Rewolucja w farmacji?

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Rewolucja w farmacji?

Post autor: persil1991 »

Kogo musi zatrudnić apteka?

Art. 88. ustawy z dnia 6 września 2001 r. o prawie farmaceutycznym.
1. W aptece ogólnodostępnej musi być ustanowiony farmaceuta, odpowiedzialny za prowadzenie apteki, zwany dalej „kierownikiem apteki” można być kierownikiem tylko jednej apteki.
2. Kierownikiem apteki może być farmaceuta, który ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece, w przypadku gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej.



Kto może być farmaceutą?

Art. 2b ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich.
1. Kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty posiada osoba, która:
1) ukończyła w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej, obejmujące co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece, i uzyskała tytuł magistra farmacji.(.)



Z powyższych ustaw wynika, że w każdej aptece musi pracować co najmniej jeden magister farmacji (pełniący funkcję kierownika apteki). W praktyce nierzadko. jest to jedyna osoba w aptece z wyższym wykształceniem. Pozostałe miejsca pracy są obstawione przez techników farmaceutycznych. Powód? Oczywiście $$$.
Są jeszcze punkty apteczne, w których magistra farmacji. w ogóle nie potrzeba!


Art. 70 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o prawie farmaceutycznym.
2b. Kierownikiem punktu aptecznego może być farmaceuta z rocznym stażem lub technik farmaceutyczny, posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych.


W Polsce jest prawie 15,5 tys. aptek (wliczając apteki ogólnodostępne, szpitalne, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne). Pracuje w nich 51,2 tys. osób. Około 25 tys. to technicy. W 2012 roku kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny było prowadzone w 213 szkołach policealnych (w tym w 58 publicznych i 155 niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej), które ukończyło 4 797 osób! Dla porównania farmację można studiować na jednej z dziesięciu uczelni, a rocznie kierunek kończy około 1300 studentów!



8 sierpnia 2014 roku przez Ministra Edukacji Narodowej zostało podpisane rozporządzenie, w którym czytamy m.in.:
3. Od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej (na semestr pierwszy), w której realizuje się kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny. Kształcenie w tym zawodzie prowadzi się do zakończenia cyklu kształcenia.
ustawa.png
Koniec z kształceniem techników farmaceutycznych! Oczywiście ci, którzy już uzyskali takie wykształcenie, nie muszą się martwić - zdobyte uprawnienia nie zostaną im odebrane. Farmacja idzie więc w ślady analityki medycznej, w której obecnie także nie kształci się już techników (mimo że w wielu laboratoriach wciąż są zatrudnieni). Czy to poprawi sytuację absolwentów farmacji i wpłynie na ich zarobki (obecna mediana zarobków farmaceutów wg wynagrodzenia.pl wynosi 4472 zł)?
A Wy, wybieracie się na farmację? Co myślicie o tym rozporządzeniu?

rynekzdrowia.pl/Farmacja/Los-zawodu-quot-technik-farmaceutyczny-quot-przesadzony,143363,6.html
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości