rośliny nasienne

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
pomocy...

rośliny nasienne

Post autor: pomocy... »

potrzebuje czegos na temat:
Na przykładzie wybranej rośliny nasiennej wykaŻ zaleŻność między środowiskiem Życia organizmu a jego budową i funkcjonowaniem.

szukałem wszędzie i znaleźć nie moge prosze o pomoc :(
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: rośliny nasienne

Post autor: Matty86 »

No to może:
Namorzyny, które wystepują w strefie klimatów wilgotnych, rosną w okolicach ujścia rzek, przy brzegach morskich, na płyciznach, występuja w strefie pływów, często tworza skupiska. Podczas przypływu woda sięga az po korony takiej roślinki, natomiast gdy jest odpływ to pnie i korzenie sa odsłonięte, zazwyzcaj rosną one w takich miejscach gdzie podczas odpływu podłoże jest muliste i grząskie, wytwarzają więc one szczudliste korzenie podporowe, ze wzg. na niedostatoczna ilość tlenu w podłożu wytworzyły sobie one korzenie oddechowe (pneumatofory) wyrastaja one ponad podłoże. Inną cechą charakterystyczną dla tych roslin jest ich pozorna żyworodność - nasiona kiełkują juz na roślinach macierzystych i zanim się od nich odłączą tworzą siewki które odłaczają się z czasem odmamusi i za pomocą bardzo długiego hipokotylu wrastają w to grząskie podłoże- to przystosowanie pomaga im skutecznie opierać sie działaniu falowania i pływów.
Storczyki (epifity) rosną w lasach równiekowych, maja dość długie i gietkie łodygi którymi wybijają się ponad inne drzewka aby dostać troszke światła, przystosowaniem do tegożycia w koronach jest fakt iz nie musza one tworzyć sobie łodygi która łaczyłabysię z korzeniem zanurzonym w glebie, korzenie często zapuszcają w jakichs załmaniach innych drzew gdzie gromadzi sie detrytus, maja one równiez kilka przystosowan chwytnych oraz takich które pozwalają im magazynować wodę np. welomen - tk. wodochłonna u storczyka, która chłonie wode zpowietrza".
Łuskiewnik różowy roslinka wystepująca w lasach lisciastych, ma on łuskowate różowe mięsiste liście pozbawione chlorofilu, wytwarza on podziemne korzenie które zakonczone są ssawką która wnika w korzenie drzew i tam do komórek drewna. Rozwój łuskiewnika zbiega się z okresem wzmorzonego pobierania subst. odżyw. przez dzrzewa(wiosna). Łuskiewnik potrafi magazynować pobrane w nadmiarze subst. w korzeniach i kłączach, ważną funkcję przy pobieraniu substancji odżywczych pełnią u łuskiewnika hydatody. Są to znajdujące się w komorach łusek podziemnych gruczołowate komórki aktywnie wydzielające wodę. Ich ważna rola wiąże się z koniecznością posiadania przez pasożyta większej siły ssącej od siły ssącej żywiciela by móc skorzystać z jego soków.
Kwiaty zapylane są przez owady (trzmiele) , kwiaty kóre nie zostały zapylone przez trzmiela zmieniają się z owadopylnych na wiatropylne ( nitki pręcików wydłużają się, pylniki wysuwają na zewnątrz, a pyłek z lepkiego staje się suchy i sypki). Czasem pod ziemią wytwarzają się drobne zamknięte kwiaty (tzw. klejstogamiczne), zapylające się własnym pyłkiem bez otwierania się.
na podstawie : informacji z głowy:), Botaniki Polakowskiego wyd. PWN, przy łuskiewniku pomógł internet.
Mam nadziejże że o to chodziło w pytaniu
toczekvolvox
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 22:11

Re: rośliny nasienne

Post autor: toczekvolvox »

Lepiej wybierz sosnę . Jest łatwiejszym przykładem i odpowiedniejszym

żyje ona na lądzie , więc nie moze tracic za duzo wody ze swojego organizmu :

wytwarza igły , ktore maja mala powierzchnie, pokryte sa gruba warstwa kutykuli (wosk + kutyna) , posiadaja miekisz wielokatny (dzieki jego obecnosci igly maja mala powierzchnie), aparaty szparkowe sa umieszczone w zaglebieniach

zyjac na ladzie sosna wytwarza nasiona, dzieki nim moze sie rozwijac swobodnie zarodek w srodowisku pozbawionym wody, czyli na ladzie.

sosna wytwarza kwiat , ziarna pyłku mają pecherzyki powietrzne dzieki ktorym moga sie unosic w powietrzu, a nasiona sosny maja skrzydelka sluzace do tego samego

sosna zyje na bielicach glownie, wiec posiada system korzeniowy palowy ( trwale umieszczas sosne w podlozu, umozliwia wchlanianie wody z glebokich gleb )

sosna posiada tkanke okrywakajaca ochraniajaca ja przed urazami zewnetrznymi
tkanke wzmacniajacauodpornia ja np na zgniecenie
tkanke przewodzaca , ktora u roslin wodnych jest slabo rozwinieta pozwala sosnie zyjacej w srodowisku ladowym na pobieranie wody

itp itd papatki :):):):):):)

do kolegi u gory :na wybranym przykladzie ROSLINY NASIENNEJ a nie na grupach roslin nasiennych :):):):)::):)papatki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość