Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
madry
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2010, o 20:48

Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: madry »

Witam, mam duży problem w przygotowaniach na pierwsze koło z chemii. A minowicie z definicji wiem, że reakcja soli z kwasami zachodzi gdy: na sól słabego kwasu podziałamy mocnym i gdy na sól łatwo lotnego kwasu podziałamy mniej lotnym kwasem. I tu pierwsze pytanie jak określić w szybki sposób który kwas jest mocny a który slaby (wiem, że idzie to zrobić przy pomocy układu pierwiastkowego, tylko nie wiem jak)? A drugie to jak określić który kwas jest mniej, a ltóry bardziej lotny?

To samo dotyczy zasad. Definicje są podobne. A moje pytania są podobne do tych wyżej. Jak określić mocniejszą od słabszej zasady i bardziej lotną od mniej lotnej?
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: Collo »

Żeby zaszła reakcja soli z kwasem, zasady z solą, soli z solą muszą być spełnione warunki:
- oba substraty muszą się rozpuszczać w wodzie
- jeden z produktów musi się wytrącić w postaci osadu lub ulotnić w postaci gazu

Właściwości kwasowe rosną w prawą stronę układu okresowego. Poza tym w dół wzrasta moc kw. beztlenowych w górę tlenowych

Wł. zasadowe rosną w lewą stronę ukł okresowego

Mam nadzieję, że w zrozumiały sposób to wytłumaczyłem, jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to pytaj
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: DMchemik »

Zależy jeszcze, co rozumiesz pod pojęciem, że oba substraty muszą sie rozpuszczać w wodzie?
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: Collo »

DMchemik pisze:Zależy jeszcze, co rozumiesz pod pojęciem, że oba substraty muszą sie rozpuszczać w wodzie?
Mam na myśli, to, że żeby zaszły te reakcje substraty muszą być rozpuszczalne w wodzie, coś nie tak?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: DMchemik »

praktycznie wszystko jest w niej rozpuszczalne, ale w różnych ilościach.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: Collo »

DMchemik pisze:praktycznie wszystko jest w niej rozpuszczalne, ale w różnych ilościach.
No tak zabrakło mi słowa: dobrze rozpuszczalne w wodzie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: DMchemik »

No więc teraz dochodzimy do sedna sprawy. Nic nie musi być dobrze rozpuszczalne, żeby zaszła reakcja typu sól z solą. Reakcje z osadami jak najbardziej zachodzą, np Ag2CrO4 + 2NaCl === 2AgCl + Na2CrO4

albo osadu z osadem też zachodzą:

CaSO4 + PbF2 === CaF2 + PbSO4
madry
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2010, o 20:48

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: madry »

Mniej więcej rozumiem:) Na ćwiczeniach Pani profesor podała nam taka reakcję:
K2CO3(sól słabego kwasu?)+HNO22KNO2+H2CO3
dlaczego ta reakcja zaszła skoro na sól słabego kwasu działamy słabym kwasem?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: DMchemik »

dlatego, że oba kwasy owszem, są słabe, ale HNO2 jest zdecydowanie silniejszy niż H2CO3. Stąd też HNO2 może wypierać kwasy z ich soli, pod warunkiem, że te kwasy są znacznie od niego słabsze. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że H2CO3 się rozpada na CO2 który się ulatnia, co przesuwa równowagę w prawo.

PS HNO2 też się łatwo rozpada, ale H2CO3 czyni to jeszcze chętniej
madry
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2010, o 20:48

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: madry »

Rozumiem, że to który z tych kwasów jest silniejszy stwierdziłeś z układu pierwiastkowego? Powiedz mi które pierwiastki bierze się pod uwagę przy porównywaniu mocy kwasów, bo nie jarze tego, wiem w którą stronę rośnie moc kwasów, ale nie mam pojęcia jak to się odczytuje (zrób to na jakimś przykładzie)? I jeszcze jedno gdyby reakcja była napisana odwrotnie czyli HNO2 + K2CO3 to też by zaszła?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje soli z kwasami i soli z zasadami

Post autor: DMchemik »

madry pisze: I jeszcze jedno gdyby reakcja była napisana odwrotnie czyli HNO2 + K2CO3 to też by zaszła?
A co za różnica, czy napiszę 2 + 3 czy 3 + 2 skoro wynik zawsze jest ten sam?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość