"Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.2

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
telerenek
Posty: 2
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:56

Re: co to jest za robactwo

Post autor: telerenek »

Witam! Podepnę się pod ten wątek, jeśli można.
Czy mógłby ktoś mnie uświadomić: co to za zwierzę?

Latają mi po łazience.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Co to za robak??? HELP!

Post autor: karteczka88 »

trelevina pisze: Mieszkam w Szkocji
może prosionek szorstki
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
2gb7
Posty: 1
Rejestracja: 3 mar 2013, o 00:36

Co to jest za robak ?

Post autor: 2gb7 »

Witam.
Od jakiegoś miesiąca pojawiają się w moim zlewie jakieś bardzo maleńkie robaki. Próbuję je wytępić ale okazuje się że bezskutecznie,była przerwa co prawda ale znowu się pojawiły.
Mają mniej niż mm ,dlatego mój aparat nie daje rady,są biało żółtawe, mają nóżki (gołym okiem nie widać nawet tych nóżek jedynie widać że kropka się porusza ),okrągły zadek, owalny kształt . Wychodzą i wchodzą do zlewu. Widać je tylko w jednym zlewie.
4 tygodnie temu wlałam do zlewy domestos, gdy nie pomogło wsypałam sporą ilość kreta, gdy to nie pomogło wlewałam wrzątek , podziałało ale teraz po 4 tygodniach znowu się pojawiły.Nie wiem co z tym paskudztwem zrobić. W innych zlewach tego nie ma, ale boję się mogą się pojawić.
W internecie nie udało mi się znaleźć informacji. Może ktoś mi pomoże z ustaleniem nazwy i informacją skąd,dlaczego i co robić ? Dodaję zdjęcie kiepskiej jakości, ale coś widać . Proszę o Pomoc
Załączniki
DSC03035.jpg
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

Tak, ale do gatunku się oznaczyć nie da ich ze zdjęć.
Bart30
Posty: 5
Rejestracja: 3 mar 2013, o 11:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Bart30 »

witam

czy ktośmoglby mi pomoc w identyfikacji tych stworzen ? Z gory bardzo dziekuje
Załączniki
DSC_0025.JPG
DSC_0026.JPG
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

Kowal bezskrzydły, a ten drugi przypomina mi Rhyparochromus vulgaris.
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

trelevina pisze: Mieszkam w Szkocji
Na zamieszczonym zdjęciu widoczny jest owad z rzędu równonogów, najprawdopodobniej często spotykany stonóg murowy (Oniscus asellus). Tylko nieliczne z tych owadów w pełni przystosowały się do życia na lądzie, wprawdzie oddychają powietrzem atmosferycznym, ale za pomocą skrzeli.
Stawonogi są szkodnikami, gdyż żyjąc w budynkach mieszkalnych czynią szkody poprzez zjadanie przechowywanych warzyw, szczególnie ziemniaków i owocników grzybów w pieczarkach, pozostawionych w piwnicach, spiżarniach oraz kuchniach. Za dnia ukrywają się pod ostającym tynkiem, pod cegłami, deskami i innymi przedmiotami leżącymi na wilgotnej podłodze, a w nocy żerują. Objawy ich żerowania na roślinach są podobne do uszkodzeń powodowanych przez ślimaki, z wyjątkiem, że stonogi nie pozostawiają na roślinach śluzu.
Zwalczanie stonóg nie sprawia większych trudności. Z pomieszczeń, w których występują, należy usuwać gnijące resztki roślinne, stare i zmurszałe deski, potłuczone doniczki, zbędne przedmioty, pod którymi stonogi znajdują schronienie. Szkodniki można wyłapywać do pułapek-kryjówek, którymi są zmoczone wióry drzewne, wilgotne maty słomiane. Należy też wykładać przynęty pokarmowe (plastry ziemniaków lub marchwi, otręby pszenne, płatki owsiane) zatrute insektycydem. Powierzchnie, na których stwierdzono szkodnika, należy opryskać preparatem fosforoorganicznym lub pyretroidem.
Pozdrawiam,
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra Entomologii Stosowanej SGGW
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

Le&#x15Bna pisze:Hej. Mam pytanie o robaczki jakie spotkałam przy moim domu. Mieszkam bardzo blisko lasu. Jesienią spacerując po lesie zauważyłam coś w rodzaju czarnego pyłu na igliwiu. Po wytężeniu wzroku dostrzegłam,że jest to skupisko malutkich robaczków. Na pierwszy rzut oka wyglądały jak pchły, były jednak mniejsze i ciemniejsze. Czuć było dziwny zapach- podobny do nafty bądź benzyny-ciężko mi go zdefiniować. Może nie zawracałabym Wam głowy, ale to diabelstwo pojawiło się także teraz-porą zimową Pełno tego na śniegu. Być może wcześniej nie dostrzegałam problemu, bo zwyczajnie nie było go widać. Bardzo proszę o pomoc przy identyfikacji tych żyjątek.
Pozdrawiam.
Są to skoczogonki (Collembola), zwane są również pchłami śniegowymi. Są to małe owady o różnorodnym ubarwieniu i wyglądzie. Na odwłoku znajdują się widełki skokowe, dzięki którym skoczogonki skaczą nawet na odległość 7-10 cm. Widełki składają się z nieparzystej części podstawowej tzw. rękojeści i dwóch ramion zakończonych wyrostkami. Skok następuje w momencie zwolnienia widełek z hamowidła, czyli rozwidlonego wyrostka brzusznej strony odwłoka służącego do przytrzymywania widełek skokowych.
Skoczogonki tworzą liczne zgrupowania w różnych wilgotnych środowiskach, we wszystkich typach gleb, ściółce leśnej, mchu, a nawet na śniegu. Odżywiają się martwą materią organiczną lub roślinami, przyczyniając się do rozwoju mikroflory glebowej. Są nieliczną w gatunki grupą zwierząt, ale tworzą wielkie skupiska, często po kilka tysięcy owadów na 1 m2, dlatego, że rozwój ich jest szybki i w ciągu sezonu wegetacyjnego dają one kilka pokoleń.
Generalnie uważane są za owady nieinwazyjne, aczkolwiek niektóre gatunki skoczogonków mogą być szkodliwe, np. przyślepek warzywny i podskoczek zielony. Skoczogonki nadgryzają kiełkujące nasiona i wschodzące młode rośliny uprawne. Mogą ogryzać drobne korzonki i nawet dziurawić liście.
Skoczogonki są raczej rzadko spotykane w domach, chyba, że zawilgoconych i chłodnych łazienkach. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy najlepiej jest podnieść temperaturę pomieszczenia, a także rozświetlić je.

Pozdrawiam,

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, katedra Entomologii Stosowanej SGGW
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

aga0678 pisze:Mam problem z robakami które pojawiły w środku zimy w kuchni nie wiadomo skąd. Są małe ok 3mm czarne chyba nie fruwają i małą pancerz który strzela po zabiciu.Dziennie jest ich ok 10.Może ktoś spotkał się z taki robakami
Są to chrząszcze z rodziny strąkowcowatych (Bruchidae). Trudno po zdjęciach, które nie są wyraźne i ostre, wskazać, jaki to gatunek - strąkowiec fasolowy czy grochowy.
Strąkowce związały swoje życie z nasionami. Larwa po opuszczeniu osłonek jajowych wgryza się w nasiona i w nich żeruje, rośnie, przepoczwarcza się. Opuszcza nasionko grochu lub fasoli jako osobnik dorosły (chrząszcz).
W czasie rozwoju w nasieniu fasoli czy grochu larwa strąkowca wyjada znaczną jego zawartość i zanieczyszcza odchodami. Uszkodzone nasiona nie nadają się do spożycia, ani do wysiewu.
Jeśli chrząszcze występują w kuchni, wtedy należy odnaleźć ich źródło, czyli fasolę lub groch, w których rozwijają się i rozmnażają się. Uszkodzone nasiona grochu lub fasoli należy wyrzucić. Dorosłe strąkowce nie odżywiają się, nie żyją długo, dlatego nie zalecam wykonywania zabiegów chemicznych. Aby uchronić „zdrowe” nasiona fasoli przed strąkowcem, należy je przetrzymać ponad tydzień w zamrażalniku, a następnie zamknąć w szczelnym pojemniku lub w słoiku szklanym.


Pozdrawiam,
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra Entomologii Stosowanej SGGW
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

trelevina pisze:Witam,

Mieszkam w Szkocji, w nowo wynajętym mieszkaniu mam sporo robaków wyłażących jak mniemam z zakamarków typu listwy, parapety. Domek mamy od grudnia i teraz pojawia się ich coraz więcej, na początku był jeden na tydzień a teraz co dzień po 2-3 Może komuś uda się zidentyfikować to dziadostwo
Uwiecznoniony na zdjęciu owad to Porcellio spinicornis, krewny pospolitego prosionka szorstkiego. Oba należą do skorupiaków lądowych, a dokładniej do stonóg. Optymalnymi warunkami dla rozwoju stonóg są pomieszczenia wilgotne, ciemne oraz chłodne, dlatego najczęściej ukrywają się między cegłami, pod wystającym tynkiem, deskami, a także pod innymi przedmiotami, leżącymi na zawilgoconej podłodze. W budynkach mieszkalnych upodobały sobie piwnice, kuchnie, jak również spiżarnie, ponieważ tam mają najlepszy dostęp do pożywnienia. Stonogi są szkodnikami żerującymi głównie na butwiejących resztkach warzyw oraz szczątkach zwierząt, rzadziej żywią się świeżymi roślinami. Trudno jest je spotkać za dnia, ponieważ unikają nasłonecznionych miejsc, czas ich żerowania to pora nocna.
Proszę się nie obawiać, walka z tymi szkodnikami nie należy do najcięższych. Podstawową zasadą jest usunięcie z pomeiszczeń, w których występują (w tym przypadku kuchni) resztek gnijących roślin, zawilgoconych desek, potłuczonych doniczek oraz wszystkich innch przedmiotów, które mogą służyć stonogom za schronienie. Domowym sposobem na wypłanie tych szkodników są pułapki- kryjówki, np. wilgotne maty słomiane lub zmoczone wióry drzewne, należy też wykładać przynęty pokarmowe (plastry ziemniaków lub marchwi, otręby pszenne, płatki owsiane) zatrute insektycydem. Uważam, że w przypadku stwierdzenia obeności szkodnika najbezpieczniej będzie zgłosić się do firmy typu , która dokona opryskania pyretroidem, bądź preparatem fosforoorganicznym.

Pozdrawiam,
prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra entomologii stosowanej SGGW
Marcin26891
Posty: 1
Rejestracja: 9 mar 2013, o 11:17

Małe białe robaki na biurku.Co to jest?

Post autor: Marcin26891 »

Witam od kilku dni zaobserwowałem na moim biurku milimetrowe robaczki.Nie jestem pewien ale chyba pojawiły się wraz z zwiększaniem się temperatury na dworze ( w ostatnim tygodniu wzrosła gwałtownie do ponda 10 stopni).Owe robaki obserwuje najczęściej rano w dużych skupiskach i z biegiem dnia tak jakby ich liczba malała.Upodobały sobie podstawkę monitora, głośniki , myszkę, fragment obudowy komputera a nawet słuchawki ( krótko mówiąc wszystko co miało lub ma kontakt z biurkiem).Poruszają się niezbyt szybko i raczej nie skaczą.
Moje pytania to:
Co to jest?
Jak z nimi walczyć?
Czy nie przechodzą na człowieka i nie przenoszą jakieś zarazy?

Załączam ich zdjęcia:
Przybliżony obraz z podstawki monitora:
1.png
1.png (94.96 KiB) Przejrzano 2246 razy
Proszę was o pomoc
telerenek
Posty: 2
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:56

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: telerenek »

telerenek pisze:Latają mi po łazience.
Podbiję jeszcze raz, może ktoś jednak wie?
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

Proszę pomóżcie mi zidentyfikować:
1.jpg
Lata tak chaotycznie, podobne do ćmy tylko sporo mniejsze (ok. 1cm), kilka sztuk wyłapałam, ale pewnie to nie koniec
Wie ktoś co to jest i jak się tego pozbyć?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości