Robaki w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.1

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: POMOCY !! Robal do oznaczenia ;)

Post autor: WojtekB »

Nie chcę Ciebie martwić, ale mi to przypomina pluskwę
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Co to jest ?

Post autor: Trzyszcz »

Co to ma być?
KasikON
Posty: 2
Rejestracja: 8 sie 2012, o 20:47

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: KasikON »

Witam,
w mojej łazience pojawiły sie maleńkie (0,5-2mm) brązowe robaczki. Wychodzą jak jest ciemno, po zapaleniu światła uciekają a przy próbie zamordowania ich zaczynają skakać. Zrobienie im zdjęcia wymaga chyba znacznie lepszego sprzętu niż ten, który posiadam, bo są naprawde strasznie małe i nie chcą za bardzo pozować. Dodam, że w łazience śpi czasami pies, chociaż nie sądzę, żeby to miało jakiś związek. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tych robaczków, bo nie wiem czy urosną, staną się obleśne i zaczną mi łazić po całym mieszkaniu, czy to tylko nasze rybiki robiły casting na sąsiadów i akurat robaczki go wygrały Dołączam zdjęcie - najlepsze, jakie udało sie zrobić, wiem, że praktycznie nie widać mojego robaczka, ale może wprawne oko coś wychwyci
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Co to jest ?

Post autor: WojtekB »

Według mnie to larwa jakiegoś gatunku z rodziny Stratiomyidae
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Co to jest ?

Post autor: Trzyszcz »

Ale Ty to spotkałeś?
Kompletnie nie rozumiem dlaczego to ma być nowy gatunek?
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: Trzyszcz »

Wg mnie gryzki. Więc paniki nie ma.
KasikON
Posty: 2
Rejestracja: 8 sie 2012, o 20:47

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: KasikON »

Cudnie! Bardzo dziękuję, mogę spać spokojnie
EMCEO
Posty: 1
Rejestracja: 7 sie 2012, o 22:36

Re: Co to jest ?

Post autor: EMCEO »

Myślałem że to nowy gatunek bo nigdy niczego podobnego nie widziałem a teraz odkryłem miejsce w którym żyje takich bardzo dużo i występują przy najmniej w mojej okolicy tylko w tym miejscu. Czasem można zobaczyć ich dziesiątki pełzające po asfalcie.

Czy są larwy gatunków z rodziny Stratiomyidae które mogą nie mieć włosków na końcu ciała? Wszystkie jakie znalazłem w internecie miały takie"włoski a te moje nie mają takich.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Co to jest ?

Post autor: Trzyszcz »

Hehe, wybacz ale spytam ile masz lat?
Tylko nie grzeb np. w spróchniałych pniakach w lesie, bo tam znajdziesz tyle dziwacznych larw, że pomyślisz, ze jesteś na innej planecie
Zapewniam Cię, że nie widziałeś 1/1000 żyjących gatunków, ale to nie znaczy że nie są one w ogóle znane.

Ale bardzo fajnie, że zwracasz uwagę na nie!
Bourne
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2012, o 22:23

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: Bourne »

W trawniku naokoło domu, ale niestety także i w środku pojawiają mi się co roku w sierpniu takie insekty. Długość około 1,5 - 2 cm. Czy ktoś pomoże co to za owad? Dzięki z góry.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: Trzyszcz »

Świerszcz.
ella_tur
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2012, o 21:32

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: ella_tur »

Witam, od 2 lat w okresie letnim pojawiaja sie w domu i na zewnątrz małe czarne robaki podobne do chrząszczy. Z tego co sie naoglądałam i naczytałam to chyba jest dzier włochaty albo pleśniakowiec lśniący ale ten drugi ponoć preferuje mieszkanie w kurniku a mój dom takowy nie jest. wiec nie jestem pewna.Pojawia sie po zmroku, biega po podłodze nie wiem skąd wyłazi chowa sie się w szczelinach raczej nie lata chyba że podlatuje.Preferuje wilgotne środowisko bo pojawiają sie w pralni i w łazience ale niekoniecznie tylko tam, sa w wiatrołapie i salonie jak równiż kuchni. Najgorsze jest to, ze wieczorem jest ich setki na zewnątz domu, oblepiaja dom, lażą po podmurówce i elewacji domu, wygląda to ochydnieNadmienię że mieszkam w sąsiedztwie pól ale mój dom jest nowy (2 lata) i naprawde dbam o czystość.Nie mam zdjęcia ale postaram sie zrobić i dołączyć. Błagam pomóżcie jak to zwlaczyć?Zauważyłam że jest ich więcej jak jest gorąco i wilgotno np.dzisiaj. wieczorem była ich plaga!
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpoznania

Post autor: Trzyszcz »

To są chrząszcze z 2 zupełnie różnych rodzin
Skoro masz problem z odróżnieniem ich, to pod uwagę należy brać setki innych gatunków.

Musisz wrzucić zdjęcie, inaczej nie wiadomo o co chodzi.
I lepiej posługiwać się nazwami łac., bo z polskimi różnie bywa, nie zawsze wiadomo o co chodzi.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości