pytania z zadań maturalnych

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
thalia
Posty: 1
Rejestracja: 4 lis 2007, o 00:03

pojęcia związane z komorka

Post autor: thalia »

witam
pilnie poszukuje zagadnien zwiazanych z komórka.chodzi mi o spis pojec ktore jej dotycza i tego co powiinam o niej wiedziecznam juz jej budowe ale jesli chodzi o reszte tematow zwiazanych z nia to troche sie w tym gubie.w maju zdaje mature na poziomie podstawowyszukalam w internecieale na kazdej stronie jest co innegoz gory dziekuje za pomoc:)pozdrawiam
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: badger »

na maturę podstawową myślę że wystarczy jak będziesz miała ogólne pojęcie o jądrze komórkowym, mitochondriach, chloroplastach, błonie komórkowej, ścianie komórkowej, wakuolach i cytozolu. Raczej wystarczy pobieżna budowa i główne funkcje.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: yeast »

Myślę, że powinnaś zobaczyć przede wszystkim co jest w podręczniku, może warto też znaleźć wytyczne na poziom podstawowy (powinno być chyba na stronie ministerstwa) - tam powinno być napisane, co trzeba umieć.
betka123
Posty: 2
Rejestracja: 29 lut 2008, o 18:18

siateczka wewnatrzplazmatyczna, srodplazmatyczna...

Post autor: betka123 »

Witam,
siedze i czytam materiały i juz z tyloma nazwami siateczkisie spotkałam ze sama sie zmieszałam mogłby mi ktos napisac ktore nazwy oznaczaja to samo a ktore co innego.Prosze i ewentualnie jezeli sie dziela to jak.
Awatar użytkownika
Jagmin
Posty: 142
Rejestracja: 3 gru 2007, o 20:36

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: Jagmin »

wewnątrz i środplazmatyczna to to samo. oznacza ERltretikulum endoplazmatyczne jest to systembłon występujących wewnątrz komórki.
verx89
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2008, o 13:45

do matury - nukleoid

Post autor: verx89 »

Powtarzam właśnie po raz milionowy bakterie.
Moje pytanie brzmi: czy nukleoid i genofor to to samo?
W części źródeł jest napisane, że nukleoid to OBSZAR, a genofor to CZĄSTECZKA DNA.
W innych z kolei, że genofor to po prostu inna nazwa nukleoidu.
Jeszcze w innych, że obecny jest nukleoid, a tam jest genofor.
Nic już z tego nie kapuję. Jak dadzą to na maturze to może lepiej napisać: materiał genetyczny?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: Astacus »

Ja bym sie skłaniał ku pierwszej wersji. Nukleoid to obszar cytoplazmy wraz z genoforem, a Genofor to materiał genetyczny bakterii inaczej chromosom bakteryjny. Ja tam sie nie spotkałem z rozbieżnościami w tej kwestii.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: Aniaww »

Ja się spotkałam. W wiekszości podręczników licealnych pisze zgodnie z pierwszą wersją. Jednak np. Cytofizjologia Kawiaka wspomina okoliście zamkniętym nukleoidzie, przyczepionym do błony, więc ewidentnie mowa o DNA. Na poziomie akademickim spotykałam się raczej z taką definicją.
czekoladka777
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2008, o 16:39

układ trawienny i grupy krwi

Post autor: czekoladka777 »

robie sobie rozne zadania maturalne, i nie umiem rozwiazac 2. moze Wy mi pomozecie bo widze ze lepiej sie orientujecie P mi te zadania w ogole nie ida

1) co wchłaniają kosmki jelitowe?

2) ktora ze struktur (kosmka jelitowego) wchlania i transporutuje cukry proste?
a. naczynie limfatyczne
B. naczynie wlosowate
c. nablonek jelitowy

3) dlaczego osobie np. z grupa A nie mozna przetoczyc grupy krwi B?

niby proste ale tak konkretnie nie wiem jak odpowiedziec i nie moge tego znalezć w necie zeby bylo napisane zrozumialym jezykiem.

a takie dodatkowe pytanko. czasem robie glupie bledy w rysowaniu wykresow. macie moze jakies zadanka z netu, na ktorych mozna pocwiczyc rysowanie wykresow? bo to z poprzednich lat juz zrobilam

pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 10 maja 2008, o 21:48 przez czekoladka777, łącznie zmieniany 2 razy.
Mirabell
Posty: 54
Rejestracja: 5 maja 2008, o 12:37

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: Mirabell »

Ja w sumie też nie jestem pewna. Co do tych kosmków to chyba produkty trawienia tłuszczy. Chyba. I te, dalej, naczyniami limfatycznymi wędrują sobie do wątroby jak mniemam. No i chyba pozostałe produkty trawienia innych składników też

Produkty trawienia pozostałych składników pokarmowych transportowane są układem krwionośnym, czyż nie? A co do tych grup krwi to nie mogę znaleźć zeszytu. Przynajmniej wiem, co jeszcze mam powtórzyć.
A moimi odpowiedziami się nie kieruj, niech się jakiś inteligentniejszy człek wypowie.
Bo jam niedoskonała i błędy często popełniam.

EDIT
A co do wykresów to taka mała rada. Na osi Y zamieszczasz zawsze to co chcesz zbadać. Na osi X umieszczasz parametry wg których badasz, te nie zalezne od ciebie. Na przykład ciśnienie, czas. Ja zawsze robiłam takie głupie błedy w wykresach to nauczycielka mi to odpowiednio wytłumaczyła:D
Ostatnio zmieniony 10 maja 2008, o 17:07 przez Mirabell, łącznie zmieniany 2 razy.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: Batha »

w necie szukać nie trzeba. Ksiązka wystarczy
pokaż co wykombinowałaś, a sprawdzimy

zastanów się gdzie są kosmki jelitowe. w jakim układzie

w 2. tylko 2 z wymienionych elementów mogą coś transportować. do jakich układów należą te elementy? jakie są funkcje tych układów

3
co zawiera krew grupy A i B
co znajduje się na powierzchni krwinek tych grup?

wykresów nie mam
bebe18
Posty: 76
Rejestracja: 11 lis 2007, o 22:03

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: bebe18 »

1)kosmki jelitowe wchłaniaja strawiony pokarm
2) naczynia wlosowate
3) osoba z grupa A posiada w osoczu swojej krwi przeciwciala anty B ktore po przetoczeniu krwi B aglutynuja z białkami grupy krwi B
dezi
Posty: 181
Rejestracja: 15 kwie 2008, o 09:10

Re: pytania z zadań maturalnych

Post autor: dezi »

ok.
bebe18 teraz tlumacz
czemu naczynia wlosowate?!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości