Selekcja naturalna

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

Czy gdyby ludzie, posiadający jakąś silną cechę fizyczną lub z wysokim IQ płodzili po 3 dzieci, a ludzie bez silnych cech fizycznych i z niższym IQ płodziliby po 1 dziecko, to z czasem powstałaby rasa ludzi bardzo silnych fizycznie i inteligentnych ?

Na przykład - ktoś kto ma grube kości płodziłby 3 dzieci. Inna osoba z wysokim IQ też 3. Inna osoba, która osiąga wyjątkowe wyniki w biegach też 3. Zaś inna osoba bez rzadnej dobrej cechy płodziłaby tylko 1 dziecko.

A i załóżmy, że osoby szczególnie wybitne w kilku dziedzinach jednocześnie płodziłyby 5 dzieci.

Gdyby taka selekcja naturalna objęła powiedzmy wszystkie narody słowiańskie (i ludzie z obrębu tych narodów słowiańskich nie krzyżowaliby się z narodami niesłowiańskimi) i trwałaby przez załóżmy 2000 lat.

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 18:09 ]
Gdyby do tego doszło jeszcze wielokrotne klonowanie ludzi o wyjątkowo korzystnych cechach (na przykład klonowanie światowej klasy sportowców).

A i gdyby ludzie chorzy lub wyjątkowo słabi nie chcieli płodzić dzieci tylko adoptowaliby je

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 18:11 ]
Piszę opowiadanie fantastyczne o świecie, gdzie stosuje się eugenikę i właśnie chodzi mi o to, czy coś takiego faktycznie by mogło działać. Chciałbym, żeby to moje opowiadanie było możliwie realistyczne

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 18:47 ]
W moim opowiadaniu stosuje się też diagnostykę prenatalną i preimplantacyjną, dzięki czemu jednostki chore genetycznie nie rodzą się.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Selekcja naturalna

Post autor: malgosi35 »

Nie bierzesz pod uwagę odziedziczalności cech, transgresji, definicji selekcji naturalnej! sic
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

No ale generalnie taka eugenika jest chyba dość prawdopodobna ? Możliwe byłoby prowadzenie jej ? Gdyby nastąpiła transgresja i urodziłby się potomek bez pozytywnej cechy, ten potomek nie płodziłby dzieci po prostu.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Eugenika
Eugenika (gr. eugenes = dobrze urodzony) — pojęcie wprowadzone w 1883 roku przez sir Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina, które dotyczyło selektywnego rozmnażania zwierząt lub ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. W ciągu następnych lat Galton poprawił swoją definicję, aby uwzględnić specyfikę eugeniki pozytywnej, zachęcającej do częstszego reprodukowania się najlepszych osobników, oraz eugeniki negatywnej, zniechęcającej do reprodukcji osobniki mniej wartościowe.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Savok »

mam wrazenie, ze twoj umysl to opowiadanie fantastyczne, a to co piszesz, jak twierdzisz, juz powstalo i nazywa sie Gattaca.
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

Nie widzę powodu, dla którego miałbyś mnie obrażać.

Zadałem konkretne pytanie. Czy możliwa byłaby taka eugenika.

O ile pamiętam, to Gatacca nie była o eugenice, tylko o projektowaniu dzieci. Nie było tam chyba nic, co miałoby cokolwiek wspólnego z eugeniką.

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 20:32 ]
Warto również zaznaczyć, że nawet gdyby powstało coś na podobny temat, to nie znaczy, że moje opowiadanie jest tego kopią. Ile to już powstało opowieści fantasy najrozmaitszych gdzie występują podobne stworzenia z mitologii. To, że ktoś wykorzystał tą samą mitologię nie czyni ich mniej wartościowymi.

Moim zdaniem to, co powiedziałeś przed momentem, jest maksymalnie obciachowym, przemądrzalczym bzdurzeniem.

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 20:34 ]
I jeśli nie jest możliwa taka eugenika, to niby w jaki sposób działa ewolucja ? Faworyzując osobniki o odpowiednich cechach a dyskryminując te bez owych cech. Chyba w ten sposób, prawda ? To już ustaliliśmy pare postów wcześniej.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Selekcja naturalna

Post autor: malgosi35 »

NIE - a dlaczego? Bo człowek jest tylko człowiekiem,
Bo jest wiele ale
Bo super w jednym genie nie oznacza super w drugim.
Bo nie masz prawa oceniać przydatności KOGOŚ dla społeczęństwa.
Bo istnieje coś takiego jak depresja wsobna
Bo zawężenie puli genowej jest niebezpieczne
Bo bezpieczeństwo jest w różnorodności
itd itp.
A najważniejsze jest to że było już kilku takich co próbowali wykreować rasę Panów.
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

Zostałem w zupełności niezrozumiany. Czy ja mówię, że chciałbym tworzyć rasę panów ? Piszeszbo nie masz prawa decydować a czy ja chcę decydować ? Piszę tylko opowiadanie fantastyczne i do diabła próbuję się od was ludzie czegoś dowiedzieć. Dlaczego stwarzacie tyle komplikacji ? Nie może paść prosta, zrozumiała odpowiedź ?

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 20:51 ]
No dobra, może i zmniejszanie puli genowej jest niebezpieczne. Ale przecież tak niby działa ewolucja - faworyzuje osobniki o odpowiednich cechach a dyskryminuje te bez odpowiednich cech.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Selekcja naturalna

Post autor: malgosi35 »

padła patrz wyżej.

W hodowli roślin wyhodowano super pszenicę. Wielki kłos, dużo, dużych ziarniaków, wsadzono karłowatość by nie było wylegania.
U jednego rolnika - wyległa. korzeniowo.
u drugiego została porażona przez gdzyby
u trzeciego zdeptana przez sarny bo była najsmaczniejsza w okolicy,
u czwartego
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

No to jak w takim razie działa ewolucja ?!?!?!??!?!?!?!
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Aniaww »

Tutaj koleżanka zareagowała zbyt emocjonalnie.

Tak, w takiej sytuacji doszłoby po wiekach tego typu selekcji do utrwalenia przewagi osobników silnych ale głupawych. Czy 100% - nie sądzę, chyba że zakaz byłby sztucznie podtrzymywany.

Niestety, tendencję taką obserwuje się w społeczeństwach zachodu, gdzie wykształceni ludzie zwykle mają mniej dzieci, a rodziny biedne często są wielodzietne.
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

Jaka u diabła koleżanka ? Siemowit to imię męskie.

Ale niby dlaczego silnych a głupich ? Gdyby ludzie o większym IQ rozmnażali się gęściej, to niby czemu miałoby to spowodować obniżenie inteligencji ? Czytałem niby, że inteligencja, to cecha poligenowa. Ale jest wiele cech poligenowych, jakoś ewolucja może na nie wpływać.

Skoro ewolucja może w ten sposób działać, eliminując słabe osobniki a premiując silne, to czemu nie działałaby eugenika ?

A poza tym, czy faktycznie obniżyłaby się pula genowa ? Większość ludzi płodzi tylko jedno dziecko w dzisiejszych czasach, góra dwójkę. A to zmusiłoby silniejszych ludzi do płodzenia trójki dzieci. To chyba nawet zwiększyłoby pulę genową, bo zwiększyłaby się liczba ludzi.

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 21:32 ]
Naukowcy twierdzą, że IQ jest dziedziczne. Niektórzy zakładają, że w około 60%, inni, że mniej, lub więcej. Są jednak zgodni co do tego, że IQ jest dziedziczne. W takim razie ludzie o wyższym IQ rozmnażaliby się wedle takiej eugeniki gęściej, rodziłoby się więc więcej inteligentnych dzieci.

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 21:33 ]
Wzrost i waga są aż do 90% dziedziczne.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Aniaww »

Koleżanka Małgosia.

Zanim doszłam do odpowiedzi zamieniły mi się szczegóły pytania.

W obecnej chwili obserwuje się odwrotną tendencję do tej którą opisałeś:
głupsi - 1
z wysokim IQ - 3 dzieci.

W takiej sytuacji prawdopodobnie poziom statystyczny inteligencji podniósłby się.

Eugenika działa, ale jej stosowanie wymaga nie etycznych działań - albo zakazów, a w gorszym razie izolacji, sterylizacji lub morderstwa. Dlatego jest nie akceptowana - i ja z całego serca taką decyzję popieram.

Co masz na myśli mówiąc o obniżeniu puli genowej? Chyba nie rozumiesz tego pojęcia.

I jeszcze
Większość ludzi płodzi tylko jedno dziecko w dzisiejszych czasach, góra dwójkę. A to zmusiłoby silniejszych ludzi do płodzenia trójki dzieci. To chyba nawet zwiększyłoby pulę genową, bo zwiększyłaby się liczba ludzi.
To bzdura. Żadna sytuacja nie zmusza nikogo do płodzenia dzieci. Nikt nie robi tego z nastawieniemaby moje geny wygrały

[ Dodano: Czw Sty 17, 2008 21:50 ]
Owszem, waga i wzrost są dziedziczne, ale nie tak że wysocy mają zawsze wysokie dzieci a niscy niskie. To dość skomplikowane prawdopodobieństwo dające sporą pulę możliwości bardziej lub mniej prawdopodobnych. I często dzieci są niższe lub wyższe od obojga rodziców. Podobnie z inteligencją
Siemowit
Posty: 191
Rejestracja: 30 lis 2007, o 19:20

Re: Selekcja naturalna

Post autor: Siemowit »

Ja nie mówię, że popieram eugenikę. Piszę tylko opowiadanie fantastyczne.

Ustaliliśmy już, że eugenika działa. A jakie są zagrożenia związane z jej stosowaniem ?
Koleżanka wspominała coś o depresji wsobnej. Moglibyście to rozwinąć ?

Mnie to się wydaje, że nie doszłoby do takiej depresji wsobnej. Ludzie z silną cechą płodziliby 3 dzieci, ludzie bez silnej cechy 1 dziecko. Dzisiaj też tak jest - jedni płodzą 1 dziecko, inni 3. Tutaj byłoby po prostu wyselekcjonowane kto spłodzi ile.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości