Skóra

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Skóra

Post autor: BioDan »

Przygotuj trzy naczynia z wodą o różnej temperaturze. Zanurz w nich równoczesnie na 30 sec dłonie: lewą w ciepłej, a prawą w zimnej wodzie. Następnie obie zanurz w naczyniu środkowym ( z wodą letnią) . Kurde, cos mi swita ale nie do konca. Mogl by mi ktos to wyjasnicgt
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Skóra

Post autor: Medycyna Lwów »

ale o co ci chodzi
Awatar użytkownika
Claudia
Posty: 488
Rejestracja: 30 lip 2007, o 19:22

Re: Skóra

Post autor: Claudia »

Chodzi co o takie doświadczenie?Należy przygotować 3 miski. i postawić w rządku. Do pierwszej wlać zimnej wody, do drugiej letniej, a do trzeciej gorącej(tylko nie za bardz0). Wkładamy jedną rękę do miski z zimną wodą, a drugą do miski z wodą gorącą. Po chwili (powiedzmy 1 minuta) wkładamy obydwie ręce do miski z wodą letnią. Efekt niesamowity."
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Skóra

Post autor: BioDan »

tak o to mi chodzi, i wtedy dlaczego sie dzieje tak, ze w rece, ktora byla w wodzie zimnej czujemy cieplo a w tej co byla w wodzie cieplej zimno?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Skóra

Post autor: Medycyna Lwów »

chodzi ozmylenie ośrodków w mózgu i dosyć powolne przewodzenie impulsu z termoreceptorów do ośródka podwzgórzowego. Uczucie takie trwa b.krótko, bo OUN orientuje się.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Skóra

Post autor: Pablo »

tak o to mi chodzi, i wtedy dlaczego sie dzieje tak, ze w rece, ktora byla w wodzie zimnej czujemy cieplo a w tej co byla w wodzie cieplej zimno?
Mi to wynika z tego, że jeśli wsadzisz rękę do zimne wody to zmniejsza sie przepływ krwi a później jeśli wsadzisz ją do letniej, ciepłej krew zaczyna szybciej krążyć i odwrotnie. Tak samo jak się bierze zimny prysznic a następnie gorący trochę dziwne uczucie. Ale może sie myle.

[ Dodano: Pon Wrz 01, 2008 15:56 ]
A jednak sie myliłem
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Skóra

Post autor: Medycyna Lwów »

tu chodzi tak jak napisałem o termoreceptory (niektórzy twierdza że też istotny jest stosunek receptorów zimna do ciepła, tych pierwszych jest więcej u człowieka, stąd zimno po wyjściu np. z kąpieli jest szczególnie silnie odczuwalne) i szybkość przepływu w neuronach. To co napisałes to też prawda, tylko nie do końca wyjaśnia to całe zjawisko
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość