Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
Reakcja

Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: Reakcja »

Chciałabym wyhodowac jakąś roślinkę z nasionka. Ale nie wiem jaką. Chciałabym, żeby była łatwa w utrzymaniu i nie wymagała jakiś szczególnych zabiegów, jako iż zabardzo rozeznania nie mam. Nie chcę kupywac gotowej, chcę zobaczyc jak to nasionko się powolutku rozwija.
Może wy znacie roślinę dobrą do wyhodowania w domu, w doniczce o cechach jakie podałam wyżej ? I jeszcze jedno drobne pytanko : czy jeśli zasadzę w sierpniu (jutro) roślinę typowo do ogrodu to coś mi z nasionka wyrośnie ? O.o
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: WojtekB »

Reakcja pisze:Chciałabym wyhodowac jakąś roślinkę z nasionka. Ale nie wiem jaką. Chciałabym, żeby była łatwa w utrzymaniu i nie wymagała jakiś szczególnych zabiegów, jako iż zabardzo rozeznania nie mam. Nie chcę kupywac gotowej, chcę zobaczyc jak to nasionko się powolutku rozwija.
Może wy znacie roślinę dobrą do wyhodowania w domu, w doniczce o cechach jakie podałam wyżej ?
Zbyt wielu domowych kwiatów doniczkowych, które by się dało wyhodować z nasiona nie znam. Troszkę się orientuję w roślinach (raczej staram się poznać, bo wymaga ode mnie tego moja praca), ale takich już wyhodowanych - osobiście lubię paprocie i sukulenty

Cóż sądzę, że polecanie Ci wyhodowanie jakiegoś cytrusa czy drzewka kawowego (chyba, że masz ochotę czekać w najlepszym przypadku 3 lata na zakwitnięcie rośliny).
Jedyne co mogę polecić na tą chwilę to geranium (popularna anginka).
A może byś spróbowała wyhodować coś z młodego pędu np. fiołka afrykańskiego na dobry początek ja teraz próbuje coś wyhodować z pędu eszewerii
Reakcja pisze:I jeszcze jedno drobne pytanko : czy jeśli zasadzę w sierpniu (jutro) roślinę typowo do ogrodu to coś mi z nasionka wyrośnie ?

Nie sądzę - wysiew popularnych kwiatów rabatowych już się skończył - spóźniłaś się o jakiś [ponad] miesiąc Choć może jest mi nie znany kwiat, którego można teraz posiać (ostatnio jakaś babcia się pytała jeszcze o bratki ).
Reakcja

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: Reakcja »

Ja mam już kilka sukulentów i dlatego chciałabym coś innego
Dzięki za odp. Spróbuję z tymi roślinkami, co mi podałeś
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: 270285 »

Odnośnie hodowli cytrusów w doniczce: jakie trzeba zapewnić warunki żeby się powiodła? Sa dla nich jakieś nawozy czy coś takiego Kilka razy próbowałam wyhodowac cytryne i mandarynke z nasiona, ale zawsze roślinke dość wcześnie szlak trafiał
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: WojtekB »

270285 pisze:jakie trzeba zapewnić warunki żeby się powiodła?
Też się nad tym zastanawiałem - z początku ładnie rośnie, a potem jej liście odpadają i całkowicie usycha. Do tej pory z trzech posadzonych nasion u mnie w domu przetrwał tylko jeden cytrus
Do cytrusów moja mama stosowała najzwyklejszej ziemi do kwiatów. Jednak odkąd pracuje w ogrodniczym to wiem, że jest specjalna ziemia do cytrusów (ja spotkałem się z takim podłożem z Substrala, ale zapewne inne firmy typu Kronen też w swojej ofercie mają tego typu ziemię). Oczywiście można spróbować pokombinować z torfem odkwaszonym i piaskiem, ale nie wiem czy takie podłoże było by lepsze od tego kupnego (ale zapewne lepsze od zwykłej ziemi do kwiatów). Oczywiście musisz zapewnić odpowiedni drenaż. Cytrusy lubią umiarkowane podlewanie i gleba musi być trochę wilgotna - jednak nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni. Drenaż można też kupić (żwir czy keramzyt) lub użyć do tego łatwego do zdobycia żwiru lub potłuczonej doniczki. Oczywiście dość ważne (i chyba największy błąd jaki moja mam popełniła przy uprawie cytrusów) regularne zraszanie wiosną i latem. I chyba by było na tyle
270285 pisze:Sa dla nich jakieś nawozy czy coś takiego?
Jak z ziemią - ilość nawozów jest ogromna, że się połapać nie da. Jedynie co Ci mogę poradzić to trzy przodujące firmy - Florovit, Agrecol i Substral


Na koniec chciałem dodać o możliwości (jeżeli oczywiście jest taka możliwość) ucięcia sadzonki od kogoś, kto już ma dorodne drzewko
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: WojtekB »

270285 pisze:Odnośnie hodowli cytrusów w doniczce: jakie trzeba zapewnić warunki żeby się powiodła? Sa dla nich jakieś nawozy czy coś takiego Kilka razy próbowałam wyhodowac cytryne i mandarynke z nasiona, ale zawsze roślinke dość wcześnie szlak trafiał
Po prawie roku mogę napisać co nieco o moich doświadczeniach z cytrusami (głównie z mandarynką i cytryną, bo jak na razie pomarańcze mi nigdy nie wzeszły ).

Po pierwsze ziemia: możemy użyć zwykłej do domowych kwiatów (w takiej rosną moje mandarynki) lub lepszą - specjalna do cytrusów (wykiełkowały w niej moje cytryny oraz posadziłem nowe nasiona mandarynek). Jeżeli chcemy sami przygotować jak najlepszą ziemie pod cytrusy to należy zmieszać mieszankę ziemi kompostowej (lub liściowej), odkwaszonego torfu i piasku. Takie podłoże będzie miało odczyn lekko kwaśny, który jest najlepszy dla roślin cytrusowych i innych niektórych egzotycznych kwiatów. Na dnie doniczki należy zrobić drenaż z keramzytu (ewentualnie z większe żwiru lub potłuczonej doniczki).

Po drugie podlewanie: woda ma duże znaczenie przy uprawie cytrusów. Nie może to być w żadnym przypadku kranów jeżeli już chcemy takową podlewać, musi być odstała przynajmniej tydzień i dodatkowo zmieszaną z przegotowaną wodą. Najlepsza jest oczywiście woda destylowana lub ewentualnie woda deszczowa. Podlewać trzeba umiarkowanie, a więc żeby gleba była wilgotna. Nadmiar wody usuwamy z podstawka (unikamy w ten sposób gnicia korzeni). Cytrusom sprzyja zraszanie, które można wykonać codziennie, pamiętając o tym by nie robić tego w pełnym słońcu.

Po trzecie umiejscowienie: cytrusy muszą być umiejscowione na parapecie południowym lub wschodnim. Najlepsza temperatura dla rozwoju cytrusów latem to około 25*C. Na czas spoczynku zimowego (od października-listopada do lutego-marca) należy obniżyć temperaturę do maksymalnie 5*C (przeważnie wystarczy obniżyć do 10-15*C). Zmiany temperatury i podlewania muszą następować stopniowo.

Nawożenie i przesadzanie to temat na późniejsze termin.

Na koniec dodam, że dobre jest zastosowanie szklarenki, która tworzy wilgotny mikroklimat sprzyjający wzrostowi małych cytrusów, ale nie jest wymagane
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: pio91 »

Reakcja pisze: I jeszcze jedno drobne pytanko : czy jeśli zasadzę w sierpniu (jutro) roślinę typowo do ogrodu to coś mi z nasionka wyrośnie ? O.o
Aksamitka wyrośnie i zakwitnie o każdej porze roku, nawet w mieszkaniu, będzie mniejsza niż w gruncie ale za to będzie rosła w domu, jest łatwa w uprawie.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: przyrodnik »

polecam papryczki ozdobne i chilli
Ozdobne (z nasion) kwitną prawie cały rok, chilli naga jolokia ma dopiero 3 miesiące ale może doczekam się w tym roku owoców

zdjęcie z wiki, ale obiecuje zrobić własne zdjęcia
1.jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Roślinki doniczkowe dla początkującego ogrodnika.

Post autor: WojtekB »

przyrodnik pisze:polecam papryczki ozdobne i chilli
Ozdobne (z nasion) kwitną prawie cały rok, chilli naga jolokia ma dopiero 3 miesiące ale może doczekam się w tym roku owoców
Można uprawiać bardzo wiele roślin w doniczce, które mogą być użyte jako przyprawa czy bądź spożyte bezpośrednio (owoce). W sklepach ogrodniczych można kupić nasiona ziół: bazylia, rozmaryn, imbir, kurkuma, tymianek, mięta, lebiodka (oregano), majeranek, cząber, lubczyk itd. Świeże przyprawy to świetny dodatek do potraw

Poza tym można spróbować uprawiać cytrusy, granat, figę, ananas, kawę, oliwkę i wiele innych ciekawych oraz egzotycznych roślin, które być może wydadzą nam jakiś owoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości