pytanie

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Piotr_gd2
Posty: 91
Rejestracja: 26 paź 2009, o 20:13

pytanie

Post autor: Piotr_gd2 »

Witam, ja mam pytanie byc moze niezbyt maturalne, ale odpowiedz na nie na pewno pozwoli mi zrozumiec wiele zadan. Chodzi mianowicie o obliczanie stezenia jakis jonow, na podstawie znajomosci ogolnego stezenia elektrolitu i stalej dysocjaji. Dla przykładu:

- mam jakis mocny elektrolit - HNO3, i on dysocjuje na 1H+ i 1NO3-, wiec znajac stala dys, oraz ogolne stezenie tego elektrolitu (C), obliczam ze wzoru X, i ta wartosc pasuje zarowno do jonow h+ i no3-

- tu drugi przyklad, mam ta sama sytuacji ale H2SO4, i po dysocjacji 2H+ i 1SO4 2-, i obliczam ze wzoru x, i tu moje pytanie dlaczego jest tak ze ten X pasuje do stezenia SO4 2-, a stezenie jonow H+ obliczam mnozac ta wartosc x2 ?


prosze o przeniesienie postu do tematu problematyczne zadania
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: pytanie

Post autor: Medycyna Lwów »

dla mocnych elektrolitów nie podaje się stałej dysocjacji. Liczy się w tych wypadkach ze stopnia dysocjacji = 100%, czyli de facto ze stechiometrii reakcji.
Stężenie jonów jest proporcjonalne do współczynników stechiometrycznych w równaniu dysocjacji po prostu, stad x2 w przypadku 2.
Awatar użytkownika
Piotr_gd2
Posty: 91
Rejestracja: 26 paź 2009, o 20:13

Re: pytanie

Post autor: Piotr_gd2 »

Tak czyli, np. dla K2S04, gdy wylicze X, to bedzie to stężenie jonów SO4(2-), ponieważ w równaniu reakcji stoi przy nich współczynnik 1, natomiat przy kationach K+ stoi współczynnik 2, a wiec ich stęzenie bedzię dwukrotnie większe w stosunku do anionów SO4(2-) ?

A co w przypadku gdy bede miał, np. Al2(SO4)3 ?

Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: pytanie

Post autor: Tomq »

Jest tak jak napisałeś, jeśli Al2(SO4)3 = Cp to analogicznie. [Al3+]=2xCp, [SO4]=3xCp.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: pytanie

Post autor: Medycyna Lwów »

nie Cp a Cm, bo to robi tu wielką różnicę.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: pytanie

Post autor: Tomq »

Kaamil pisze:nie Cp a Cm, bo to robi tu wielką różnicę.
Przypuszczam, że nie, jeśli C oznacza stężenie, a p oznacza początkowe, ale nie darowałbyś, gdybyś mi nie zwrócił uwagi
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: pytanie

Post autor: Medycyna Lwów »

ja stężenie początkowe oznaczam Co zawsze (oznaczenie międzynarodowe), wiec nie jest to oczywiste co napisałeś, a wprowadza w błąd.
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: pytanie

Post autor: Dali »

No bo jako Cp się często oznacza stężenie procentowe, więc lepiej nie mieszać.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: pytanie

Post autor: Tomq »

Cholera, to ja nie wiem jak ja napisałem tą maturę z chemii robiąc takie kardynalne błędy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: pytanie

Post autor: Medycyna Lwów »

no jak nie rozumiesz dlaczego w tym wypadku nie ma tej równości w przypadku st. procentowego a jedynie molowego to faktycznie jest to zastanawiające.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: pytanie

Post autor: Tomq »

Kaamil pisze:no jak nie rozumiesz dlaczego w tym wypadku nie ma tej równości w przypadku st. procentowego a jedynie molowego to faktycznie jest to zastanawiające.
Nie wiem skąd wnioski, że nie rozumiem. Nie znajdziesz moich słów, które potwierdzałyby to co napisałeś(chyba, że będziesz tak miły i dasz link do posta, w którym napisałem, że w tym przypadku stęż molowe to, ni mniej ni więcej, to samo co procentowe albo w tym guście).

Skoro wiesz wszystko lepiej i zawsze chcesz mieć ostatnie zdanie w każdej sprawie może dobrym pomysłem byłoby założenie chociażby oddzielnego działu, w którym na posty mógłbyś odpowiadać tylko Ty? Myślę również, że znalazłbyś kilka innych ciekawszych rzeczy od zastanawiania się na tym jak zdałem maturę z chemii.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: pytanie

Post autor: Medycyna Lwów »

Cp w domyśle chemicznym znaczy stężenie procentowe, a jak sobie wprowadzasz własne oznaczenie to je nazywaj, bo ludzi wprowadza to w błąd i tyle dyskusji na ten temat. Albo sie pisze dobrze i ściśle albo w ogóle.
Awatar użytkownika
Piotr_gd2
Posty: 91
Rejestracja: 26 paź 2009, o 20:13

Re: pytanie

Post autor: Piotr_gd2 »

Ok, dziękuję Czyli we wzorze na stała dysocjacji jest mowa o steżeniach molowych tak ?

A jeśli weźmiemy jakiś słabszy elektrolit, powiedzmy ze stała dysocjacji poniżej 50%, to wtedy przy stężeniach jonów nie można mowić o wielokrotnośći stężenia początkowego ? Tak jest tylko w przypadku elektrolitów ze stała dysocjacji równą 1 ?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 15 gości