Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: friizi »

Dlaczego jest, że z mniejszą skoro Cl odrywa się od CH", a właśnie wodór od CH2", czyli jak dla mnie od większej.
Załączniki
1.jpg
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: Nojestem »

Po oderwaniu -Cl od CH powstaje reaktywny karbokation, który wykazuje deficyt elektronowy, dlatego sam będzie chciał coś do siebie przyłączyć aniżeli odłączyć.
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: friizi »

Nojestem pisze:Po oderwaniu -Cl od CH powstaje reaktywny karbokation, który wykazuje deficyt elektronowy, dlatego sam będzie chciał coś do siebie przyłączyć aniżeli odłączyć.
I? Przecież tu pytają o to od jakiego węgla jest odrywany atom wodoru.
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: Nojestem »

Tobie chodziło dlaczego atom wodoru nie może się odłączyć od -CH , a odłącza się od -CH2, no to wytłumaczyłem przecież, że na tym atomie z mniejszą ilością wodorów powstaje ten karbokation i nie odłączy się wodór , i dlatego wodór odłączy się od CH2.
Awatar użytkownika
szalona chemiczka
Posty: 148
Rejestracja: 27 cze 2014, o 14:11

Re: Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: szalona chemiczka »

Moim zdaniem autorzy, piszac mniejsza mieli na uwadze oderwanie H od CH2, zamiast CH3. Od CHCl nie mozemy oderwac H, bo od tego wegla zabieramy tylko Cl. W zwiazku z tym, ze wykorzystujemy regule Zajcewa, to H trzeba oderwac od CH2, zeby wgl powstalo wiazanie podwojne. Jesli sie myle, to mnie poprawcie.

Awatar użytkownika
szalona chemiczka
Posty: 148
Rejestracja: 27 cze 2014, o 14:11

Re: Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: szalona chemiczka »

Wydaje mi sie, ze Ty zamiast porownywac CH2 i CH3 pod wzgledem atomow H, porownujesz CH2 i CHCl.

Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: Nojestem »

friizi pisze:Dlaczego jest, że z mniejszą skoro Cl odrywa się od CH", a właśnie wodór od CH2", czyli jak dla mnie od większej.
Załączniki
Markownikow_Zajcew.pdf
(144.04 KiB) Pobrany 18 razy
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Reakcja eliminacji odrywanie atomów wodoru.

Post autor: friizi »

szalona chemiczka pisze:Wydaje mi sie, ze Ty zamiast porownywac CH2 i CH3 pod wzgledem atomow H, porownujesz CH2 i CHCl.

No masz rację uwzględniałem tylko te atomy węgla pomiędzy którymi było wiązanie podwójne.

PS:

Macie jakiś dobrze wytłumaczony sposób odróżniania mechanizmu reakcji w związkach organicznych, chodzi mi o nukleofilowa, rodnikowa i elektrofilowa, bo nigdy nie mogę jednoznacznie tego określić, a na maturze może się pojawić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości