Scapula Auerea i Superhelisa

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
jarek 12345
Posty: 436
Rejestracja: 17 maja 2010, o 23:10

Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: jarek 12345 »

Chciałbym zapytać się na czym polegają te konkursy na medycynie. Czy każdy ma szansę wziąć w nich udział. Wymagają one większej wiedzy niż standardowa wiedza po 1 roku w przypadku anatomicznej a po 2 w biochemicznej? Jak to wygląda na różnych akademiach medycznych , każda bierze w nich udział ? Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
formica
Posty: 784
Rejestracja: 6 lip 2008, o 00:18

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: formica »

Pierwsze etapy zależą chyba od uczelni i prowadzą do wybrania 3 najlepszych, którzy pojadą na rozgrywki międzyuczelniane.
Moim zdaniem jeśli chodzi o Scapula aurea to trzeba być niezłym hardcorem. Mój kolega z grupy się zakwalifikował do 3 i wiem ile wie.
U nas warunkiem przystąpienia do I etapy była średnia 4,0 z kolokwiów.
15 najlepszych jest zwolnionych z części praktycznej egz. Szczerze mówiąc chyba to zbyt wiele człowiekowi nie daje. no poza satysfakcją. Jak dla mnie to trzeba być nieźle pokręconym na punkcie anato.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: Medycyna Lwów »

w scapuli - może wziąć udział każdy kto ma zaliczone wsyztskie kolokwia (nie ma żadnego komisa). Są 3 etapy - test pisemny, szpilki. Po nich zostaje 10 najlepszych osób, któzy maja zerówkę z anatomii. potem ejst osttani etap, tzw. quiz i wygłoszenie krótkiego wykładu na dany temat przed innymi studentami i ludźmi z zakładu w ten sposób zostaje wybrana 3 najlepszych z najlepszych, którzy jada na finał ogólnopolski i zazwyczja przywożą pierwsze miejsca.

Co do superhelisy warunek to średnia z 3 kolokwiów powyżej 4,7 - I etap test, II etap ustny. na ustny idzie 10 osób i ma on formę zerówki z biochemii, 3 najlepszych ma 5 z egzaminu i jedzie na finał ogólnopolski.
dzoners
Posty: 640
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 20:57

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: dzoners »

Kaamil, z tego co kojarzę z postów to chyba reprezentowałeś WUM i wygrałes nie?

Moja uczelnia w tym nie bierze udziału (no bo anatomia 3 semestry) , ale w sumie bardzo jestem ciekawy jak to musi wyglądać.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: a_niap »

Z mojego rocznika oba wymienione konkursy wygrała ta sama osoba. W ogólnopolskich zresztą też.

A z ciekawostek - zerówka z anatomii o której wspomniał Kaamil, akurat w zeszłym roku wyszło to troche niefajnie, wszyscy którzy ją zdawali (jakies 7 osób, bo pierwsze trzy byly zwolnione z egzaminu) zdali ją u kierownika zakładu na 4,5 (przeszli wszystkie etapy Scapuli, łacznie z hardcorowymi szpilkami, to naprawde trzeba mieć dużą wiedze anatomiczną i umiejętności), natomiast na egzaminie (zwykly, w czerwcu) były osoby które go zdały na 5, wcale nie posiadający wiekszej wiedzy.

Superhelisa - wymagana srednia 4,7,a to tez zalezy od asystentów których sie miało w ciągu roku i do których sie trafiło na kolokwia ustne.
charlotte
Posty: 143
Rejestracja: 6 sty 2008, o 14:32

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: charlotte »

Na cmuj-cie aby przystapic do I etapu trzeba miec kolokwia zaliczone na co najmniej 75%, pisze sie test przygotowany przez kierownika katedry(u nas straszliwe pokrecony i podchwytliwy:) ), 20 najlepszych ma dodatkowe zajecia z anatomii(bo troche materialu trzeba nadrobić). Nastepnie jest II etap, tez na wlasnej uczelni - co roku troche sie to modyfikuje, w tym mielismy szpilki, zdjecia z Sobotty i oczywiscie test. 10 najlepszych jest zwolnionych z egzaminu teoretycznego i praktycznego.

ps. na marginesie, dzisiaj wygraliśmy Scapule!
Awatar użytkownika
Falx
Posty: 165
Rejestracja: 17 mar 2009, o 10:45

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: Falx »

charlotte pisze: ps. na marginesie, dzisiaj wygraliśmy Scapule!

a my mamy 3 miejsce z tego co mi wiadomo
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: Khayman00 »

Są jeszcze jakieś inne konkursy czy zawody między studentami medycyny, oprócz tych dwóch wymienionych?
charlotte
Posty: 143
Rejestracja: 6 sty 2008, o 14:32

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: charlotte »

hm. wydaje mi sie ze jest - czy bylo - cos takiego jak Synapsa. z tego co do mnie doszlo to konkurs z fizjologii, ale chyba organizowany co kilka lat?
Stazystka
Posty: 389
Rejestracja: 12 cze 2009, o 06:35

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: Stazystka »

A w tym roku kiedy wyniki ze Scapuli byly/beda? Nie za bardzo sie orientuje w tym temacie, chcialabym tylko wiedziec, ktore uczelnie zajely pierwsze 3 miejsca
Awatar użytkownika
Falx
Posty: 165
Rejestracja: 17 mar 2009, o 10:45

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: Falx »

były już wyniki, prawie wszystkie miejsca pierwsze zdobył UJ, wiem, że Białystok drużynowo zdobył 3
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: Medycyna Lwów »

ze swojej strony mogę wpisać drużynowe wyniki z tegorocznej Superhelisy z Łodzi:
1) UM Poznań
2) WUM (1 m-ce indywidualnie, różnica 4,5 pkt)
3) UM Łódź
4) CMUJ

CO do innych konkursów tego typu to nie ma poza tymi dwoma (o żadnej synapsie nigdy nie słyszałem). Od 3 roku można myśleć nad pisaniem różnych prac i prezentowaniem na konferencjach, zjazdach itp.
lukasz663
Posty: 68
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 18:47

Re: Scapula Auerea i Superhelisa

Post autor: lukasz663 »

Kaamil, z tego co kojarzę z postów to chyba reprezentowałeś WUM i wygrałes nie?
Kamil jeśli to prawda to czy mógłbyś coś więcej napisać na temat przebiegu samego finału oraz jak się przygotowywałeś
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości