Rośliny wodne

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Rośliny wodne

Post autor: beznazwy »

Bardzo proszę o pomoc.
1.Przetaczniki? Tylko jakie?
3. Kropidło wodne?
4. (To w środku)
6. Rzepicha zimnowodna
7.Znalazłem też roślinę rosnącą w nurcie, o jasnych zaokrąglonych liściach, trochę takich sałatowatych", ale oczywiście nie ułożonych jak w sałacie, tworzące małe kępki. Jakiś pomysł? Niestety nie mam zdjęcia - pewnie będę musiał się wybrać jeszcze raz. A może nie?
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Rośliny wodne

Post autor: DrTrutek »

Moje typy: 1 i 2 - przetacznik bobownik kropidło wodne szczaw tępolistny jaskier jadowity rzepicha ziemnowodna. Co do opisu - nie kojarzę, za mało danych.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Rośliny wodne

Post autor: DrTrutek »

Co do 7 - jeśli to roślina wodna/błotna to może tak wyglądała?
Załączniki
Pinguicula_vulgaris.jpg
Magda_J
Posty: 57
Rejestracja: 20 cze 2010, o 13:43

Re: Rośliny wodne

Post autor: Magda_J »

Odnośnie znalezionej sałaty - z opisu wydaje mi się, że może chodzi tu o liście strzałki wodnej, która znana jest z dymorfizmu liści - te zanurzone w wodzie mają właśnie postać sałaty, jak na tym zdjęciu:
Załączniki
salata.jpg
salata.jpg (14.52 KiB) Przejrzano 1596 razy
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Rośliny wodne

Post autor: DrTrutek »

Cenna uwaga i ciekawa strona - b. dziękuję Ci Magda_J.
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Rośliny wodne

Post autor: beznazwy »

Porównuje do sałaty tylko ze względu na teksturę liści - pofałdowane, ale były małe w skupiskach. Bardzo ważna cecha, że były jasne, nawet białawe. Ale jestem tego świadomy, że z tego opisu to trudno cokolwiek wymyślić, więc pewnie będę musiał odwiedzić rzeczkę ponownie. Bardzo dziękuje za pomoc.
Magda_J
Posty: 57
Rejestracja: 20 cze 2010, o 13:43

Re: Rośliny wodne

Post autor: Magda_J »

DrTrutek - sama oznaczałam strzałkę wodną jedynie po tych liściach sałaty", więc znam to z autopsji Zdjęcie podałam przypadkowe - jedyne znalezione na szybko w internecie.

Kamzzz - rzeczywiście, żeby tyle nie zgadywać, łatwiej będzie wybrać się nad rzekę - może już trochę urosły i będzie jeszcze łatwiej tę roślinę oznaczyć.
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Rośliny wodne

Post autor: beznazwy »

Nie dodaje na stronę, bo tutaj przydadzą się większe zdjęcia. Bardzo proszę jeszcze o pomoc.

Co to za Jaskier - jest szansa z tego zdjęcia coś odgadnąć? Liści nawodnych nie ma. Przed tygodniem jeszcze nie kwitł.

Na zdjęciu z Jaskrem jadowitym w prawym-górnym rogu jest śnajprawdobnie moja sałatowata zguba. Ale również trudno coś z niego raczej wyczytać.

Okrągłe liście obok białych kwiatów - nie znam gatunku - co to może być - okrągłe to chyba bobowniczek, tak?

Szczaw da radę rozpoznać tylko o tym zdjęciu?

Białe kwiaty - co to?

Na ostatnim - to bobownik? Trochę inaczej wygląda od poprzedniego?

Ogromnie mi zależy na pomocy.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Rośliny wodne

Post autor: DrTrutek »

A gdzie zdjęcia?
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Rośliny wodne

Post autor: beznazwy »

Przepraszam. Mam nadzieję, że teraz już się włączą.

Nie wiem czy to się jeszcze wpisuje w waszą ulubioną działkę, ale takie długie pędzle z włókien glonów, które w prądzie są ciagniętę przez wodę tworzy Rhizoclonium czy Uwikło (Oedogonium)?
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Rośliny wodne

Post autor: DrTrutek »

Te okrągłe liście to bobowniczek białe kwiaty to prawdopodobnie kościenica wodna żółte kwiaty to jakaś kapustna - widać łuszczyny. Daj zdjęcia liści i innych części z bliska. Szczawiu nie rozpozna się z oddali, ale w takim środowisku rosną: szczaw lancetowaty lub wodny ostatnie - bobownik. Są tam też trawy wodne, np. manna jadalna, ale pewne rozpoznanie po pokazaniu kwiatostanu z bliska. W ogóle: lepsze efekty w rozpoznaniu uzyskasz fotografując rośliny z bliska. Jaskra, oprócz tego jadowitego - tam nigdzie nie widzę. Glony - nie wiem.
beznazwy
Posty: 252
Rejestracja: 24 gru 2009, o 08:34

Re: Rośliny wodne

Post autor: beznazwy »

Mógłby ktoś mi jeszcze pomóc w oznaczeniu tej rośliny? Bardzo proszę.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Rośliny wodne

Post autor: DrTrutek »

To prawdopodobnie roślina z rodzaju rzęśl. Niestety gatunku nie rozpozna się po liściach. Potrzebne są owoce (zdjęcia makro).
Najczęściej występuje rzęśl wiosenna i to prawdopodobnie ta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości