Robaki w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.1

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
kokoszon
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, o 15:37

Re: Prośba o rozpoznanie owada

Post autor: kokoszon »

Nikt takiego nie widział? To moze jakis nowy gatunek:) A ja chciałem je wytępic
mateo1984
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2012, o 17:48

Prośba o oznaczenie owada

Post autor: mateo1984 »

Na wstępie pragnę serdecznie powitać wszystkich Forumowiczów,
mój problem jest następujący:
znalazłem dziś na podłodze takiego oto owada (ten jegomość po prawej).

Po lewej robaczek", który upodobał sobie moje mieszkanie, choć pewnie nie tylko moje, ma on całą swoją historie. otóż od wczesnego lata jego obecność zaczyna być zauważana i trwa aż do późnych dni listopada, gdy jest jeszcze w miarę ciepło. Prawdopodobnie jest on związany z topolami które rosną blisko okien (i stad jego nazwa. Dżordż prosto z drzewa", bądź w skrócie Dżordż") na których sobie przesiaduje. Wiem że jest raczej nie groźny, spotykam sie z nim nie pierwszy raz. Przez cały czas gdy wpada on do nas nieproszony w gości przechodzi przez szpary w oknach, włazi między ich szyby, siada na lampach i innych sprzętach, chodzi po suficie, czasem wpadnie do łóżka. Zauważyłem jego słabość do światła wiec jak sie zapali światło leci do niego jak opętany aby oparzyć się o żarówke, łazi po telewizorze plazmowym (on też czuje to ciepło). Cały czas mowa o osobniku po lewej. Jeśli jest taka możliwość to prosze o jego identyfikacje. Aha, przypomniało mi się, w dotyku jest dość twardy, nie wiem co to jest, może jakiś pancerzyk pod skrzydełkami.
Problem jednak z panem po prawej (proszę powiedzcie że to nie prusak!), wydaje mi sie on bowiem podobny do Dżordża, ale jakiś taki jaśniejszy, taki jasno brązowy, nie podoba mi sie. Te skrzydełka ma troche szersze, ale to może być spowodowane tym, że jak go zauważyłem akurat wbijałem gwóźdź w ściane, no i widząc go spacerującego po wykładzinie tym samym młotkiem go potraktowałem (Dżordż po lewej umarł naturalnie, znalazłem go na parapecie). Im dłużej patrze na to zdjęcie to widzę coraz większe prawdopodobieństwo tego ze ten sam gatunek, jednak dla laika nie jest to oczywiste.
Prosze o oznaczenie osobnika po prawej na zdjeciu.
Troche sie rozpisałem wiec przepraszam za zajęcie Waszego czasu (o ile ktos w ogóle dotrwa do końca)

Z góry dziekuję za odpowiedz i pozdrawiam
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Prośba o oznaczenie owada

Post autor: Trzyszcz »

Piewiki, należące do pluskwiaków równoskrzydłych.
Żywią się sokami roślin.
Twardy, bo każdy stawonóg ma zewnętrzny chitynowy szkielet!
Prusak:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Karaczan_prusak
To zupełnie inny owad- należy do innego rzędu.
Gatunków piewików w Polsce jest wykazanych 520, więc to nie jest tak że jak podobne to 1 gatunek
Profesor Ignatowicz
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2012, o 14:41

Re: Co to jest za robal?

Post autor: Profesor Ignatowicz »

sueno pisze: Czy ktos moze wie co to za robale?
Są to Gryzki (Psocoptera) zwane też psotnikami, bardzo drobne owady, które występują w wilgotnych i nieogrzewanych piwnicach, strychach, spiżarniach, w nowo wybudowanych domach, gdzie pokarmem ich są różne grzyby pleśniowe. Gryzki występują też w wilgotnych i starych książkach w bibliotekach, stąd ich angielska nazwa „book louse” („wesz książkowa”).

Są wszystkożerne. Odżywiają się mikroflorą, produktami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz pleśniejącymi różnymi resztkami. Nie powodują większych strat z powodu zjadania produktów, jednak ich obecność w produktach żywnościowych jest niepożądana. Mogą przenosić mikroorganizmy chorobotwórcze. Zanieczyszczają produkty odchodami, wylinkami i trupami.
Gryzki pojawiają się licznie tam, gdzie jest wysoka temperatura i wilgotność. Czynniki te wpływają bezpośrednio i pośrednio (poprzez stymulację rozwoju pleśni) na rozwój ich populacji.

Jak je zwalczyć?

Należy prowadzić zabiegi mające na celu przesuszenie pomieszczenia lub produktu i zniszczenie pleśni. Gryzki są bardzo wrażliwe na insektycydy o działaniu kontaktowym, ale nie każdy zabieg opryskowy gwarantuje kontakt tych szkodników z trucizną. Do wykonania zabiegu najlepiej zatrudnić należy wyspecjalizowaną firmę.

Pozdrawiam,
Profesor Ignatowicz
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Prośba o rozpoznanie owada

Post autor: Trzyszcz »

Niestety z nowymi gatunkami nie jest tak prosto xd

Może to być skoczogonek.
bart87
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2012, o 20:01

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpozn

Post autor: bart87 »

Nikt nic nie wie? Ostatnio wróciły:/
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpozn

Post autor: Trzyszcz »

Psychodidae
Trzeba zmniejszyć wilgotność.
kokoszon
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, o 15:37

Re: Prośba o rozpoznanie owada

Post autor: kokoszon »

No to nie wiem skad ten skoczogonek u mnie. Mam zdjecie z boku jest identyczny jak ten z artykułu na tej stronie:

ale skad on u mnie w domu skoro pisza ze zyje 2 km pod ziemia w gruzji?
1.jpg
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Prośba o rozpoznanie owada

Post autor: Trzyszcz »

Wcale nie jest identyczny. A nawet gdyby był, to nie znaczy że nie ma 100 identycznych (w takim sensie, że nie widać różnic na zdjęciach) gatunków Tak to już jest z owadami.
Ps. W Polsce jest 300 gatunków skoczogonków.
karls
Posty: 5
Rejestracja: 19 lis 2012, o 14:29

Dziwny robak

Post autor: karls »

Witam
Ostatnio zauważałem dziwne robaczki, może ktoś wie co to jest?
Załączniki
3.jpg
3.jpg (86.71 KiB) Przejrzano 745 razy
4.jpg
4.jpg (98.56 KiB) Przejrzano 745 razy
1.jpg
1.jpg (93.87 KiB) Przejrzano 745 razy
2.jpg
2.jpg (82.48 KiB) Przejrzano 745 razy
gfiii
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2012, o 17:43

Robaki w czosnku ?

Post autor: gfiii »

Otóż dzisaj ,jako że jestem przeziębiony zakupiłem czosnek. Niestety marketowy z Hiszpani gdyż innego nie mogłem znaleść. W środku jednego ząbka aż roi się od bardzo małych czarnych robaczków , w zasadzie nie wiem czy to są robaki czarne z białymi plamkami na zakończeniach , walcowaty kształt , długość 1mm . Wie ktoś może co to jest ? bardzo mnie to ciekawi 8-)
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Robaki w czosnku ?

Post autor: Trzyszcz »

Najlepiej doprowadź hodowlę do końca
Hiszpański nie taki zły- wystrzegaj się jak ognia tego chińskiego!
astra
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2012, o 21:47

Re: "Robaki" w domu, czyli owady i inne stawonogi do rozpozn

Post autor: astra »

Witam,
prosze o identyfikacje ponizszego robaka. Wielkość ok 1 cm. Szybko chodzi, raczej nie fruwa. Pojawil się przedwczoraj w domku moich Rodziców. Przez cały dzień było ich ok 20. Pojawialy się znikąd
Załączniki
P1180105.JPG
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości