"Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.2

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
il-lumise
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2016, o 19:46

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: il-lumise »

Proszę o pomoc w identyfikacji tego przyjemniaczka [zdjęcia]. Pojawiły się w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu. Małe, chrabąszczowate raczej, główka czarna, tułów brązowy, na pokrywach widoczne czarne symetryczne plamki - po jednej na każdej. Wielkości zróżnicowane ale raczej 3-5 mm. Latające.
Postaram się o lepsze, wyraźniejsze zdjęcia, jeśli nie uda się zidentyfikować od razu.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
Ann-a
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2016, o 23:10

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Ann-a »

Witam, kilka dni przed Wielkanocą co wieczór po godz. 22/23 w kuchni na blacie zaczęły pojawiać się pojedyncze takie oto 1 -1,2 cm robaki (dł. bez czułek), szybko biegające, nielatające. Do godz. 24/1 maksymalnie 1-2 widziałam, nie spotkałam ich wcześniej nigdzie, nie wyglądały przyjaźnie, więc zgniatałam (pierwszego dnia miałam wyrzuty,że może żuczek wleciał przez otwarte okno i powinnam wypuścić). Na początku osobniki były bardziej czarne, łatwo się zgniatały. Na święta wyjechałam, po powrocie wieczorami sytuacja się powtarzała (1-2 osobniki na widoku), ale jakby bardziej podłużne, brązowe i ewidentnie twardsze (mocno przyciskałam łyżką,żeby zgnieść). Ze dwa mi niestety zwiały, w różne dni, oba weszły do kratki w blacie umieszczonej nad kaloryferem. Nie da się zdemontować kratki i szafki, meble w zabudowie, mieszkanie wynajmowane. Świeciłam tam latarką w różne dni, nie widać, żeby coś biegało, a powinny się wyróżniać, bo podłoga jasna, na niej masa wiórów z szafki (?!), brak resztek jedzenia. Odkurzyłam i umyłam wszystkie inne zakamarki pod szafkami oraz blaty, żadnego robactwa nie znalazłam (za to kilka artefaktów po poprzednich lokatorach.). Jednak wciąż się pojawiają po 1 na wieczór. Nie wychodzą raczej, jak całą noc się pali światło. Nie schodzą na podłogę. Wchodzą do zlewu (ok. 1,2 m od owej kratki), najdalej doszły do chlebaka 2 m od kratki. Wspinają się po wykafelkowanej ścianie. Mniemam, że przyłażą na zwiady od sąsiada, skoro taka mała ilość. Niepokoi jednak cykliczność pojawiania się i starzenie osobników. Czy to prusaki? Czy faktycznie mogą przychodzić tylko na zwiady? Nie znalazłam czarnych odchodów, które gdzieś wyczytałam, że zostawiają. Sfotografowany dziś osobnik mył się w zlewie.
Załączniki
coś.jpg
northman123
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwie 2016, o 08:51

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: northman123 »

Witam

Od jakiegos miesiaca znajduje takie male robaki przewaznie znajduje je na scianach czasami jeden dziennie wygladaja jak te z linka do zdjecia

Kod: Zaznacz cały

google.co.uk/search?q=Attagenus+civetta&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjNveGBzo3MAhVFnRoKHcmWCFgQsAQIHA&biw=1600&bih=760#imgrc=t5EwpFPPGRvM4M%3A
Moje pytanko jest następujace skad sie one biore i jak sie ich pozbyc czy zwykly srodek owadobojczy wystarczy czy cos innego by trzeba zastosowac

Pozdrawiam
Bartek
sql
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 17:01

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: sql »

Witam!

Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć co to za robaczek, i jak się go pozbyć?
Ma dość liczną rodzinę, są już z nami od paru dni i nie chcą się wyprowadzić.
Odkurzam przynajmniej 3 razy dziennie bo trudno jakiegoś nie rozdeptać.

Po zdjęciu tego nie widać, chciałem żeby jak najlepiej było go widać - ale robaczki są bardzo małe.

Proszę o pomoc! Mam ich dosyć

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: karteczka88 »

Podobny do Żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum)
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
biolog-amator
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 15:52

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: biolog-amator »

Również proszę o pomoc w rozpoznaniu owadów, które zaczęły się pojawiać w okolicach drzwi balkonowych mojego mieszkania. Jest ich sporo, ale jeśli chodzi o wymiary to 1-2 mm max.
P4250259.JPG
P4250260.JPG
radiowaxglowa
Posty: 1
Rejestracja: 1 cze 2016, o 01:41

Intruz w domu

Post autor: radiowaxglowa »

Czy ktoś podejmie się wyzwania i oznaczy tego owada?

Większość tropów po hasłach mały, brązowy żuczek/owad zawiodła mnie do szubiaka smirnowa albo żywiaka chlebowego, ale nie pasuje mi wciąż do nich. Ma ostrzejsze zakończenie odwłoka, czarnego i przez to skrzydła na końcu jakby są ciemniejsze, a także maleńką głowę i cieniutkie odnóża. Ma gdzieś ze 3-4 mm. Leżał na stole ledwo żywy, zaś ja jestem ciekawa co to jest i oby nie jakiś szkodnik.

Widywałam już u siebie w pokoju małe brązowe robaczki, ale nigdy im się nie przyglądałam, aż do teraz
Załączniki
IMG_20160601_022636372.jpg
spód
spód
IMG_20160601_022809678.jpg
IMG_20160601_022856894.jpg
IMG_20160601_022913577.jpg
mihau_12
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2016, o 19:39

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: mihau_12 »

Znalazłem w domu coś takiego na oknach i parapetach. Szwęda się też po ścianach.
Ktoś wie co to jest i jak się tego pozbyć?
Załączniki
1.png
2.png
3.png
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: karteczka88 »

Żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum)
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
mihau_12
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2016, o 19:39

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: mihau_12 »

A skąd wiadomo że to nie Świdrzyk cygarowiec albo kołatek domowy?

Bo mam kilka typów i Żywiak chlebowiec jest wśród nich, ale sam nie wiem.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: karteczka88 »

Widać po budowie, stawiam na Żywiaka.
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
smith1
Posty: 1
Rejestracja: 8 cze 2016, o 23:38

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: smith1 »

Hej, jestem nowy na forum
Pomozcie co to za robaki mam takie w pokoju ,wiekszosc zlapalem
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: karteczka88 »

Uwaga to kleszcze miękkie - obrzeżki gołębie (Argas reflexus), mogą atakować człowieka. Możliwe, że na strychu są gołębie lub w pobliżu i kleszcze przechodzą do innych pomieszczeń.
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości