Spadek procentowy tlenu w powietrzu. Skutki?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
kaburakolta
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2015, o 00:41

Spadek procentowy tlenu w powietrzu. Skutki?

Post autor: kaburakolta »

Hej, chciałem zapytać, co stałoby się z naszymi organizmami, gdyby procent tlenu w powietrzu zaczął stopniowo spadać? Powiedzmy o 0,5% z obecnych 21%. Wiem, że procent tlenu w atmosferze wynosi wspomniane 21, lecz wraz ze spadkiem ciśnienia i wzrostem wysokości, jego rozrzedzenie w metrze sześciennym się zwiększa. Wiem również, że w takiej sytuacji organizm zaczyna produkcję erytropoetyny, która zaś produkuje erytrocyty transportujące w krwiobiegu molekuły tlenu. Ja natomiast zastanawiam się, jak procentowy spadek ilości tlenu wpłynąłby na nasze organizmu i przy jakich wartościach nawet najsilniejsze jednostki zaczęłyby umierać?
Dzięki z góry za odpowiedzi
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

[Link] Spadek procentowy tlenu w powietrzu. Skutki?

Post autor: Adax82 »

kaburakolta,
Przeczytaj tę dyskusję:
viewtopic.php?f=271&t=58926

Tlen o zawartości poniżej 11% nie podtrzymuje palenia. Ocenia się, że w warunkach normalnych podobny poziom tlenu prowadzi do uduszenia się człowieka. Zmniejszenie jego ciśnienia może być kompensowane jego zwiększonym stężeniem, ale też są tu wielkie schody pod górę". Przeczytaj przytoczoną w linku dyskusję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości