Robaki w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.1

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Witam mam w małe robaczki co to może być?

Post autor: grzyb_m »

Roztocze mogą być widoczne gołym okiem. Nie wszystkie gatunki, ale część można spokojnie zaobserwować np. lądzienia czerwonatkę.
Roztocze nie gryzą (te, które często wywołują alergię czy astmę), ale często się załatwiają, przez co w nocy nieświadomie możesz się drapać.
Oczywiście jest też grupa, która chętnie nakłuwa ludzką skórę.
janusz86
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2012, o 11:59

Re: Witam mam w małe robaczki co to może być?

Post autor: janusz86 »

Dziękuje za odpowiedzi.
Jest jakiś sposób identyfikacji tego osobnika (np. z nazwy)?
piniusz
Posty: 3
Rejestracja: 6 maja 2012, o 09:47

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: piniusz »

Witam.
Chcę Was prosić o pomoc. Mianowicie, od kilku dni spotykamy z żoną sporo robaków. Skrzydlatych z czarnym pancerzem, czerwonawą główką.Nie wiemy skąd wychodzą. Podejrzewamy. że z drewna kominkowego. Zrobiłem mu zdjęcie. Czy możecie mi pomóc w identyfikacji?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: karteczka88 »

omomiłkowate? może cantharis livida?
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
piniusz
Posty: 3
Rejestracja: 6 maja 2012, o 09:47

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: piniusz »

Dodam tylko, że w zeszłym roku o tej samej porze, także pojawiły sie w domu, ni z tego ni z owego. Żona myślała, że może wychodzą z doniczkowych kwiatów.
piniusz
Posty: 3
Rejestracja: 6 maja 2012, o 09:47

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: piniusz »

Zimą przynosząc drzewo, czasami wychodziły z niego białe, powiedziałbym tłuste larwy długości ok 2cm.
Wygląda rzeczywiście jak Cantharis livida.
Dziękuję karteczko:)
bbb
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2012, o 14:05

Robal do identyfikacji.

Post autor: bbb »

Owalny, regularny kształt, brązowy z czarnym przodem.
Zazwyczaj spotykam go - niestety - w moim łóżku .
W ciągu roku widziany ~5 razy, w tym dwa razy były dwa osobniki.
Około miesiąc ich nie widziałem, dzisiaj wstałem dość późno i znalazłem dwa pod prześcieradłem. Nie czuję żadnych ugryzień. Poruszają się dość powoli.
około 2-3mm długości.

Zastanawiałem się nad różnymi opcjami, przeglądałem trochę wątków, ale wciąż nic nie znalazłem. Być może w identyfikacji pomoże to, że otoczenie mam dość drewniane - drewniana rama łóżka, panele podłogowe, szafki po obu stronach.
Załączam też dwa zdjęcia, najostrzejsze, jakie mogłem zrobić.

Pozdrawiam i proszę o pomoc =)


ps. szukałem ostatnim razem ich miejsca zamieszkania, ale niestety nie udało mi się.
caT_
Posty: 20
Rejestracja: 10 gru 2011, o 17:17

Re: Robal do identyfikacji.

Post autor: caT_ »

Może to żywiak chlebowiec?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Robal do identyfikacji.

Post autor: WojtekB »

Ja bym raczej stawiał na szubaka ale zdjęcia małe i nie wyraźne, więc praktycznie jest niemożliwe rozpoznanie tego owada.
krzysztof_KRK
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2012, o 15:45

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: krzysztof_KRK »

WojtekB pisze:
krzysztof_KRK pisze:Jeśli można, przyłączę się ze swoją prośbą o rozpoznanie lokatora

owady te są niewielkie, 1-2 mm długości, mają twardy pancerzyk. Często widuję je wspinające się po ścianach, równie często można je znaleźć na parapecie. Kto to taki i gdzie mieszka?

z góry dzięki,

pozdrawiam
Ciężko go rozpoznać po profilu Może (ale nie musi) to być jakiś szubak, ale jakbyś mógł wrzucić zdjęcie, na którym widać całego owada.
udało mi się w końcu zrobić kolejne zdjęcia, mam nadzieję, że lepiej widać teraz
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: WojtekB »

krzysztof_KRK pisze:udało mi się w końcu zrobić kolejne zdjęcia, mam nadzieję, że lepiej widać teraz
Według mnie to może być szubak (Attagenus smirnovi)
chomik74
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2012, o 21:39

robaki w domu

Post autor: chomik74 »

Dzisiaj zauważyłem w moim domu dwa robale , jeden większy ok 3,5 do 4 cm dł a drugi mniejszy ok 2 cm. Niestety nie mam zdjęcia bo zginęły przygniecione klapkiem. Postaram się opisać wygład: nogi podobne do typowych chrabąszczy które latają w lecie, ciało mają całe czarne ale skrzydła są jak na robaka ładne, kolor złotawo miedziany. Nie widziałem żeby latały chodziły po podłodze. Nie biegają zbyt szybko i nie uciekają jak się do nich zbliża. Prawdopodobnie w nocy taki osobnik mnie ugryzł bo mam spuchniętą rękę. Mogą wychodzić z piwnicy bo jest tam wilgotno.
Proszę o pomoc co to za zwierze ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: DMchemik »

Wątpliwe, by cię jakiś chrząszcz mógł ugryźć. Opis mi się kojarzy z biegaczem. Czy on wyglądał podobnie?
1.jpg
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości