Przewodzenie wody przez skrzypy

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Qwarrttet
Posty: 72
Rejestracja: 19 maja 2014, o 17:08

Przewodzenie wody przez skrzypy

Post autor: Qwarrttet »

W moim podręczniku do biologii (biologia na czasie I) stoi jak byk, że skrzypy nie mają rozwiniętej tkanki przewodzącej. Jak w takim razie skrzyp olbrzymi w Polsce, skrzypy w Ameryce południowej po 5 metrów wzrostu lub 30 metrowe skrzypy sprzed 300 mln lat przewodzą wodę na sam szczyt łodygi?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Skrzypy - jak one przewodzą?

Post autor: AnnaWP »

Skrzypy należą do roślin waskularnych, czyli mających tkanki waskularne. Stoi byk dosłownie, bo to jakiś byk jest.
Tu jest fajny opis, co prawda w angielskim, ale bardzo porządny i ze zdjęciami:

Kod: Zaznacz cały

bio.miami.edu/dana/226/226F09_19.html
Tu skrzyp jako przykład eusteli: a więc jak najbardziej steli (rozmieszczenie tkanek waskularnych określa typ steli).

Kod: Zaznacz cały

plantscience4u.com/2014/04/types-of-stelar-system-and-its.html#.VnVvlgiko
Qwarrttet
Posty: 72
Rejestracja: 19 maja 2014, o 17:08

Re: Skrzypy - jak one przewodzą?

Post autor: Qwarrttet »

Dziękuje bardzo, po prostu młotek jestem i pomyliłem paprotniki z paprociowymi, stąd taki mój wniosek błędny
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Skrzypy - jak one przewodzą?

Post autor: AnnaWP »

Ale generalnie paprotniki wykształcają tkanki przewodzące. Może chodziło konkretnie o naczynia? Niektóre paprotniki mają naczynia, inne nie (powstały polifiletycznie).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości