rośliny

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
bamp
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2007, o 21:35

rośliny

Post autor: bamp »

która odpowiedz jest poprawna:
Zredukowane liście u roślin nasiennych przystosowują roślinę do :
a)wiatropylności
b)zapłodnienia bez udziału wody
c)owadopylności
d)roznoszenia nasion przez zwierzęta
e)wiatrosiewności

i drugie zadanko:
porównaj budowę gametofitów mszaków paprotników i roślin nago i okrytozalążkowych i na tej podstawie ustal czy prawdziwe jest stwierdzenie ze w ewolucji roślin gametofit ulega stopniowej redukcji
wyjaśnij znaczenie biologiczne tej tendencji
proszę o pomoc rady jakieś sugestie jeśli macie pomysły
bot
Posty: 167
Rejestracja: 8 mar 2008, o 16:30

Re: rośliny

Post autor: bot »

chyba chodziło o rośliny nagonasienne?
moim zdaniem żadna z odpowiedzi nie jest poprawna biorąc pod uwagę wszystkie rośliny nasienne
np. brzoza jest wiatropylna, wiatrosiewna a nie ma zredukowanych liści, podobnie każda z tych odpowiedzi nie pasuje do ogółu roślin
u okrytonasiennych redukcja liści wiąże się z ograniczeniem transpiracji
Ursus
Posty: 19
Rejestracja: 10 sty 2008, o 17:51

Re: rośliny

Post autor: Ursus »

Tak, tam chyba powinno być rośliny nagonasienne, bo to one mają zredukowane liście - igły.

Co do drugiego pytania to gametofit mszaków to ta ulistniona, zielona łodyżka, którą przeważnie widzimy. Jest ona pokoleniem dominującym. Posiada plemnie i rodnie, które produkują gamety, a te z kolei po połączeniu dają sporofit (uzależniony od gametofitu).
Paprotniki to rośliny, w przemianie pokoleń których dominuje już sporofit. Gametofitem jest tylko niewielkie przedrośle o nieregularnych kształtach. W zależności od typu jest ono jednopienne lub dwupienne.
U nagonasiennych gametofit jest już tak mały że znajduje się w ziarnie pyłku (gametofit męski). Gametofitem żeńskim jest bielmo pierwotne którym otoczony jest zarodek.
Okrytonasienne - gametofit męski mieści się w mikrosporze (ziarnie pyłku) a żeński to woreczek zalążkowy.

Jak więc widać w miarę ewolucji roślin gametofit ulegał silnej redukcji. Ma to związek z uniezależnieniem rozmnażania roślin od wody, co było jednym z ważniejszych czynników pozwalającym im przeżyć na lądzie. U mszaków gdzie przeważa gametofit wciąż potrzebna jest warstewka wody aby gamety mogły do siebie dotrzeć. Dlatego mszaki są roślinami niewielkimi, żyjącymi w miejscach wilgotnych. Bardzo duże zredukowanie gametofitu pozwoliło roślinom nasiennym na osiągnięcie tak dużych rozmiarów. Jest to niewątpliwie ich sukces ewolucyjny.
bot
Posty: 167
Rejestracja: 8 mar 2008, o 16:30

Re: rośliny

Post autor: bot »

No tak, ale nie podałeś dlaczego to właśnie sporofit a nie gametofit przejął dominujacą rolę.
"Ma to związek z uniezależnieniem rozmnażania roślin od wody, co było jednym z ważniejszych czynników pozwalającym im przeżyć na lądzie."
Mszaki są zależne w rozmnażaniu od wody, ale jednak przeżywają na lądzie. Czy są niewielkie dlatego, że potrzebna im woda do przenoszenia gamet? Czy redukcja gametofitu to wynik uniezależnienia rozmnażania od wody lub może uniezależnienie od wody to wynik redukcji gametofitu?
bamp
Posty: 29
Rejestracja: 14 kwie 2007, o 21:35

Re: rośliny

Post autor: bamp »

tak tam miało być nagonasienne dziękuje za pomoc
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: rośliny

Post autor: yeast »

bot pisze:Czy są niewielkie dlatego, że potrzebna im woda do przenoszenia gamet? Czy redukcja gametofitu to wynik uniezależnienia rozmnażania od wody lub może uniezależnienie od wody to wynik redukcji gametofitu?
Tego tak naprawdę nie wiadomo - myślę, że nie chodzi tu o wodę, bo zawsze jest mozliwość wykształcenia jakiś organów które zapewniają wodęod wewnątrz". Najbardziej przemawia do mnie argument, że sporofit jest diploidalny, więc lepiej sprawdza się jako pokolenie dominujące, dzięki dodatkowej kopii genomu (2n jest odporniejszy na różne zmiany, np. mutacje, niż 1n).
bot
Posty: 167
Rejestracja: 8 mar 2008, o 16:30

Re: rośliny

Post autor: bot »

Właśnie o to mi chodziło. Motorem ewolucji roślin lądowych było zwiększenie rozmiarów sporofitu jako pokolenia diploidalnego, mogącego rozwinąć większe rozmiary, mającego większe możliwości przystosowawcze a redukcja gametofitu i coraz większe uniezależnienie zapłodnienia od wody są skutkiem a nie przyczyną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość