ruchy roślin

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
wiewióra
Posty: 8
Rejestracja: 31 gru 2006, o 12:53

ruchy roślin

Post autor: wiewióra »

hejka

czy ktoś może mi napisać czego dotyczy teoria Chołownego-Wenta? mam to na pracę domową, ale nigdzie nie mogę tego znaleźć. jeśli ktoś wie, gdzie jest jakiś artykuł na ten temat to bardzo proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Aglaja
Posty: 145
Rejestracja: 27 lut 2007, o 21:04

Re: ruchy roślin

Post autor: Aglaja »

To jest ChołoDny i Went, którzy niezależnie badali auksyny. Jak poprawisz nazwisko to pan Googel powie resztę.


[ Dodano: Sob Kwi 19, 2008 21:43 ]
Oho, jednak nie powie. Daj mi dziesięć minut.

[ Dodano: Sob Kwi 19, 2008 22:02 ]
Chołodny i Went wykryli, że w ruchach wzrostowych organów roslinnych pod wpływem kierunkowo działających bodźców pośredniczy hormon decydujący o wzroście wydłużeniowym komórek.Istnienie tej substancji oudowodniono doswiadczeniem na odcinanie koleoptylu i umieszcazanie go na bloczku agarowym - to jest w większości podręczników, Google też mówi. W latach 1926 i 1928 dwaj panowei, niezaleznie od siebie, przedstawili hormonalna teorie tropizmów - zgodnie z nia fototropiczne wygięcia koleoptyli są spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem auksyny:strumien auksyny pod wpływem kierunkowo działajacego światła przemieszcza się w stronę zacienioną koleoptyla, powodując jej szybszy wrost(to powoduje wygięcie w kierunku światła)

Jeżeli potrzebne Ci doświadczenia, które temu dowodzą, mów.
Pozdrawiam!

[ Dodano: Sob Kwi 19, 2008 23:17 ]
W tym temacie wszyscy jeszcze piszą o hipotezie wzrostu w wyniku zakwaszania, ale nie wiem kto jest jej autorem. Polega to na tym, że tioretycznie auksyny pobudzają pompy protonowe, które wpompowuja protony do wnetrza komórki, w wyniku tego procesu ściana komórkowa staje se rozciągliwa.
wiewióra
Posty: 8
Rejestracja: 31 gru 2006, o 12:53

Re: ruchy roślin

Post autor: wiewióra »

dziękuję Ci bardzo serdecznie, musiałam źle usłyszeć to nazwisko

jak będziesz miała chwilkę czasu to chętnie zobaczę te doświadczenia.

pozdrówki
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: ruchy roślin

Post autor: tin »

Aglaja pisze: Jeżeli potrzebne Ci doświadczenia, które temu dowodzą, mów.
Pozdrawiam!
To w takim razie ja proszę o doświadczenia. Na pewno się przydadzą

Podwieszam temat w odpowiednim dziale.
Awatar użytkownika
Aglaja
Posty: 145
Rejestracja: 27 lut 2007, o 21:04

Re: ruchy roślin

Post autor: Aglaja »

oj, sory, nie było mnie tu wczoraj. Juz wszystko piszę. Pierwszym doświadczeniem było odcinanie koleoptylu i umieszczanie go na płytce agarowej, po czym tą płytkę znowu kładkli na roslince - wychodziło więc warstwowo - częścć główna roślinki, płytka agarowa, koleoptyl. To było po to, żeby substancje z koleoptylu mogły przedostawać się do roslinki (po to ta płytka agarowa, ze by udowodnić że to są substancje chemiczne a nie inne bodźce). Więc była roslinka z koleoptylem na płytce agarowej, inna roślinka z zasłoniętym koleoptylem, i roslinka nie uszkodzona, jak ją Pan Bóg stworzył. Wygięcie pod wpływem bodźca kierunkowego świetlnego nastąpiło u nieuszkodzonej ui u tej z koleoptylem na płytce agarowej - dowód na istnienie hormonów odpowiadających za wygięcia. To jest pierwsze doświadczenie.
Potem stwierdzili, że zbadają jak rozmieszczenie danego zwiazku wpływa na wygięcie rośliny, i w jaki sposób jest zależne od światła. Do tego wzięli cztery wierzchołki koleoptyla, które położyli na bloczkach agarowych. Mieli zamiar mierzyc ilośc auksyn w bloczku po jakiejśtam strobnie(w zalezności skąd świecili). I teraz tak: koleoptyl pierwszy był cały, w oświetleniu kierunkowym. Koleoptyl drugi, cały, w ciemności. Koleoptyl 3, podzielony na pół cienkim szkiełkiem (razem z bloczkiem agarowym), światło z jednej strony. Koleoptyl 4, podzienlony cienkim szkiełkiem ale nie do końca (wierzchołek wspólny), światło z jednej strony. Badali rozmieszczenie auksyn - w zestawie 1 100% równomiernie rozłożone na bloczku, tak samo przypadek 2. Przypadek 3 - po 50% auksyn z obu stron szkiełka. Przypadek 4 - auksyny rozmieszczone nierównomiernie, 67% po stronie zacienionej, 33% po stronie oświetlonej.
Czyli świtło wpływa na rozmieszczenie auksyn, nie na ich ilość.

Podobne manewry wykonywali z geotropizmami - nie jestem tylko pewna czy to oni, czy ktos potwierdzał ich tezy. Z geotropizmami robili tak - mieli siewke, obracali ją raz poziomo raz pionowo i rosla im w schodki. Albo lepiej - umieszczali kwiat poziomo na chwytniku, który kręcił się wokół własnej osi - przez niejednostajny bodziec kierunkowy, roslinka sie nie wygięła.

Właściwie teoria tych dwóch panów dotyczy wszelakich tropizmów roslinek, na korzonkach kończąc.

Polecamfizjologie roślin Alicji Szweykowskiej. Dużo tego, ale fajnie napisane.

Uhh, ale esej
NaLeśnik
Posty: 3
Rejestracja: 5 maja 2008, o 16:26

Re: ruchy roślin

Post autor: NaLeśnik »

Witam

Również mam pytanie o ruchy roślin. Badałem epinastię u młodego pomidora ( pod szczelnym szklanym kloszem umieściłem roślinę oraz dojrzałe jabłko ). Efekt był taki że pędy boczne zaczęły przyrastać ale tylko od górnej strony przez co zaczęły sie wyginać coraz niżej w dół ( rósł kąt łodyga/pęd boczny) niektóre przyrastały w ten sposób tak intensywnie że pęd boczny wyglądał jak serpentyna . I tu mam pytanie : Jaką substancje wydziela owoc jabłka , i jak ona wpływa na roślinę ( na jej tkanki) że mamy taki efekt. Ja podejrzewam etanol , ale dlaczego zatem tak zareagowała na niego roślina ?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: ruchy roślin

Post autor: yeast »

Dojrzewające owoce wydzielają etylen bodajże. A w jakim położeniu było te jabłko?
NaLeśnik
Posty: 3
Rejestracja: 5 maja 2008, o 16:26

Re: ruchy roślin

Post autor: NaLeśnik »

oczywiście chodziło mi o etylen małe przejęzyczenie. Położenie jabka nie ma chyba znaczenia, ono tylko wytwarza gazowy inchibitor wzrostu (etylen) - jezeli moje podejrzenia sa trafne. Ale jeżeli uważasz to za istotne to jabko leżało sobie obok doniczki przekrojone na pół pod kloszem ze szkła.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: ruchy roślin

Post autor: yeast »

NaLe&#x15Bnik pisze:Położenie jabka nie ma chyba znaczenia, ono tylko wytwarza gazowy inchibitor wzrostu (etylen)
Mógłby mieć znaczenie gradientP. Ale tak poważnie to nie sądzę, żeby etylen miał wpływ na wzrost pędów pomidora, już szybciej na ich więdnięcie. Poza ty miałes jakąś kontrolę do tego eksperymentuP?
NaLeśnik
Posty: 3
Rejestracja: 5 maja 2008, o 16:26

Re: ruchy roślin

Post autor: NaLeśnik »

Niestety nie miałem możliwości zrobić próby kontrolnej ( mam tylko jeden tak wielki szklany słój) . W piątek pojade po jeszcze jedną roślinkę no i wtedy zobaczymy co się stanie gdy zabraknie jabka.

Roślina nie zwiędła teraz po doświadczeniu ma się ciągle bardzo dobrze, teraz badam na niej min. geotropizm pędu i korzenia.

[ Dodano: Nie Maj 11, 2008 20:29 ]
Czy ktoś wie w którym miejscu odbywa się percepcja bodźca świetlnego u kiełków owsa/pszenicy ? czy jest to wierzchołek kiełka ?
nie_rydzykuj
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2008, o 12:47

Re: ruchy roślin

Post autor: nie_rydzykuj »

Wierzchołek .
nana16
Posty: 5
Rejestracja: 27 mar 2009, o 14:32

Re: ruchy roślin

Post autor: nana16 »

Witam. mam do rozwiazanie takie zadania:
1. Opryskano kwiaty pomidora substancjami wzrostowymi i otrzymano beznasienne owoce.
a)podaj nazwe tego zjawiaska
b) podaj przykłąd substancji wzrosstowej, której mozna uzyc, aby uzyskac beznasienne owoce.

2. Przyrządzając sałatke z ogórka surowego posypujemu ja sola. Po kilku min kawalki ogórka sa miekkie. Wyjasnij, dlaczego.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: ruchy roślin

Post autor: yeast »

1 a) partenokarpia b) gibereliny (aczkolwiek nie jestem pewna, bo uczylam sie tego dwno)
2. Poszukaj pod zjawisko osmozy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości