Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lis 2008, o 14:30 

Interesuje mnie wszystko, co związane ze sklepami ze zdrową żywnością:
Czy ktoś z Was kupował żywność w sklepach ze zdrową żywnością? Jakie były efekty? Czy warto?

PostNapisane: 11 lis 2008, o 15:29 
Moderator

drogho, niesmacznie, to samo z inna naklejka

PostNapisane: 11 lis 2008, o 16:15 

Jejku, a czemu niesmacznie? :) Że drożej gdzieś o 30% to standard. Czasem można tam znaleźć jakieś bajery, których się gdzie indziej nie kupi, ale żeby się na co dzień tam zaopatrywać... To samo z inną naklejką? Problem może być w tym, że kontrola dotyczy kolejnych etapów produkcji, ale już nie jakości produktu końcowego (podobno).

PostNapisane: 11 lis 2008, o 16:26 

Takie sklepy i jedzenie w nich to trochę przerost formy nad treścią tak wg mnie :)

PostNapisane: 11 lis 2008, o 18:03 

Savok napisał(a):
to samo z inna naklejka

Mógłbyś rozwinąć? Skąd masz takie informacje?

PostNapisane: 11 lis 2008, o 18:12 
Moderator

Wiekszosc produktow jest dostarczana przez tych samych producentow.
Etapy produkcji, ktore rzeczywiscie moglyby miec cos do powiedzenia sa identyczne w obu przypadkach ze wzgledu na proces technologiczny
Naklejka "bio" jest kolejnym sposobem na zwiekszenie zysku niskim kosztem
Nie jedna "bio"uprawe mijalem przy przelotowej szosie, rozumiem ze wszystkie te spaliny na zbiorach tez sa "bio"?
Jakims niezwyklym sposobem "bio" produkty zachowuja swierzosc dluzej niz te "napompowane chemia"

PostNapisane: 11 lis 2008, o 18:34 

Może była to uprawa biodynamiczna jakiegoś hobbysty :P W każdym razie za tym idą konkretne stowarzyszenia i certyfikaty, nie jestem utopistką, i nie wiem jakie tam mają wymagania w kwestii odległości od większych źródeł zanieczyszczeń, ale różnice między rolnictwem ekologicznym i konwencjonalnym są niepodważalne.
Co do technologii produkcji to nie widziałam jeszcze by niesiarkowane suszone morele można było kupić gdzies poza sklepami ze zdrową żywnością.

PostNapisane: 11 lis 2008, o 20:46 
Moderator

Stowarzyszenie można sobie założyć..
Był kiedyś reportaż na temat wody mineralnej, którą polecał jakiś "instytut" badań nad zdrowiem. Był a to firma założona przez producenta i oprócz siedziby nie miała wiele do zaoferowania.

Dopiero jeśli zapoznamy się z certyfikatami renomowanych placówek, które faktycznie zajmują się problemem możemy porównywać. Choć z tego co wiem niewiele takich, a ja nie rozpoznam certyfikatów, bo jak Phelps preferuję hamburgery :P

PostNapisane: 11 lis 2008, o 21:18 

Nie no mialam na myśli raczej jakieś EKOLANDy :P
Ta sprawa z wodą jeszcze nie brzmi tak źle w porównaniu z tym, co się jakiś czas temu wywiązało w związku z wodą Żywiec i IMIDem. Nie wiem jednak na ile to było sensowne.

PostNapisane: 11 lis 2008, o 21:32 
Moderator

Moim zdaniem, w tego typu sklepach można kupić produkty, których rzeczywiście nie ma w innych miejscach, albo zwyczajnie w takich sklepach tym produktów jest więcej, większy wybór. Mam tu na myśli otręby, ziarna, kiełki, mąki różne itp. Rzeczywiście można coś tam dla siebie wybrać np. niesłodzone soki, dżemy i inne przetwory. Ale myślenie, że zaopatrywanie się tylko w tym sklepie zapobiegnie nowotworom, uczyni młodym i zdrowym przez lata i spowoduje, że dożyjemy 100 jest infantylne... a wielu ludzi tak właśnie sądzi.

Po za tym, większość produktów, które są tam sprzedawane, jest niesłusznie oceniana jako "EKO" produkty. Dlaczego takie wodorosty, jedzone na dalekim wschodzie jak nasza sałata, są takie EKO czy tam BIO? Dotyczy to wielu innych rzeczy. Jest to pożywienie powiedziałbym niestandardowe, ale czy jakoś szczególnie inne jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych od tego co można kupić w normalnych sklepach - wątpię.

Oczywiście trzeba wiedzieć co jeść ze "zwykłych" sklepów.

PostNapisane: 11 lis 2008, o 23:52 

Nie wiem skąd te sklepy biorą żywność, ale moja znajoma prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Żeby mogli sobie przypiąć tę łatkę co pół roku mają nalot jakiś urzędników, którzy pobierają próbki gleby i czegoś tam jeszcze i badają skład. Ogólnie certyfikat otrzymali po 3 latach, bo wcześniej ciągle coś było nie tak z ich roślinami, glebą itd

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia