Reakcje redox mały problem

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kupa123
Posty: 17
Rejestracja: 10 gru 2013, o 18:07

Reakcje redox mały problem

Post autor: kupa123 »

Cześć ! Mam do Was pytanie. Robię redoxy i nie rozumiem pewnej rzeczy odnośnie pytań jakie zadają. Jesli mam takie pytanie że dobierz współczynniki metodą bilansu elektronowego to raz mam w odpowiedziach tak normalnie bez dobierania jonów H+ czy tam OH-, a raz mam napisane właśnie tym drugim sposobem. I teraz pytanie do Was czy mogę dobierać sobie współczynniki obiema metodami w zależności jak mi będzie łatwiej czy będą odejmowane punkty za to że nie wziąłem tej metody którą powinienem ? A i jeszcze czy są jakieś inne zwroty które określają te obydwie metody ? Czy zawsze jest tylko bilans elektronowy?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Reakcje redox mały problem

Post autor: adamantan »

Wg maturalnej nomenklatury:

- ten pierwszy sposób/bilans/metoda (bez H+, OH-) nazywa się atomowo-elektronowy
- ten drugi sposób/bilans/metoda nazywa się jonowo-elektronowy

W ostatnich latach na maturze jest sprecyzowane jakim sposobem to zrobić (ostatnie lata to moda na jonowo-elektronowy). Jeżeli nie ma sprecyzowane jakim, to zalecam atomowo-elektronowy, bo ten można zastosować dla każdej, maturalnej reakcji redoks.
M94
Posty: 71
Rejestracja: 10 lut 2014, o 17:34

Re: Reakcje redox mały problem

Post autor: M94 »

Generalnie gdy masz zapis jonowy i widzisz H+ lub OH- to musisz wiedzieć że jedyny wygodny sposób na uzgodnienie to właśnie metoda jonowo-elektronowa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości