różnice między rybami a płazami

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
patus16
Posty: 25
Rejestracja: 18 lut 2008, o 20:23

różnice między rybami a płazami

Post autor: patus16 »

mam niedługo sprawdzian z biologii che dostać dobrą ocenę więc czy możecie mi napisać na co zwrócić uwagę oraz co ciekawego jest u jednej gromady i drugiej, szczególnie interesuje mnie działanie układów krwionośnego i oddechowego jeśli byście mogli pomóc z góry dzięki
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: różnice między rybami a płazami

Post autor: _Marcin_ »

patus16 pisze:szczególnie interesuje mnie działanie układów krwionośnego i oddechowego
Podstawowe różnice to:
-budowa serca
-liczba obiegów krwi w układzie krwionośnym(ryby 1 a płazy 2)
-narządy wymiany gaz. ryby skrzela(głównie, coś w rodzaju"płuc u płucodysznych,jelito u niektórych ryb też wspomaga w pewnych warunkach skrzela), płazy to płuca i w dużym
zakresie skóra i ściany jamy gębowej(u niektórych tylko skrzela zewnętrzne np.odmieniec no i u larw zawsze obecne).
Wszystko to powinno być w podręczniku, wystarczy poczytać Ale jak by co, to pisz.
patus16
Posty: 25
Rejestracja: 18 lut 2008, o 20:23

ok a co do..

Post autor: patus16 »

układu krwionośnego i odechowego dokładniej jak to sie odbywa bo bardzo chciałabym zrozumiec jak to się dzieje ,bo tak jak czytam w książce to nie do końca rozumiem
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: różnice między rybami a płazami

Post autor: _Marcin_ »

patus16 pisze:układu krwionośnego i odechowego dokładniej jak to sie odbywa bo bardzo chciałabym zrozumiec jak to się dzieje ,bo tak jak czytam w książce to nie do końca rozumiem
OK.To opiszę ci te dwa układy.
Układ krwionośny i budowa serca, układ oddechowy ryb.
Serce składa się z zatoki żylnej,przedsionka,komory i stożka tętniczego.Jest dwujamiste.
U ryb występuje jeden obieg krwi i jeden napęd.Serce tłoczy odtlenowaną krew ze stożka
tętniczego do aorty brzusznej a ta rozgałęzia się na kilka par tętnic skrzelowych.
W skrzelach następuje wymiana gazowa(krew płynie w odwrotnym kierunku co woda mechanizm przeciwprądowy).Ze skrzel natlenowana krew trafia do aorty grzbietowej, ta rozgałęzia się na mniejsze tetnice i doprowadza tlen do tkanek. Odtlenowana krew z naczyń włosowatych trafia małymi żyłami do żyły głównej i zatoką żylną do przedsionka.
Wymiana gazowa odbywa się u ryb w skrzelach, poczytaj sobie o mechanizmie przeciwprądowym i zobacz jakiś schemat-nie jest to zbyt skomplikowane.

Układ krwionośny i budowa serca, układ oddechowy płazów.
Serce u płazów jest trójjamiste, zbudowane jest z dwóch przedsionków,jednej komory
( z tym że komora łączy się z wydłużonym stożkiem tętniczym,prawy przedsionek z zatoką żylną a lewy z żyłą płucną).Pojawienie się dwóch przedsionków jest związane
z przejściem płazów na oddychanie płucami.
U płazów występują dwa krwiobiegi,mały(płucny) i duży.Krew z komory serca trafia do
wydłużonego stożka tętniczego a z niego tłoczona jest do aorty(głównie natlenowana) i
tętnicy płucnej(gł. odtlenowana),nierównoczesny skurcz przedsionków i chyba zastawka
w stożku tętniczym sprawiają że częściowo jednak ta krew się nie miesza w komorze).
Tętnicą płucną odtlenowana krew dostaje się do płuc i w nich następuje wymiana gaz.
Sieci naczyń włosowatych na które się rozgałęziły tętnice w płucach łączą się w małe żyły
nastepnie większe i żyłami płucnymi krew utlenowana trafia do lewego przedsionka a
z stąd do komory.Aortą krew utlenowana dostaje się za pośrednictwem miejszych
tętnic i naczyń włosowatych do tkanek ciała, tam następuje wymiana gazowa i odtlenowana krew trafia do małych żyłek,następnie do większych i żyłami głównymi wpada do prawego przedsionka a stąd do komory.W układzie krwionośnym płazów jest
większe ciśnienie i prędkość krwi niż u ryb ale kosztem tego jest mniejsze lub większe
mieszanie się krwi natlenowanej i odtlenowanej w komorze serca.
Narządami wymiany gazowej płazów są płuca,u żab i ropuch są w dodatku pofałdowane co zwiększa powierzchnię wymiany gazowej(zwykle porównuje się je doworków").
Płazy nie mają przepony ani mięśni międzyżebrowych więc z ich wentylacją radzą sobie
trochę inaczej niż pozostałe kręgowce lądowe.u nich(płazów) wentylacja płuc odbywa się
dzięki pracy dna jamy gębowej, sprężystości płuc i ściany ciała oraz regularnemu zamykaniu i otwieraniu nozdrzy i krtani.Etapy wentylacji są takie:obniżenie dna jamy
gębowej przy otwartych nozdrzach i zamkniętej krtani(świeże powietrze wypełnia jamę gębową),kurczenie się płuc przy otwartych nozdrzach i krtani(zużyte powietrze uchodzi na zewnątrz)podnoszenie się dna jamy gębowej przy zamkniętych nozdrzach i otwartej
krtani i tu następuje wtłoczenie świeżego powietrza do płuc.I z powrotem od początku.
Poza tym jak pisałem poprzednio wymiana gaz. odbywa się przez mocno unaczynioną skórę, ściany jamy gębowej a także skrzela zewnętrzne(u larw i odmieńcowatych).
Mam nadzieję że to co napisałem jest dość zrozumiałe:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości