rozróżnainie zdobyczy ewolucyjnych od innych cech

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
maciekkkg
Posty: 20
Rejestracja: 17 lut 2016, o 15:02

rozróżnainie zdobyczy ewolucyjnych od innych cech

Post autor: maciekkkg »

Hej, przy rozwiązywaniu zadania z biologi Bukały mam pewien problem. Brzmi ono tak:

Które z podanych cech można uznać za zdobycz ewolucyjną pierścienic?
- dwuboczna symetria ciała
- siodełko
- wtórna jama ciała wysłana własnym nabłonkiem
- układ krwionośny
- tkanka mięśniowa powstała przy udziale mezodermy
- zaplemnienie krzyżowe

Wyjaśnij, dlaczego pozostałe cechy nie są osiągnięciami ewolucyjnymi tej grupy zwierząt.

i w odpowiedziach jest tak: wtórna jama ciała wysłana własnym nabłonkiem i układ krwionośny
pozostałych cech nie można uznać za osiągnięcia ewolucyjne pierścienic, ponieważ:
- dwuboczna symetria ciała i tkanka mięśniowa powstała przy udziale mezodermy to zdobycze ewolucyjne płazińców (to dla mnie jest oczywiste)
- siodełko i zaplemnienie krzyżowe nie są osiągnięciami ewolucyjnymi, pojawiły się jako skutki przystosowania rozmnażania do ściśle określonych warunków środowiska lt- tego już nie rozumiem, bo ja zaliczyłbym to do zdobyczy ewolucyjnych pierścienic

wytłumaczy mi ktoś jak odróżnić zdobycze ewolucyjne od innych nowych cech?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: rozróżnainie zdobyczy ewolucyjnych od innych cech

Post autor: persil1991 »

Zastanów się, co jest osiągnięciem ewolucyjnym - obojnactwo jak u części pierścienic czy rozdzielność płciowa, która występuje już u nicieni? Odpowiedź nasuwa się sama! Więc jak można obojnactwo nazwać osiągnięciem ewolucyjnym? To raczej uwstecznienie (i tutaj przechodzimy do drugiego argumentu).

Zresztą zapłodnienie krzyżowe występuje już u płazińców.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości