reakcja

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
mitap
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 18:02

reakcja

Post autor: mitap »

Czy jest możliwa rekacja między FeS2 i CaCo3 ? Jeśli tak to czy ktoś może zamieścić równanie.
Awatar użytkownika
John Smith
Posty: 63
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 08:12

Re: reakcja

Post autor: John Smith »

Wg mnie nie, bo obydwie sole sa nierozpuszczalne.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: reakcja

Post autor: Giardia Lamblia »

W roztworze wodnym? Obie sole są bardzo trudno rozpuszczalne w wodzie, więc w skali, w której moglibyśmy coś zaobserwować taka reakcja by nie miała miejsca. Możliwe, że jakieś bardzo małe ilości by ze sobą przereagowały, ale do tego byłyby nam potrzebne dane o masach i iloczynach rozpuszczalności/molowej rozpuszczalności żeby móc to stwierdzić.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcja

Post autor: DMchemik »

Po pierwsze, to że coś jest słabo rozpuszczalne, nie znaczy, że nie reaguje, bo o tym decyduje rozpuszczalność i iloczyn rozpuszczalności produktów. W środowisku wodnym reaguje wiele osadów ze sobą na zasadzie reakcji podwójnej wymiany, pod warunkiem, że co najmniej jeden z produktów jest na tyle słabiej rozpuszczalny, że stężenie wspólnego jonu w równowagowym r-rze jest mniejsze niż stężenie równowagowe tego jonu w substracie. To jest jeden z przykładów szkolnej herezji. Przecież nic nie jest nierozpuszczalne w wodzie, tylko w różnym stopniu rozpuszczalne.

Dla przykładu pokażę np. takie reakcje:

AgCl + K2CrO4 === Ag2CrO4 + 2KCl

Chromian srebra jest słabiej rozpuszczalny niż chlorek.

osad przechodzi w inny osad. Wiem że kiedyś chyba nawet tutaj pisałem przykład reakcji, gdzie osady dawały dwa nowe osady, ale nie mogę sobie przypomnieć co to konkretnie było. Ale pokombinuję i napiszę.

Jeśli by się okazało, że po prawej stronie powstaje jeszcze trudniej rozpuszczalny osad to taka reakcja zajdzie.

PS a już mam:

CaSO4 + BaF2 === CaF2 + BaSO4
Awatar użytkownika
John Smith
Posty: 63
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 08:12

Re: reakcja

Post autor: John Smith »

DMchemik pisze:Po pierwsze, to że coś jest słabo rozpuszczalne, nie znaczy, że nie reaguje, bo o tym decyduje rozpuszczalność i iloczyn rozpuszczalności produktów. W środowisku wodnym reaguje wiele osadów ze sobą na zasadzie reakcji podwójnej wymiany, pod warunkiem, że co najmniej jeden z produktów jest na tyle słabiej rozpuszczalny, że stężenie wspólnego jonu w równowagowym r-rze jest mniejsze niż stężenie równowagowe tego jonu w substracie. To jest jeden z przykładów szkolnej herezji. Przecież nic nie jest nierozpuszczalne w wodzie, tylko w różnym stopniu rozpuszczalne.

Dla przykładu pokażę np. takie reakcje:

AgCl + K2CrO4 === Ag2CrO4 + 2KCl

Chromian srebra jest słabiej rozpuszczalny niż chlorek.

osad przechodzi w inny osad. Wiem że kiedyś chyba nawet tutaj pisałem przykład reakcji, gdzie osady dawały dwa nowe osady, ale nie mogę sobie przypomnieć co to konkretnie było. Ale pokombinuję i napiszę.

Jeśli by się okazało, że po prawej stronie powstaje jeszcze trudniej rozpuszczalny osad to taka reakcja zajdzie.

PS a już mam:

CaSO4 + BaF2 === CaF2 + BaSO4
Dobra, w liceum tego nie ucza
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: reakcja

Post autor: Giardia Lamblia »

John Smith pisze:
DMchemik pisze:Po pierwsze, to że coś jest słabo rozpuszczalne, nie znaczy, że nie reaguje, bo o tym decyduje rozpuszczalność i iloczyn rozpuszczalności produktów. W środowisku wodnym reaguje wiele osadów ze sobą na zasadzie reakcji podwójnej wymiany, pod warunkiem, że co najmniej jeden z produktów jest na tyle słabiej rozpuszczalny, że stężenie wspólnego jonu w równowagowym r-rze jest mniejsze niż stężenie równowagowe tego jonu w substracie. To jest jeden z przykładów szkolnej herezji. Przecież nic nie jest nierozpuszczalne w wodzie, tylko w różnym stopniu rozpuszczalne.

Dla przykładu pokażę np. takie reakcje:

AgCl + K2CrO4 === Ag2CrO4 + 2KCl

Chromian srebra jest słabiej rozpuszczalny niż chlorek.

osad przechodzi w inny osad. Wiem że kiedyś chyba nawet tutaj pisałem przykład reakcji, gdzie osady dawały dwa nowe osady, ale nie mogę sobie przypomnieć co to konkretnie było. Ale pokombinuję i napiszę.

Jeśli by się okazało, że po prawej stronie powstaje jeszcze trudniej rozpuszczalny osad to taka reakcja zajdzie.

PS a już mam:

CaSO4 + BaF2 === CaF2 + BaSO4
Dobra, w liceum tego nie ucza
Właściwie to uczą, tylko nie ma jakiegoś bezpośredniego powiązania na lekcjach. Na maturze mogłoby się takie coś spokojnie pojawić.

DMchemik, taka reakcja podwójnej wymiany zachodzi chyba bardzo powoli? Jeżeli obydwa osady są bardzo trudno rozpuszczalne. Chodzi mi tutaj o takie typowe, proste sole. W zasadzie na tym opierałem swoją odpowiedź, myślałem, że jeżeli taka reakcja by zaszła, to tak powoli, że praktycznie nic byśmy na początku nie zaobserwowali (co nie znaczy, że ona nie zachodzi, to rozumiem). Tylko nie wiem, jak to jest w rzeczywistości z tą szybkością, stąd pytanie.

No i jak mamy podane tylko 2 wzory soli trudno rozpuszczalnych obecnych w roztworze, to w takim razie nie możemy, bez dodatkowych danych, wnioskować, czy taka reakcja zajdzie, tak?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcja

Post autor: DMchemik »

nie ma prostego związku między rozpuszczalnością a szybkością rozpuszczania/krystalizacji. Są sole dobrze rozpuszczalne ,które się rozpuszczają długimi godzinami mimo grzania i mieszania. Są sole, które krystalizują powoli mimo dużego przesycenia r-ru (np. ochłodzony nasycony r-r CuSO4). Tak samo coś co jest słabo rozpuszczalne może rozpuszczać się szybko i szybko osiągać stan nasycenia. Tak więc reakcje na osadach mogą być szybkie, a strącanie osadów po zmieszaniu 2 łatworozpuszczalnych soli wcale też nie musi być szybkie, choć zazwyczaj jest to szybka reakcja.

A widzę, że się trochę rozpędziłem z tym AgCl, bo miało być na odwrót, czyli:

Ag2CrO4 + 2NaCl=== 2AgCl + Na2CrO4
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości