Serce

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Serce

Post autor: hepi93 »

Co to są dokładnie tony i szmery serca?

W internecie przeczytałem, że tony to afekty akustyczne związane z drganiami zastawek wywołanymi przez ruch krwi, a książce mam napisane, że są to efekty akustyczne towarzyszące zamykaniu zastawek. Teraz, sam już nie wiem, co jest prawdą.

Jeśli chodzi o szmery to też nie za bardzo wiem, jak powstają. Ponadto, w jednym miejscu przeczytałem, że szmery świadczą o chorobie, a w innej, że szmery towarzyszą normalnej pracy serca. Nie wiem, co jest prawdą.

Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: Serce

Post autor: distinguished »

I ton serca jest słabszy, za to dłuższy
II ton serca jest silniejszy i krótszy

Jeżeli następuje skurcz w przedsionku i ciśnienie przedsionka wzrasta, natomiast w komorze jest to ciśnienie dużo niższe zastawki dwu- i trójdzielna otwierają się, krew zostaje wtłoczona do komór. W komorach ciśnienie rośnie spada w przedsionkach. wzrost ciśnienia w komorach powoduje otwarcie zastawek dwu- i trójdzielnej, jednocześnie krew uderzy o dno zastawki zamykającej się i to jest I ton serca.

II ton serca powstaje w momencie skurczu komór, kiedy to ciśnienie w komorach rośnie, natomiast w naczyniach tętniczych będzie dużo niższe. trzeba z duża siłą krew wyrzucić do tętnic, tym samym ciśnienie w tętnicach zacznie wzrastać, w komorach będzie maleć, zamykają się zastawki półksiężycowate w konsekwencji krew uderzy o te zamknięte zastawki - i to nazywamy tonem II.

Co do szmerów - pomiędzy tonami (I i II) nie powinniśmy usłyszeć nic więcej, jeśli usłyszymy coś więcej usłyszymy szmery, a to oznacza, że najprawdopodobniej krew cofa się albo z komór do przedsionka albo z naczyń do komór.

I z Wikipedii Szmery sercowe odgrywają istotną rolę w rozpoznawaniu chorób serca i naczyń, jednak większość szmerów nie ma znaczenia chorobowego - są to tzn. szmery niewinne".

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Szmery_sercowe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość