posty: 212
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:05

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: fluoksetyna »

Podaj rolę pętli pseudouracylowej i antykodonu na tRNA.
Rolą pętli pseudouracylowej jest umożliwienie przyłączenie tRNA do rybosomu. Antykodon tRNA umożliwia przyłączenie tRNA do komplementarnej trójki na mRNA.

Do czego służy miejsce peptydylowe i aminoacylowe.
Miejsce peptydylowe to miejsce znajdujące się na rybnosomach i umożliwiające przyłączenie inicjatorowego tRNA
lub peptydylo-tRNA podczas translacji.
Miejsce amicoacetylowe to miejsce znajdujące się równiez na rybosomach i służące do przyłączenie aminoacylo-tRNA.

Przedstaw działanie regulacji allosterycznej w operonie laktozowym.
Represor w operonie laktozowym jest białkiem allosterycznym, które może zmieniać konformację pod wpływem obecności laktozy w podłożu. Jeżeli w środowisku komórki bakteryjnej pojawi się laktoza, jej cząsteczki zostają przetransportowane do wnętrza komórki powodując inaktywację białka represora, umożliwienie transkrypcji i w konsekwencji jej rozpad.

1. Co to znaczy, że kod genetyczny jest zdegenerowany?
2. Podaj funkcje helikazy, prymazy i nukleazy w procesie replikacji DNA.
3. Jakie jony zapewniają integralność rybosomom?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości