Ślady osłony całkowitej i częściowej muchomora.

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Ślady osłony całkowitej i częściowej muchomora.

Post autor: Girion »

Witam.

Mam tak jakby problem ze zrozumieniem tekstu z Jedności i różnorodności".
Obserwując rozwój owocnika muchomora, łatwo zauważyć, że we wstępnej fazie rozwojowej jest on całkowicie odsłonięty. Ślady osłony całkowitej są widoczne na dorosłym osobniku w postaci łatek na kapeluszu oraz pochwy w dolnej części trzonu. W tej fazie jest widoczny także pierścień wokół trzonu, będący pozostałością po osłonie częściowej, bezpośrednio ochraniającej blaszkowaty hymenofor młodego osobnika.
Czy mógłby ktoś (najlepiej) na obrazkach opisać albo pokazać jak wyglądają te dwie osłony.
Awatar użytkownika
Trzcina
Posty: 190
Rejestracja: 29 sty 2014, o 19:22

Re: Ślady osłony całkowitej i częściowej muchomora.

Post autor: Trzcina »

Osłona całkowita - od wierzchołka kapelusza po podstawę trzonu. Jej pozostałości mogą być:
- u podstawy pochwą (ta skarpeta widoczna po wyciągnięciu z ziemi)
- na trzonie pierścieniem, obrączką
- na kapeluszu jako łatki, strzępki czy brodawki
Myślę, że na pewno wiesz jak wygląda pierścień czy łatki na muchomorze.

Osłona częściowa- łączy brzeg kapelusza z trzonem, pełni funkcję ochronną. To też na pewno widziałeś. Jej pozostałości również mogą tworzyć pierścień, albo strzępki na samym brzegu kapelusza.

Rozrywają się podczas wzrostu grzyba.

Zaznaczyłam jeszcze kluczowe fragmenty. Zerknij sobie na przykładowe zdjęcia na Wikipedii - w przypadku pierścienia wyraźnie widać tam, że jest pozostałością osłony częściowej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ślady osłony całkowitej i częściowej muchomora.

Post autor: AnnaWP »

1.jpg
1.jpg (5.31 KiB) Przejrzano 872 razy
tu masz częściową. Później pęka.
2.jpg
2.jpg (13.01 KiB) Przejrzano 872 razy
tu masz obie - całkowita już pękła i zostawiła po sobie na dole pochwę, na kapeluszu często zostawia cętki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość