"Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.2

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

aga0678 pisze:Mam problem z robakami które pojawiły w środku zimy w kuchni nie wiadomo skąd. Są małe ok 3mm czarne chyba nie fruwają i małą pancerz który strzela po zabiciu.Dziennie jest ich ok 10.Może ktoś spotkał się z taki robakami
Są to chrząszcze z rodziny strąkowcowatych (Bruchidae). Trudno po zdjęciach, które nie są wyraźne i ostre, wskazać, jaki to gatunek - strąkowiec fasolowy czy grochowy.
Strąkowce związały swoje życie z nasionami. Larwa po opuszczeniu osłonek jajowych wgryza się w nasiona i w nich żeruje, rośnie, przepoczwarcza się. Opuszcza nasionko grochu lub fasoli jako osobnik dorosły (chrząszcz).
W czasie rozwoju w nasieniu fasoli czy grochu larwa strąkowca wyjada znaczną jego zawartość i zanieczyszcza odchodami. Uszkodzone nasiona nie nadają się do spożycia, ani do wysiewu.
Jeśli chrząszcze występują w kuchni, wtedy należy odnaleźć ich źródło, czyli fasolę lub groch, w których rozwijają się i rozmnażają się. Uszkodzone nasiona grochu lub fasoli należy wyrzucić. Dorosłe strąkowce nie odżywiają się, nie żyją długo, dlatego nie zalecam wykonywania zabiegów chemicznych. Aby uchronić „zdrowe” nasiona fasoli przed strąkowcem, należy je przetrzymać ponad tydzień w zamrażalniku, a następnie zamknąć w szczelnym pojemniku lub w słoiku szklanym.


Pozdrawiam,
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra Entomologii Stosowanej SGGW
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

trelevina pisze:Witam,

Mieszkam w Szkocji, w nowo wynajętym mieszkaniu mam sporo robaków wyłażących jak mniemam z zakamarków typu listwy, parapety. Domek mamy od grudnia i teraz pojawia się ich coraz więcej, na początku był jeden na tydzień a teraz co dzień po 2-3 Może komuś uda się zidentyfikować to dziadostwo
Uwiecznoniony na zdjęciu owad to Porcellio spinicornis, krewny pospolitego prosionka szorstkiego. Oba należą do skorupiaków lądowych, a dokładniej do stonóg. Optymalnymi warunkami dla rozwoju stonóg są pomieszczenia wilgotne, ciemne oraz chłodne, dlatego najczęściej ukrywają się między cegłami, pod wystającym tynkiem, deskami, a także pod innymi przedmiotami, leżącymi na zawilgoconej podłodze. W budynkach mieszkalnych upodobały sobie piwnice, kuchnie, jak również spiżarnie, ponieważ tam mają najlepszy dostęp do pożywnienia. Stonogi są szkodnikami żerującymi głównie na butwiejących resztkach warzyw oraz szczątkach zwierząt, rzadziej żywią się świeżymi roślinami. Trudno jest je spotkać za dnia, ponieważ unikają nasłonecznionych miejsc, czas ich żerowania to pora nocna.
Proszę się nie obawiać, walka z tymi szkodnikami nie należy do najcięższych. Podstawową zasadą jest usunięcie z pomeiszczeń, w których występują (w tym przypadku kuchni) resztek gnijących roślin, zawilgoconych desek, potłuczonych doniczek oraz wszystkich innch przedmiotów, które mogą służyć stonogom za schronienie. Domowym sposobem na wypłanie tych szkodników są pułapki- kryjówki, np. wilgotne maty słomiane lub zmoczone wióry drzewne, należy też wykładać przynęty pokarmowe (plastry ziemniaków lub marchwi, otręby pszenne, płatki owsiane) zatrute insektycydem. Uważam, że w przypadku stwierdzenia obeności szkodnika najbezpieczniej będzie zgłosić się do firmy typu , która dokona opryskania pyretroidem, bądź preparatem fosforoorganicznym.

Pozdrawiam,
prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra entomologii stosowanej SGGW
Marcin26891
Posty: 1
Rejestracja: 9 mar 2013, o 11:17

Małe białe robaki na biurku.Co to jest?

Post autor: Marcin26891 »

Witam od kilku dni zaobserwowałem na moim biurku milimetrowe robaczki.Nie jestem pewien ale chyba pojawiły się wraz z zwiększaniem się temperatury na dworze ( w ostatnim tygodniu wzrosła gwałtownie do ponda 10 stopni).Owe robaki obserwuje najczęściej rano w dużych skupiskach i z biegiem dnia tak jakby ich liczba malała.Upodobały sobie podstawkę monitora, głośniki , myszkę, fragment obudowy komputera a nawet słuchawki ( krótko mówiąc wszystko co miało lub ma kontakt z biurkiem).Poruszają się niezbyt szybko i raczej nie skaczą.
Moje pytania to:
Co to jest?
Jak z nimi walczyć?
Czy nie przechodzą na człowieka i nie przenoszą jakieś zarazy?

Załączam ich zdjęcia:
Przybliżony obraz z podstawki monitora:
1.png
1.png (94.96 KiB) Przejrzano 2206 razy
Proszę was o pomoc
telerenek
Posty: 2
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:56

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: telerenek »

telerenek pisze:Latają mi po łazience.
Podbiję jeszcze raz, może ktoś jednak wie?
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

Proszę pomóżcie mi zidentyfikować:
1.jpg
Lata tak chaotycznie, podobne do ćmy tylko sporo mniejsze (ok. 1cm), kilka sztuk wyłapałam, ale pewnie to nie koniec
Wie ktoś co to jest i jak się tego pozbyć?
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

To jest ćma. Wygląda na rodzinę molowatych.
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

mole? a skąd to czym to się odżywia jak to zlikwidować?
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

Zależy od gatunku, skoro jest ich dużo to sprawdziłbym produkty spożywcze i ubrania w zakamarkach szaf. Właśnie ubiłem podobnego u siebie w pokoju
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

Trzyszcz już sprawdzałam. Pierwsze osobniki pojawiły się w łazience i tam ich najwięcej fruwało. Teraz i na pokojach się pojawiają. W kuchni właśnie o dziwo nie (produkty spożywcze itp).
Robiłam rozsady i tak się zastanawiałam czy to z ziemią nie przyniosłam, bo mniej więcej w tym samym czasie się pojawiło.

Jest jeszcze jedna opcja z miesiąc temu mąż kupił jedzenie dla chomika w którym była kukurydza z dodatkiem - takie białe robaki ok.1,5-2 cm z ciemną główką. Kilka stron wcześniej w tym wątku widziałam podobne. Pchało się toto do góry na sufit i pełzało po nim ohydztwo blee miałam nadzieję że wyłapaliśmy wszystkie
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

No to jedzonko chomika powinno być pierwszym podejrzanym ^^
Żadne ohydztwo, piękne stworzonka! (A Bear Grylls powiedziałby że mają mnóstwo białka).
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

Trzyszcz gdyby nie świadomość, że ćma ta zaczyna opanowywać mi mieszkanie i do tego podejrzenie, że może rozmnażać się i odżywiać w naszym jedzeniu albo ubraniach.trudno mi się zachwycać jej urodą
pinezkagnr
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2012, o 11:49

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: pinezkagnr »

Cześć!
Zwracam się do Was z prośbą o identyfikację pasożyta, który zamieszkał w naszym studenckim mieszkaniu. Ok. 3 tygodni temu zaczęła swędzieć mnie głowa następnie pojawiła mi się swędząca wysypka na karku, na ramieniu, koło pępka i na pośladku. Wszystkie te dolegliwości ustąpiły zaraz po tym, jak wyjechałam na święta do domu - nie swędziała mnie głowa i momentalnie zniknęła mi wysypka. Po powrocie do mieszkania (po ok. 1,5 tygodnia nieobecności) znów swędzi mnie głowa, na te same dolegliwości zaczęła skarżyć się współlokatorka. Oprócz tego, przedwczoraj współlokatorka zabiła w okolicach łóżka robaka, którego zdjęcie prześlę. Dziś rano taki sam robak chodził mi po skarpetce, jak leżałam w łóżku (zdjęcie również prześlę). Chciałabym poprosić o identyfikację owada i jeśli jest to możliwe, to sposoby jego zwalczania. Niestety, podejrzewamy wszy odzieżowe, ale chcielibyśmy się upewnić (a najchętniej wykluczyć tę możliwość). Szczególnie zależy nam na sposobach zwalczania.
lniska
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 20:20

co to za robak?

Post autor: lniska »

Witam i bardzo proszę o pomoc, może ktoś rozpoznaje tego koleżkę? Bardzo szybko biega i koniecznie chce się wprowadzić do mojego domu
Załączniki
??
??
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości