Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 sty 2009, o 15:15 

na czym dokładnie polega reakcja biuretowa, bo nie mogę na forum nigdzie tego znaleźc? Do białka lub aminokwasów dodajemy Cu(OH)2 i ma powstac różowofioletowy roztwór czy intensywnie fioletowy? I czemu ta reakcja służy? Wykryciu wiązań peptydowych, tak, dobrze myślę? :)

PostNapisane: 2 sty 2009, o 15:20 
Proszę http://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_biuretowa
(ostatnio robię się leniwa....)

PostNapisane: 2 sty 2009, o 15:29 

Czyli nie dajemy Cu(OH)2 tylko fosforanu miedzi (II) lub siarczanu (VI) miedzi (II) oraz NaOH lub KOH? To skąd u mnie się wzięło Cu(OH)2?Ale nadal nic nie rozumiem, wejśc na google, to ja też potrafię, w wikipedii jest to wyjaśnione trudnym chemicznym językiem, może mi ktoś to jaśniej wytłumaczyc? :)

PostNapisane: 2 sty 2009, o 15:34 
Zapis z Cu(OH)2 to takie uproszczenie myślowe, u mnie w LO zazwyczaj stosowaliśmy w zapisie CuSO4 + KOH (zachodzi reakcja i otrzymujesz Cu(OH)2 + K2SO4)

[ Dodano: Pią Sty 02, 2009 15:38 ]
Musisz mieć co najmniej 2 wiązanie peptydowe znajdujące się obok siebie lub przedzielone nie więcej niż 1 atomem węgla - wtedy roztwór zmienia barwę z jasnoniebieskiej (obecność jonów Cu(2+) ) na intensywnie fioletową - powstaje związek kompleksowy

[ Dodano: Pią Sty 02, 2009 15:39 ]
Gdy masz dynie dimery aminokwasów roztwór zabarwi się na różowo

PostNapisane: 2 sty 2009, o 17:18 

Cytuj:
Zapis z Cu(OH)2 to takie uproszczenie myślowe, u mnie w LO zazwyczaj stosowaliśmy w zapisie CuSO4 + KOH (zachodzi reakcja i otrzymujesz Cu(OH)2 + K2SO4)

Chodzi po prostu o to, że ten wodorotlenek musi być "świeży" (dopiero co otrzymany).

PostNapisane: 3 sty 2009, o 00:28 
Moderator

z tą reakcją biuretową w praktyce bywa tak, że jeśli mamy nadmiar ligandu, w tym przypadku peptydu i cały Cu(OH)2 jest skomplekowany to powstaje zabarwienie czerwone (lub jak kto woli różowe), jeśli Cu(OH)2 jest tylko częsciowo kompleksowany (czyli mamy zawiesinę Cu(OH)2 w r-rze kompleksu), to powstaje barwa fioletowa (niebieski z czerwonym).

Zastanawiam mnie tylko, skąd na wikipedii wiadomość o fosforanie miedzi w tej próbie.

PostNapisane: 3 sty 2009, o 11:28 

hehe, czyli widzę, że najbezpieczniej jest poprostu pisac, że otrzymujemy zabarwienie różowofioletowe(jeśli oczywiście nie wiemy czego był nadmiar, niedomiar itp.), tak? :)

[ Dodano: Sob Sty 03, 2009 11:30 ]
DMchemik, a co fosforan miedzi nie może byc użyty w tej próbie? Czyli najbezpieczniej używac siarczanu (VI) miedzi i wodorotlenku litowca(KOH lub NaOH), tak? :)

[ Dodano: Nie Sty 11, 2009 18:26 ]
Mam jeszcze jedno pytanie do reakcji biuretowej :) Otóż rozwiązując arkusze maturalne natknęłam się na zadanie, w którym paracetamol, w którym występuje oczywiście wiązanie peptydowe łączy się z FeCl3(i tu właśnie jestem zaskoczona, bo nigdy nie słyszałam o takiej reakcji bo czy to jest reakcja biuretowa?) i powstaje fioletowe zabarwienie. W reakcji biuretowej również powstaje fioletowe zabarwienie, więc moje pytanie, czy ta reakcja ma coś wpólnego z reakcją biuretową, a jeśli nie, to proszę mnie przynajmniej oświecic z czym to w ogóle jest związane? :)

PostNapisane: 16 mar 2009, o 13:06 

Jak to w koncu jest z ta reakcja biuretowa ? Bo w róznych podrecznikach roznie pisze. Jak mamy jakis peptyd to po dodaniu CuSO4 i NaOH zachodzi hydroliza? (no bo srodowisko zasadowe) Bo w podreczniku do chemii jest że jony Cu2+ są kompleksowane w ten sposob że tworzy sie wiazanie koordynacyjne (1 - wolna para elektronowa od azotu, 2- wolna para elektronowa od grupy -COO(-) ) Wiec jak to jest ? "wolne" aminokwasy alfa też beda zabarwiac roztwor ? I czy zeby zaszla reakcja biuretowa to czy musi najpierw zajsc reakcja hydrolizy wiazania peptydowego ?

PostNapisane: 18 mar 2009, o 16:00 
Moderator

Ewitka, ano nie moze być, do reakcji biuretowej używa się Cu(OH)2, nie fosforanu.

a co do drugiego to narysuj sobie wzór paracetamolu, zauważ, że jest to związek dwufunkcyjny, będącym nie tylko amidem, ale także FENOLEM.

natomiast Mennadore, reakcja biuretowa zachodzi dla związków o co najmniej 2 wiązaniach peptydowych (tripeptydów i wyższych) lub dla imidów, związków z grupą -CO-NR-CO- (takie jakby bardziej skondensowane wiązanie peptydowe, wyobraż sobie że usuwasz łańcuch alkilowy pomiędzy dwoma wiązaniami peptydowymi). Przedstawicielem imidów są biurety, najprostszy zwany jest po prostu biuretem i ma wzór NH2-CO-NH-CO-NH2.

I owszem, w środowisku zasadowym białka hydrolizują.

PostNapisane: 20 mar 2009, o 14:17 

Gdzieś doczytalem że tam tworzy się forma enolowa. Jak to jest ? Tworza sie podwojne wiazania wegiel-azot ? i wtedy co ? Tworza sie wiazania koordynacyjne (4) dzieki wolnym parom elektronowym? (Gdzieś jeszcze doczytalem że chyba w srodowisku zasadowym odlacza sie proton z grupy -OH dzieki temu powstaje -O(-) co stabilizuje czasteczke - wiazanie jonowe z Cu2+) Prosilbym o dokladne podanie jak to jest z tą formą enolową.

A drugie pytanie dotyczy aminokwasow. To w koncu alfa-aminokwasy tworza barwne kompleksy z miedzią czy nie ?

PostNapisane: 25 mar 2009, o 17:42 
Moderator

nie jest mi znany mechanizm tej reakcji.

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia