"Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.2

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Leśna
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2013, o 12:15

Re: Co to za robak

Post autor: Leśna »

Hej. Mam pytanie o robaczki jakie spotkałam przy moim domu. Mieszkam bardzo blisko lasu. Jesienią spacerując po lesie zauważyłam coś w rodzaju czarnego pyłu na igliwiu. Po wytężeniu wzroku dostrzegłam,że jest to skupisko malutkich robaczków. Na pierwszy rzut oka wyglądały jak pchły, były jednak mniejsze i ciemniejsze. Czuć było dziwny zapach- podobny do nafty bądź benzyny-ciężko mi go zdefiniować. Może nie zawracałabym Wam głowy, ale to diabelstwo pojawiło się także teraz-porą zimową Pełno tego na śniegu. Być może wcześniej nie dostrzegałam problemu, bo zwyczajnie nie było go widać. Bardzo proszę o pomoc przy identyfikacji tych żyjątek.
Pozdrawiam.
Załączniki
20130225_123225.jpg
SDC16938.JPG
20130225_123129.jpg
papuzki
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2013, o 14:24

Co to za robaczek?

Post autor: papuzki »

Ostatnio napotykam je na ścianach w moim pokoju, są malutkie. Czy ktoś wie, skąd to się mogło wziąć? I czy jest groźne?
Z góry dzięuję za odpowiedź!
McGavin
Posty: 14
Rejestracja: 9 sie 2012, o 19:26

Re: Co to za robaczek?

Post autor: McGavin »

Chwilowo mogę powiedzieć, że to coś ze skorkowatych. Mnie to wygląda jakby larwa skorka (tzw. szczypawicy).
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Co to za robak

Post autor: Trzyszcz »

Czemu uważasz to za problem? ]
To są skoczogonki.
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: pomocy

Post autor: trojszyk_konsultacje »

2.
W Państwa domu pojawiły się opuchlaki. Nie wyszły z parkietu, lecz z doniczki. Opuchlak jest to szkodnik głównie upraw w polu i w ogrodzie, ale zimę chętnie spędza w doniczkach roślin domowych.
Samice opuchlaków rozmnażają się bez udziału samców, tj. partenogenetycznie, czyli dzieworodnie. Samice, które zimę spędziły w glebie, składają jaja wczesną wiosną, a samice które zimowały w stadium larwy przystępują do składania jaj pod koniec czerwca. Płodność opuchlaka jest ogromna: samice składają po około 1000 jaj do gleby. Jaja są umieszczane w bogatą w próchnicę ziemię, zwykle u podstawy roślin. Larwy po opuszczeniu osłonek jajowych żerują w glebie na korzonkach krzewów i roślin zielnych do późnej jesieni. Z nastaniem chłodów opuszczają się głębiej i tam zimują. Wiosną znowu intensywnie żerują i powodują poważne uszkodzenia roślin. Osiągają wtedy długość 10 mm są grube, miękkie, pałąkowato zgięte, brudnobiałe o brązowej głowie, beznogie. Przepoczwarczają się wiosną i z poczwarek pojawiają się młode dorosłe opuchlaki.
Dorosłe nie potrafią latać, ale za to wytrwale wędrują. Zachodzą wtedy często do naszych mieszkań.
W kwestii pozbycia się tych owadów zaleca się izolację kwiatów zaatakowanych od nowych. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie metody biologicznej. Polega ona na użyciu preparatów zawierających nicienie entomofilne, czyli owadolubne, które wywołują śmierć larwy szkodnika w ciągu 24-48 godzin. Opuchlak jest skutecznie zwalczany preparatem Larvanem lub Nemasys F.



Pozdrawiam,
prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra entomologii stosowanej SGGW
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: Co to za owad robak

Post autor: trojszyk_konsultacje »

Do: deliberus

Widoczne na zdjęciu to larwy pochodzącego z Afryki Szubaka Smirnowa (Attagenus smirnovi). Na terenie Polski owad ten pojawił się dopiero kilka lat temu, a już zyskał miano „popularnego” szkodnika.
Najlepiej rozwija się temperaturze ok. 24 stopni, dlatego w naszym kraju występuje jedynie w budynkach mieszkalnych, za to można się na niego natknąć przez cały rok. Samica tego szkodnika składa średnio ok. 50 jaj. Rozwój larw do dorosłego osobnika waha się od 6 do 18 miesięcy. Larwa Szubaka jest szkodnikiem, który żywi się głównie nasionami, suszonymi roślinami, a także martwą materią pochodzenia zwierzęcego. W mieszkaniach niszczy wełnę, pióra, skóry oraz futra.
Dorosłe osobniki tego gatunku (chrząszcze) dobrze latają i tak też najchętniej się poruszają. Latem dorosłe Attagenus smirnovi przemieszczają się z jednego budynku do drugiego lotem. W czasie określonych momentów życia wabi je światło , dlatego mogą być obecne na parapetach okien i wokół nich. Wykorzystując szczeliny i szpary, przewody wentylacyjne, itp. – mogą przechodzić pomiędzy piętrami i pokojami.
W celu pozbycia się szkodników trzeba ograniczyć larwom dostęp do pokarmu. Zaleca się dokładne sprzątanie, usunięcie kurzu i drobin pokarmu (włosy, martwe owady) ze szczelin, szpar, dywanów, mebli tapicerowanych, szafek, grzejników i innych trudno dostępnych miejsc. Należy ze szczególną uwagą zadbać o posłania naszych pupili psów i kotów, czyszcząc je regularnie. Bardzo istotne jest właściwe przechowywanie wyrobów ze skóry, wełny itd. Jeżeli konkretny przedmiot został zaatakowany przez larwy szubaka, niestety, najlepiej go wyrzucić. Ewentualnie można spróbować wymrozić przedmiot, umieszczając go w temperaturze -18oC przez okres 6 dni. W czasie ostrych zim przechowywać przedmioty (produkty) w nieogrzewanych garażach, na poddaszu.
W przypadku, gdy to nie pomaga, rozwiązaniem jest zabieg chemiczny miejscowy. Jest to najczęściej stosowana metoda, polega na opryskaniu rezydualnym insektycydem pylistym, płynnym lub aerozolem konkretnych miejsc występowania owadów, np. szczelin, szpar, itp. Czasem niezbędna jest fumigacja, czyli walka ze szkodnikami przy użyciu substancji chemicznych w postaci dymu, gazu bądź pary.

Pozdrawiam,
prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra entomologii stosowanej SGGW
trelevina
Posty: 1
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:15

Co to za robak??? HELP!

Post autor: trelevina »

Witam,

Mieszkam w Szkocji, w nowo wynajętym mieszkaniu mam sporo robaków wyłażących jak mniemam z zakamarków typu listwy, parapety. Domek mamy od grudnia i teraz pojawia się ich coraz więcej, na początku był jeden na tydzień a teraz co dzień po 2-3 Może komuś uda się zidentyfikować to dziadostwo
telerenek
Posty: 2
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:56

Re: co to jest za robactwo

Post autor: telerenek »

Witam! Podepnę się pod ten wątek, jeśli można.
Czy mógłby ktoś mnie uświadomić: co to za zwierzę?

Latają mi po łazience.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Co to za robak??? HELP!

Post autor: karteczka88 »

trelevina pisze: Mieszkam w Szkocji
może prosionek szorstki
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
2gb7
Posty: 1
Rejestracja: 3 mar 2013, o 00:36

Co to jest za robak ?

Post autor: 2gb7 »

Witam.
Od jakiegoś miesiąca pojawiają się w moim zlewie jakieś bardzo maleńkie robaki. Próbuję je wytępić ale okazuje się że bezskutecznie,była przerwa co prawda ale znowu się pojawiły.
Mają mniej niż mm ,dlatego mój aparat nie daje rady,są biało żółtawe, mają nóżki (gołym okiem nie widać nawet tych nóżek jedynie widać że kropka się porusza ),okrągły zadek, owalny kształt . Wychodzą i wchodzą do zlewu. Widać je tylko w jednym zlewie.
4 tygodnie temu wlałam do zlewy domestos, gdy nie pomogło wsypałam sporą ilość kreta, gdy to nie pomogło wlewałam wrzątek , podziałało ale teraz po 4 tygodniach znowu się pojawiły.Nie wiem co z tym paskudztwem zrobić. W innych zlewach tego nie ma, ale boję się mogą się pojawić.
W internecie nie udało mi się znaleźć informacji. Może ktoś mi pomoże z ustaleniem nazwy i informacją skąd,dlaczego i co robić ? Dodaję zdjęcie kiepskiej jakości, ale coś widać . Proszę o Pomoc
Załączniki
DSC03035.jpg
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

Tak, ale do gatunku się oznaczyć nie da ich ze zdjęć.
Bart30
Posty: 5
Rejestracja: 3 mar 2013, o 11:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Bart30 »

witam

czy ktośmoglby mi pomoc w identyfikacji tych stworzen ? Z gory bardzo dziekuje
Załączniki
DSC_0025.JPG
DSC_0026.JPG
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

Kowal bezskrzydły, a ten drugi przypomina mi Rhyparochromus vulgaris.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość