Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
lukasek
Posty: 8
Rejestracja: 12 lut 2008, o 12:07

Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Post autor: lukasek »

Pomoze ktoś

1.Wyjasnij dlaczego rodzice nie choruką na hemofilię moga mieć syna chorującego i wiele córek zdrowych


2. Rodzice mają troje dzieci :chłopca blondyna niebieskich oczach i grupa krwi Arh+ , chłopca o niebieskich oczach i grupie krwi BRh+ i brązowooką dziwczynkę o jasnych włosach i grupie krwi ORh- .
Podaj geneotypy wszystkich osób . Ciemne oczy i włosy - cechy dominujące !
Ostatnio zmieniony 27 cze 2008, o 22:07 przez lukasek, łącznie zmieniany 2 razy.
lukasek
Posty: 8
Rejestracja: 12 lut 2008, o 12:07

Re: Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Post autor: lukasek »

No ok ale na odpowiedź z 1 pytania wydaje mi sie że jest nie dopracowana poniewaz tam musze wyjaśnić dlaczego
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Post autor: malgosi35 »

Hemofilia jest horobą sprzężoną z płcią. To znaczy że gen ją wywołujący ma swoje miejsce na chromosomie płci X.
Kmoieta ma 2X i jeśli na jednym ma uszkodzony gen a na drugim prawidłowy to nie choruje ale jest nosicielką.
Mężczyna ma 1 X i Y. Y jest pusty.
Jeśli dostanie X z uszkodzonym gnem to zawsze chrouje bo nie ma drugiego X.
Weżmy sobie zdrowego ojca i nosicielkę
A - zdrowy
a-hemofilia
XAXa * XAY

Gamety mamy: XA i Xa
Gamety taty : XA i Y

F1 czyli dzieci.

XA.Xa
XA.XAXAXAXa
Y.XAY.XaY

Jak widzisz wszystkie córki są zdrowe tylko połowa jest nosicielkami.
1/2 synów będzie chora
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Post autor: Korczaszko »

pomyśl, pomyśl. hemofilia jest determinowana allelem recesywnym leżącym na chromosomie X, mężczyzna jest zdrowy, ma spoko X, a Y nie gra tu żadnej roli, natomiast kobitka mazdrowego X ichorego"X. Mężczyzna synowi da Y, matka może mu dać zdrowego lub chorego X i to własnie od tego X będzie zależeć czy dziecko jest chore. Natomiast córka od ojca zawsze dostanie dominującego zdrowego X i co dostanie od matki już nie jest ważne, jęsli dostanie chorego będzie najwyżej nosicielką

P.S. mój język jest bardzo byle jaki i radzę Ci się takim nie posługiwać na lekcji, ale powinieneś zrozumieć o co chodzi i sam ubrać to w ładne słowa:P
lukasek
Posty: 8
Rejestracja: 12 lut 2008, o 12:07

Re: Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Post autor: lukasek »

dzieki bardzo mi pomogłas
sami
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2008, o 16:55

Re: Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Post autor: sami »

Mam takie zadanie, pomoże mi ktoś

Cechą człowieka warunkowaną przez pojedynczy gen jest grupa krwi. Wiesz, że wyróżniamy cztery grupy krwi: A B AB 0. Allel warunkujący grupę krwi 0 jest recesywny. Jeżeli rodzice maja grupę krwi A i B (fenotyp) to jaką grupę krwi mogą mieć ich dzieci? Uwzględnij fakt, że rodzice mogą być hetero- lub homozygotami.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Pytanie dotyczace krwi - hemofilia, grupy krwi

Post autor: yeast »

Temat grup krwi był już na forum wałkowany. Opcjaszukaj nie boliP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości