Ratownictwo medyczne - czy warto?

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
Awatar użytkownika
Biopolimer
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2010, o 12:28

Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Biopolimer »

Witam.
Jestem w 2 kl. LO i zastanawiam się nad swoją przyszłością. Wiem, że bardzo chciałbym robić coś związanego z medycyną. Moim cichym marzeniem, które nigdy się nie spełni jest wydział lekarski, ale niestety przez całe gimnazjum i pół liceum totalnie olewałem naukę, z fizyki i matematyki nie umiem praktycznie nic, z chemii też jest ciężko, poza tym mam nauczanie indywidualne więc jeszcze bardziej okrojony materiał, dodam, że liceum najgorsze w mieście.
W związku z tym zastanawiam się nad innym kierunkiem. Myślę nad tym, żeby zrobić policealne dzienne studium farmaceutyczne, po tym zawsze praca się znajdzie i niby zawód z medycyną związany, problem w tym, że tutaj potrzebna jest dobra znajomość chemii a ja mam z tym problemy. W moim mieście jest bardzo dobre studium i znajomy mówił, że jest tam ciężko więc nie wiem czy sobie poradzę (Szczecin).
Od długiego czasu myślę też nad ratownictwem medycznym, i tutaj kilka pytań do Was. Jak obecnie wygląda sytuacja w Polskim ratownictwie? Czytałem na niektórych forach posty z 2007r, wtedy ratownicy zarabiali po 800zł miesięcznie. Jak wyglądają zarobki teraz i czy nadal ciężko jest o pracę? Czy w tym zawodzie konieczna jest sprawność i siła fizyczna, jestem szczupły, mam problemy z kręgosłupem oraz stawami nadgarstkowymi, więc nie mogę zbytnio dźwigać, jak wygląda ta kwestia? Czy do widoku krwi i ofiar da się przyzwyczaić? Jestem też wrażliwy na kwestię wymiotów, a jak wiemy karetka często wyjeżdża do tego typu objawów, czy do tego też da się przyzwyczaić? Czy jest to zawód bardzo niebezpieczny? Czytałem, że często zdarzają się przypadki pobicia ratowników podczas akcji, nie mówiąc o agresji słownej, poza tym sama jazda karetką jako pojazdem uprzywilejowanym jest niebezpieczna. Jak wygląda praca ratownika na SOR?
I ogólnie jakbyście mogli napisać jak to wszystko wygląda i czy warto, bo nie wiem czy odpuścić sobie maturę i robić studium farmaceutyczne, czy jednak warto spróbować ją zdać i wybrać się na jakiś medyczny kierunek. Jednak czytając o tym, że większość wyjazdów karetki pogotowia jest do zapitych meneli, którzy jeszcze zbluzgają mnie jak psa, że zarobki niskie to nie wiem czy chcę narażać swoje życie i ciężko harować za marne pieniądze. Poza tym interesują mnie też choroby itp bardziej chciałbym zostać lekarzem, żeby nikomu nie podlegać. A jak ratownik jeździ w S to i tak o wszystkim decyduje lekarz. Na pielęgniarstwo nie mam zamiaru iść, fizjoterapia to jeszcze gorzej niż ratownictwo (mój szwagier jest fizjoterapeutą, siostra będzie. Odradzają.).
Zależałoby mi na odpowiedzi użytkownika Morfeusz, czytałem jego bloga i posty na forum, wiem, że posiada wiedzę na ten temat i jest to mój autorytet w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Z góry dzięki jeśli komuś chciało się to przeczytać i odpowiedzieć na nurtujące mnie pytania.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Padre Morf »

ak obecnie wygląda sytuacja w Polskim ratownictwie? Czytałem na niektórych forach posty z 2007r, wtedy ratownicy zarabiali po 800zł miesięcznie. Jak wyglądają zarobki teraz i czy nadal ciężko jest o pracę?
Z pracą jest problem - ratowników jest po prostu za dużo. Kształcą ich na potęgę szkoły wyższe i szkoły policealne, a rynek pracy ich aż tylu nie wchłonie.
Zarobki się poprawiły, bo sporo osób poszło na kontrakty i po prostu pracuje więcej godzin. Zarobki znane mi z autopsji to około 2000zł na rękę.
Czy w tym zawodzie konieczna jest sprawność i siła fizyczna, jestem szczupły, mam problemy z kręgosłupem oraz stawami nadgarstkowymi, więc nie mogę zbytnio dźwigać, jak wygląda ta kwestia?
Od dźwigania niestety nie uciekniesz - w dwuosobowym zespole P trzeba zatargać do karety i pacjenta i sprzęt. Czasami zespół ma z tym problem, zwłaszcza jeśli pacjent jest otyły, a schody nie widziały remontu od lat.
Czy jest to zawód bardzo niebezpieczny? Czytałem, że często zdarzają się przypadki pobicia ratowników podczas akcji, nie mówiąc o agresji słownej, poza tym sama jazda karetką jako pojazdem uprzywilejowanym jest niebezpieczna.
Nie przesadzajmy. Najwyżej pijak Cię trochę powyzywa od k*** i ch**** i na tym koniec.
Jak wygląda praca ratownika na SOR?
Tak samo jak pielęgniarki.
Awatar użytkownika
Biopolimer
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2010, o 12:28

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Biopolimer »

Padre Morf pisze: Z pracą jest problem - ratowników jest po prostu za dużo. Kształcą ich na potęgę szkoły wyższe i szkoły policealne, a rynek pracy ich aż tylu nie wchłonie.
Tak, ale teraz szkoły policealne są likwidowane, bodajże w tym roku prowadzony jest ostatni nabór i teraz ratownikiem medycznym będzie można zostać tylko kończąc studia licencjackie, więc może jest szansa, że za te kilka lat sytuacja w ratownictwie się poprawi?
Padre Morf pisze: Od dźwigania niestety nie uciekniesz - w dwuosobowym zespole P trzeba zatargać do karety i pacjenta i sprzęt. Czasami zespół ma z tym problem, zwłaszcza jeśli pacjent jest otyły, a schody nie widziały remontu od lat.
W S pewnie też mają z tym problem, bo do obowiązków lekarza nie należy dźwiganie pacjenta. Właśnie, jak wygląda praca ratownika w karetce specjalistycznej? Czy ma on coś do powiedzenia, czy jego rola ogranicza się jedynie do podawania leków i wykonywania poleceń lekarza?

Ogólnie dzięki za odpowiedź.
Wiem, że nie jest to związane z tematem, ale posiadasz może jakąś wiedzę na temat pracy technika farmaceutycznego w aptece? Co bardziej byś mi polecał, pracę jako ratownik medyczny czy technik farmaceutyczny? W sumie technik tylko sprzedaje leki i ew. je robi, więc wydaje się to nudne i monotonne, praca ratownika jest z pewnością ciekawsza, ale dużo cięższa i bardziej niebezpieczna, oraz gorzej płatna. Więc nie wiem co wybrać, ew. jest jakiś inny kierunek na który warto pójść?
Czytałem też, że lekarze nie szanują ratowników medycznych i patrzą na nich z góry. Czy jest to prawda?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Padre Morf »

więc może jest szansa, że za te kilka lat sytuacja w ratownictwie się poprawi?
Prawdę mówiąc nie sądzę.
Właśnie, jak wygląda praca ratownika w karetce specjalistycznej? Czy ma on coś do powiedzenia, czy jego rola ogranicza się jedynie do podawania leków i wykonywania poleceń lekarza?
Wykonujesz polecenia lekarza, to na ile Ci pozwoli działać samodzielnie to już jego osobista decyzja.
Czytałem też, że lekarze nie szanują ratowników medycznych i patrzą na nich z góry. Czy jest to prawda?
Zależy kogo zapytasz.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Piotrr »

miałem przyjemność postudiowania rat. med. w poznaniu całe pół roku. wrazenia z tego okresu to same pierdoly(demografia, psychologia jakies zdrowia publiczne itp. ale to w tym pierwszym semestrze) na zajeciach otwarcie nam powiedziano ze laski maja srednie szanse bo maja jakies limity w dzwiganiu ale i tak sie ich duzo ostalo. powiedziano nam tez ze praca taka jak juz zostalo wspomniane pielegniarki na oddziale a w karetce duza zaleznosc albo bardzo mala niezaleznosc(jak kto woli) w podejmowaniu decyzjii. Oprocz tego mowili ze praca na dwoch etatach zazwyczaj(jak sie ja zlapie) a i tak z kasa srednio
Zastanow sie nad tym powaznie(chociaz z drugiej strony teraz na prawde chyba nie ma tego kierunku pewnego jak mi sie jeszcze do niedawna zdawalo) pozdrawiam
W końcu lekarz
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Piotrr »

btw Padre naskrob jakas notke w koncu bo mi sie jusz Siofor i Glukofasz znudził. To przez twoj blog zachcialo mi sie zdawac na lek wiec motywuj motywuj Masz misje!
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Biopolimer
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2010, o 12:28

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Biopolimer »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Przemyślałem sprawę i ratownictwo medyczne chyba nie jest dla mnie, zagłębiłem się w temat, czytałem fora i taka robota nie jest moim marzeniem. O lekarskim przestaje już nawet marzyć, bo w moim przypadku jest to nierealne, z tego względu, że prawdopodobnie nie zdam nawet matury (np. z matematyki).

Jaki inny kierunek byście polecali, czy policealne studium farmaceutyczne to dobry pomysł? Czy ma się po tym jakąś wiedzę medyczną, która może się przydać, czy jest to praca polegająca na sprzedawaniu aspiryny.
bolelolek
Posty: 1
Rejestracja: 14 paź 2015, o 16:17

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: bolelolek »

Jeśli chodzi o ratownictwo medyczne to uczelni jest wiele. Na śląsku znam kilka. Warto szukać uczelni, która organizuje również praktyki, może zagraniczne, bo potem łatwiej jest się przebić.
Ola Lupak
Posty: 1
Rejestracja: 5 kwie 2017, o 09:25

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: Ola Lupak »

Musisz wiedzieć, że każdy ratownik medyczny musi co 5 lat zdobyć 200 punktów edukacyjnych. Jest to obowiązek każdego ratownika, można to robić poprzez odbywanie kursów różnego rodzaju. Często są to nudne i długotrwałe kursy, za które w dodatku musimy płacić z własnej kieszeni i to nie małe pieniądze. Jednak jest wzmianka w ustawie o tym, że 80 pkt. można zdobyć przez szkolenia internetowe. Jest to dużo tańszy sposób i łatwiej jest znaleźć kurs, który będzie nas interesował.
klaudiaaa123
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2020, o 09:05

Re: Ratownictwo medyczne - czy warto?

Post autor: klaudiaaa123 »

Ratownictwo to dobry wybór jeśli chcesz robić coś w kierunku medycznym. Odpowiedzialność jest oczywiście duża i trzeba mieć ogromną wiedzę. Ja ukończyłam ratownictwo medyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i śmiało mogę polecić tę uczelnię, każdemu kto chciałby iść w tym kierunku. Bardzo dobrze wspominam czas studiów. Dużo nauki, ale warto było. Profesorowie bardzo wyrozumiali i miałam czas na dodatkową pracę. Jednocześnie ze studiów wyniosłam przydatną do dziś wiedzę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość