reakcja substytucji

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reakcja substytucji

Post autor: Batha »

izo chyba nie ma konkretnego znaczenia. jak się gdzieś z nim spotkam przyjmuję, że jest rozgałęxiony, nie znalazłam innego przypadku, ale też nie mam pewności, że inny nie istnieje.
ulala pisze:dlaczego zatem w jedym z zadan byl do alkanu dolączony podstawnik propylowy, gdzie wiązanie szło od jego drugiego węgla i byl ten zwiazek nazwany izopropyloalkan?
może lepiej pokazać na konkretnym przykładzie:

CH3-CH2-CH-CH(CH3)-CH2-CH3
_________|
____CH3-CH-CH3
to będzie: 3-izopropylo-4-metyloheksan
bezizopropylo nazwanie tego byłoby trudniejsze
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: reakcja substytucji

Post autor: ulala »

a jeszcze takie pytanie: benzen mimo że ma wiązania podwójne, nie odbarwia wody bromowej. a gdy zachodzi reakcja chlorowania czyli pod wplywem światła, to zamiast chloru nie moglibyśmy użyć bromu? caly zostalby wykorzystany i woda bromowa zostałaby odbarwiona? :S

[ Dodano: Wto Maj 06, 2008 10:10 ]
jeśli mam podane, że gęstość węglowodoru względem tlenu to np. 1.4g/dm3, to jakiej wartości mam użyć? [ta nie pasuje]
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reakcja substytucji

Post autor: Batha »

ulala pisze:benzen mimo że ma wiązania podwójne,
to nie są tak do końca wiązania podwójne. te elektrony są zdelakolizowane, nie można określić na 100% gdzie się znajdują. benzen jest aromatyczny
ulala pisze:gdy zachodzi reakcja chlorowania czyli pod wplywem światła, to zamiast chloru nie moglibyśmy użyć bromu?
tak
ulala pisze:jeśli mam podane, że gęstość węglowodoru względem tlenu to np. 1.4g/dm3, to jakiej wartości mam użyć? [ta nie pasuje]
chyba powinno być samo 1,4, bez jednostki
liczysz gęstość tlenu (wykorzystując molową objętość tlenu) i mnożysz razy 1,4
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: reakcja substytucji

Post autor: ulala »

to benzen odbarwia wodę bromową czy nie
czytałąm że nie, ale pod wpływem światła jest to możliwelt?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reakcja substytucji

Post autor: Batha »

benzen zachowuje się jak alkan
bez światła nie odbarwi
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: reakcja substytucji

Post autor: ulala »

i jeszcze jedno pytanie

1. oblicz masę jodobenzenu użytego do otrzymania 500 g o-jodonitrobenzenu, jesli wydajnosc procesu nitrowania jodobenzenu wynosi 38%.

czy piszac reakcje jodobenzenu z kwasem azotowym (V) jako produkt pisze tylko zwiazek z j. nitroniowym w pozycji orto czy tez para? bo przecież oba powstaja w takiej sytuacji. czy to 38% oznacza że taki procent produktó czyli orto i para, zajmuje produkt orto?
gdy robilam takie zadania, trzeba bylo napisac tylko orto [inaczej wychodzil inny wynik /]
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reakcja substytucji

Post autor: Batha »

38% to dość niska wydajność, więc ja bym dało to tylko do powstawanie orto, para bym w ogóle nie pisała.
Para powstaja więcej niż orto ( to takie szkolne przybliżenie, że obu powstaje tyle samo)
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: reakcja substytucji

Post autor: ulala »

ale skad miec pewnosc ze na pewno trzeba napisać tylko jeden produkt?
* jesli jest napisane, że produkt o- powstaje z wydajnością X% to wtedy na bank mozna pisac tylko jeden produkt?
po czym to poznac.

[ Dodano: Wto Maj 06, 2008 14:03 ]
juz mi sie to wszystko miesza/ bo jesli mamy np. orto-metylotoluen i przeprowazamy reakcje alkilowania to gr. metylowa wiem ze moze dolaczyc sie w dwie pozycje orto- i jedna para- ale wzgledem tej grupy metylowej od toluenu. jesli sa 2 podstawniki tego samego rzedu to o miejscu przylaczenia decyduje podstawnik ktory byl wczesniej?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reakcja substytucji

Post autor: Batha »

można się tylko domyślać, pewności nie ma. wskazuje na to niska wydajność
ulala pisze:jesli sa 2 podstawniki tego samego rzedu to o miejscu przylaczenia decyduje podstawnik ktory byl wczesniej?
tak. Bo dochodzący nie ma wpływu na to, gdzie się przyłączy. wpływa na to ten, który już jest w pierścieniu
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: reakcja substytucji

Post autor: ulala »

ech, dzięki
a z ciekawości- dokąd się wybierasz? AM? fizykę zdajesz?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reakcja substytucji

Post autor: Batha »

prawdopodobnie na politechnikę naChemię lub Technologię Chemiczną. Ale nie wiem, czy coś nie nie odbije
fizy nie zdaję
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: reakcja substytucji

Post autor: ulala »

a AM nigdy nie była marzeniem?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: reakcja substytucji

Post autor: Batha »

czsami. ale jeszcze sie pozoastanawiam po maturze. Ty masz już jakieś plany, czy jeszcze nie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości