Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i zadaj

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i zadaj

Post autor: chemistry123 »

Co wy na to to żeby w każdym tygodniu zadawać sobie pytania maturalne z jednego działu? Tym samym przypomnimy sobie najważniejsze rzeczy.
Proponuję na początek może zoologię. Za tydzień np. genetykę.
1 pytanie to czasem mało. Żeby było to efektywne proponuję po 3 pytania.

1 tydzień. ZOOLOGIA
21.01 Genetyka
28.01 Metabolizm
04.02 Komórka
11.02 Botanika
18.02 doświadczenia
25.02 Człowiek
04.03 Człowiek + ewolucja
11.03 Ekologia i ochrona środowiska


Zacznę może od takich pytań:
1) Opisz na czym polega mechanizm przeciwprądów u ryb?
2) Jakie cechy bezkręgowcó możemy wyróżnić u lancetnika?
3) Wytłumacz czym jest miksocel u stawonogów.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2014, o 02:39 przez chemistry123, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
fluoksetyna
Posty: 212
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:05

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: fluoksetyna »

mnie pasuje ! z racji, że niedawno zaczęłam się przygotowywać proszę o weryfikacje odpowiedzi.

Opisz na czym polega mechanizm przeciwprądów u ryb?
Mechanizm przeciwprądowy zwiększa zdolność dyfuzji tlenu do krwi, ponieważ kierunek przepływu wody omywającej skrzela i krwi w ciele ryby są przeciwstawne.

Jakie cechy bezkręgowców możemy wyróżnić u lancetnika?
- metameryczna budowa ciała (obecne miomery i miosepty)
- obecność protonefrydialnego układu wydalniczego
- obecność kosza skrzelowego ze szczelinami skrzelowymi
- słabo rozwinięte narządy zmysłów
- słabo zaznaczona cefalizacja
- brak serca

Wytłumacz czym jest miksocel u stawonogów.
Miksocel to jama ciała stawonogów powstała z połączenia worków celomatycznych z przestrzeniami pierwotnej jamy ciała, nie jest podzielona metamerycznie. Jama ta ma charakter pierwotno-wtórny.

Podaj 3 funkcje nóżek ambulakralnych występujących u szkarłupni.
Wymień cechy budowy wypławka świadczące o jego drapieżnym trybie życia.
Wymień dwie korzyści z posiadania celomy.
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

fluoksetyna pisze:mnie pasuje ! z racji, że niedawno zaczęłam się przygotowywać proszę o weryfikacje odpowiedzi.

Opisz na czym polega mechanizm przeciwprądów u ryb?
Mechanizm przeciwprądowy zwiększa zdolność dyfuzji tlenu do krwi, ponieważ kierunek przepływu wody omywającej skrzela i krwi w ciele ryby są przeciwstawne.

Jakie cechy bezkręgowców możemy wyróżnić u lancetnika?
- metameryczna budowa ciała (obecne miomery i miosepty)
- obecność protonefrydialnego układu wydalniczego
- obecność kosza skrzelowego ze szczelinami skrzelowymi
- słabo rozwinięte narządy zmysłów
- słabo zaznaczona cefalizacja
- brak serca

Wytłumacz czym jest miksocel u stawonogów.
Miksocel to jama ciała stawonogów powstała z połączenia worków celomatycznych z przestrzeniami pierwotnej jamy ciała, nie jest podzielona metamerycznie. Jama ta ma charakter pierwotno-wtórny.

Podaj 3 funkcje nóżek ambulakralnych występujących u szkarłupni.
Wymień cechy budowy wypławka świadczące o jego drapieżnym trybie życia.
Wymień dwie korzyści z posiadania celomy.
Wydaje mi się,że dobrze. W pierwszy zadaniu może bardziej by pasowało wytłumaczyć mechanizm o tym gradiencie, który jest korzystny i dzięki czemu własnie zachodzi efektywna wymiana gazowa. Do b dołożyłbym 1 -wy nabłonek.
hmmm 1) narząd ruchu, dotyku, oddechowy
2) Wypławek biały posiada rabdity w parenchymie które działąją na takiej zasadzie,że pęcznieją , powiększają się w wyniku czego wystrzeliwują i sklejają potencjalnego żywiciela.
3) Celoma umożliwiła metameryczne umieszczenie układów wewnętrznych. Również znajdujący się w niej płyn surowiczy tworzy szkielet hudrauliczny,któy pełni funkccje szkieletu.


Proszę poprawić w razie czego

Pytania
Do czego służa przetchlinki i gdzie występują?
Do czego służą i jak są zbudowane cewki Malpighiego, u kogo występują?
Wymień 5 analogi pomiędzy bezkręgowcami , a kręgowcami
Awatar użytkownika
fluoksetyna
Posty: 212
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:05

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: fluoksetyna »

Do czego służą przetchlinki i gdzie występują?
Przetchlinki są częścią układu oddechowego owadów, wijów i niektórych pajęczaków. Są odgałęzieniami pni tchawkowych otwierających się na zewnątrz ciała i umożliwiającymi wnikanie gazów oddechowych do wnętrza jamy ciała.

Do czego służą i jak są zbudowane cewki Malpighiego, u kogo występują?
Cewki Malpighiego występują u owadów, wijów i niektórych pajęczaków. Zbudowane są z licznych kanalików, które uchodzą do jelita środkowego i tylnego. Odpowiadają za zbieranie zbędnych i szkodliwym produktów przemiany materii i przekazywanie ich do jelita i dalej na zewnątrz organizmu.

Wymień 5 analogi pomiędzy bezkręgowcami , a kręgowcami
Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie i czy chodzi o narządy analogiczne ?
Jeżeli chodzi o narządy analogiczne to :
1. oko ryby i oko głowonoga (np. ośmiornicy)
2. odnóża owada i kończyny kręgowców
3. skrzydło owada i skrzydło ptaka
więcej niestety nie znam


Czym jest heterogonia i u jakich organizmów występuje?
Wyjaśnij co umożliwia owcy wykorzystanie błonnika jako źródła energii
Wyjaśnij jakie znaczenie w odżywianiu się pijawki mają uchodzące do jamy gębowej gruczoły ślinowe i duże wole.
andżelina
Posty: 4
Rejestracja: 19 cze 2012, o 20:53

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: andżelina »

fluoksetyna pisze:
Czym jest heterogonia i u jakich organizmów występuje?

Wyjaśnij co umożliwia owcy wykorzystanie błonnika jako źródła energii
Wyjaśnij jakie znaczenie w odżywianiu się pijawki mają uchodzące do jamy gębowej gruczoły ślinowe i duże wole.
Heterogonia to naprzemienne rozmnażanie się płciowe i partogenetyczne. Występuje u mszyc i wrotków.

Umożliwiają to drobnoustroje żyjące w żołądku owcy mające zdolność trawienia wiązań beta-glikozydowych wiążących cząsteczki celulozy.

Gruczoły ślinowe wydzielają hirudynę- substancję zapobiegającą krzepnięciu pobieranej krwi, a wole umożliwia magazynowanie jej.

Podaj morfologiczne przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytniczego trybu życia.
Czym jest poliembrionia?
Na czym polega urykoteliczność? Podaj przykład organizmu, który stosuje tę strategię.
Awatar użytkownika
fluoksetyna
Posty: 212
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:05

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: fluoksetyna »

Podaj morfologiczne przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytniczego trybu życia.
- obecność oskórka chroniącego tasiemca przed strawieniem przez enzymy trawienne gospodarza
- obecność haków i przyssawek umożliwiających przytwierdzanie się do ścian jelita i utrudniających usunięcie tasiemca poza organizm
- występowanie ciała podzielonego na proglotydy zawierające w każdym członie narządy rozrodcze umożliwiające produkcję dużej ilości jaj

Czym jest poliembrionia?
Poliembronia to zdolność do powstawania kilku zarodków z jednej komórki jajowej.

Na czym polega urykoteliczność? Podaj przykład organizmu, który stosuje tę strategię.
Urykoteliczność polega na wydalaniu kwasu moczowego jako głównego produktu przemian azotowych i związana jest z dużą oszczędnością wody. Występuje u ptaków.

Podaj dwie funkcje parapodiów występujących u nereidy.
Kiedy wśród stawonogów występuje największa śmiertelność i jaki rodzaj wzrostu u nich występuje?
Wskaż najistotniejsze różnice w budowie układu pokarmowego ssaków roślinożernych i drapieżnych.
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: Roksolana »

1. Obecność haczyków, dzięki którym przymocowuje się do jelita gospodarza, układ rozrodczy rozwinięty, inne układy silnie zredukowane, segmentowane ciało.
2. zdolność do powstawania kilku lub większej liczby zarodków z jednej komórki jajowej.
3. Polega na wydalaniu kwasu moczowego jako azotowy produkt przemiany materii. Np. u owadów i ptaków.

1.Wymień cechy lancetnika wspólne z bezkręgowcami.
2.Wyjaśnij dlaczego osłonice mimo braku struny grzbietowej u form dorosłych są klasyfikowane jako strunowce.
3.Wymień cechy adaptacyjne płazów do życia na lądzie.
Awatar użytkownika
Roksolana
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 16:35

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: Roksolana »

Podaj dwie funkcje parapodiów występujących u nereidy.
Funkcja lokomotoryczna i oddechowa.
Kiedy wśród stawonogów występuje największa śmiertelność i jaki rodzaj wzrostu u nich występuje?
Kiedy mają postać poczwarki, wzrost skokowy.
Wskaż najistotniejsze różnice w budowie układu pokarmowego ssaków roślinożernych i drapieżnych.
Układ pokarmowy u roślinożernych ssaków jest dłuższy niż u drapieżnych ssaków. Roślinożercy mają dobrze rozwinięte siekacze zaś mięsożercy słabo.

1.Wymień cechy lancetnika wspólne z bezkręgowcami.
2.Wyjaśnij dlaczego osłonice mimo braku struny grzbietowej u form dorosłych są klasyfikowane jako strunowce.
3.Wymień cechy adaptacyjne płazów do życia na lądzie.
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

1. To pytanie się powtarza, zadałem je w 1 wszym poscie.
2.O tym,że osłonica należy do strunowców świadczy budowa larwy. Larwa po przeobrażeniu traci ogon i strunę grzbietową.
3. Płazy zatrzymują stosunkowo dużą ilość mocznika co umożliwia im na zasadzie osmozy pobór wody z otoczenia, jest to zmożliwe gdyż naskórek jest niezrogowaciały. Workowate płuca do wymiany gazowej. U płazów pojawia się mały obieg krwi dzieki czemu układ jest wydajniejszy a ruch krwi szybszy,obieg skórny. Mogą zapadać w stan odrętwienia podczas niekorzystnych warunków.

1. Przedstaw róznice w budowie zanercza, pranerki i przednercza oraz wymień nie pomijając żadnej grupy systematycznej u kogo poszczególne 3 typy występuje.
2. Przedstaw najważniejsze róznice w budowie szkieletu od ryb do płazów.
3. Przedstaw ewolucję ukłądu nerwowego od bezkręgowców do ssaków oraz napisz jaka tendencja tego układu jest zauważalna.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: paatixx3 »

Te pytania są tak wyczerpujące, a ja na nie odpowiedziałam i wylogowało mnie z forum kiedy chciałam dodać
chemistry123
Posty: 94
Rejestracja: 11 maja 2012, o 18:23

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: chemistry123 »

paatixx3 pisze:Te pytania są tak wyczerpujące, a ja na nie odpowiedziałam i wylogowało mnie z forum kiedy chciałam dodać

Możesz napisać jeszcze raz, przynajmniej wszystko fajnie Ci się utrwali.
Awatar użytkownika
fluoksetyna
Posty: 212
Rejestracja: 14 sty 2014, o 23:05

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: fluoksetyna »

Podaję odpowiedź na pierwsze bo na następne mi się nie chce, bo na ten temat mogłabym napisać wypracowanie i moim zdaniem nie są to pytania stricte maturalne

Przedstaw różnice w budowie zanercza, pranerki i przednercza oraz wymień nie pomijając żadnej grupy systematycznej u kogo poszczególne 3 typy występuje.
Przednercze zbudowane jest z urzęsionego lejka. Występuje u larw ryb i larw minoga.

Pranercze zbudowane jest z urzęsionego lejka i kłębuszka naczyniowego. Występuje u dorosłych kręgoustych, ryb i płazów oraz u zarodków owodniowców

Zanercze czyli nerka ostateczna zbudowane jest z kłębuszka naczyniowego. Występuje u owodniowców: gadów, ptaków, ssaków.

Przedstaw najważniejsze różnice w budowie szkieletu od ryb do płazów.
Przedstaw ewolucję układu nerwowego od bezkręgowców do ssaków oraz napisz jaka tendencja tego układu jest zauważalna.
Jakie konsekwencje mogą wynikać z utrzymującego się zbyt wysokiego hormonu juwenilnego u owadów?
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Pytania maturalne- co tydzień inny dział, odpowiedz i za

Post autor: paatixx3 »

1.Zanercze, przednercze i pranercze różnią się budową nefronów. W przednerczach zbędne produkty przemiany materii wychwytywane są z jamy ciała przez orzęsione lejki. Taki typ nerek występuje u zarodków ryb. W pranerczach występuje dodatkowo kłębuszek nerwowy, który wychwytuje zbędne produkty przemiany materii z krwi. Taki typ nerek występuje u dorosłych ryb i płazów. W zanerczach zanikają orzęsione lejki a zbędne produkty przemiany materii są wychwytywane jedynie przez kłebuszek nerwowy. Taki typ nerek występuje u gadów, ptaków i ssaków.
2. -Szkielet osiowy ryb zbudowany jest z czaszki i kręgosłupa nieruchomo połączonego z głową. Pierwsza para łuków skrzelowych przekształciła się u nich w żuchwę i szczęki a druga para w łuk gnykowo-żuchwowy. Ich kręgosłup podzielony jest na dwa odcinki: tułowiowy i ogonowy. W szkielecie występuje również pas barkowy, miednicowy, szkieletw płetw parzystych i nieparzystyk. -Szkielet osiowy płazów zbudowany jest z czaszki i kręgosłupa połączonych dwoma kłykciami potylicznymi, co umożliwia im ruch czaszki w płaszczyźnie pionowej. Część szyjną tworzy jeden kręg zwany dźwigaczem. U płazów łuk-gnykowo żuchwowy przekształcił się w strzemiączko. Ich kręgosłup zbudowany jest z 4 części: szyjnej, tułowiowej, krzyżowej i ogonowej.
3. Przepraszam, ale nie opisze tutaj wszystkich poszczególnych grup ewolucyjnych, bo tyle już się o nich napisałam, że straciłam motywację. Ogólna tendencja tego układu prowadzi do jego rozwoju i coraz większej centralizacji. W każdej kolejnej grupie ewolucyjnej widać progresje.

Pytania:
1. Wymień trzy cechy budowy szkieletu ptaków, będące przystosowaniem do lotu oraz określ, jakie znaczenie adaptacyjne ma każda z wymienionych cech.
2. Podaj dwie różnice budowy jaszczurek i krokodyli związanych ze środowiskiem ich życia.
3. Określ znaczenie pobranej krwi ssaka dla samicy komara.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości