Reakcje utleniania i redukcji!!!

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
dAmek01
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2013, o 07:05

Reakcje utleniania i redukcji!!!

Post autor: dAmek01 »

Czy reakcja: BaO2 + H2SO4 H2O2 + BaSO4 jest reakcją Redox? Wiem, że nie jest tylko do końca nie rozumiem czemu, przecież tlen zmienia swoje stopnie utlenienia, z -II (H2SO4) na -I (H2O2) i z -I (BaO2) na -II (BaSO4). Proszę o wyjaśnienie.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Reakcje utleniania i redukcji!!!

Post autor: Girion »

Ba (IV) + 2e Ba (II)
2O (-II) 2O (-I) + 2e

W BaO2 bar jest na IV, tak samo jak w MnO2 Mn jest na IV

BaO2 + H2SO4 H2O2 + BaSO4
dAmek01
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2013, o 07:05

Re: Reakcje utleniania i redukcji!!!

Post autor: dAmek01 »

Coś pomieszałeś, Bar tak jak wszystkie pierwiastki grupy 2 maja w związkach zawsze stopień utlenienia równy II. BaO2 jest nadtlenkiem i tlen jest na -I stopniu utlenienia.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Reakcje utleniania i redukcji!!!

Post autor: Girion »

Sorka, fakt, pomyliłem się
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje utleniania i redukcji!!!

Post autor: DMchemik »

dAmek też coś pomieszałeś, bo to nie jest redoks. Jest to jakby reakcja wypierania słabego kwasu przez mocny. BaO2 przechodzi w H2O2 tlen jak był, tak jest na -I kwas siarkowy daje siarczan i też tam nie ma wymiany elektronów. Twoje rozważanie miałoby sens, jakby anion SO4(2-) rozpadał się i tlen został zamieniony miejscami z tym z jonu O2(2-) i musiałaby wtedy nastąpić wymiana elektronów.
dAmek01
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2013, o 07:05

Re: Reakcje utleniania i redukcji!!!

Post autor: dAmek01 »

Nigdy nie twierdziłem, że jest to Redox. Ale teraz przynajmniej rozumiem czemu. Dzięki.
dAmek01
Posty: 17
Rejestracja: 28 paź 2013, o 07:05

Re: Reakcje utleniania i redukcji!!!

Post autor: dAmek01 »

Mamy takie zadanie

W probówce I zaszła reakcja glukozy z odczynnikiem Trommera zgodnie z poniższym schematem:
CH2OH–(CHOH)4–CHO + Cu(OH)2 + OH- → CH2OH–(CHOH)4–COO- + Cu2O + H2O

a) Napisz w formie jonowej z uwzględnieniem pobranych lub oddanych elektronów (zapis jonowo-elektronowy) równania procesów redukcji i utleniania.

Z reakcją utlenienia nie mam problemu ale jesli chodzi o reakcję redukcji to mam jedno pytanie. Czy można tak zapisać tą reakcję:

2Cu(OH)2 + 2H+ + 2e-Cu2O + 3H2O

jesli nie to jak ja zapisać i czemu tylko tak?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości