sprzężniowce- czy jest dikariofaza?

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

sprzężniowce- czy jest dikariofaza?

Post autor: fetkaedka »

mam straszne wątpliwości co do tego, bo wiele książek podaje, że dikariofaza nie występuję u sprzężniowców, ale spotkałam się też z tym, że jednak występuje, jednak jest bardzo krótka.
Weyland
Posty: 76
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 16:52

Re: sprzężniowce- czy jest dikariofaza?

Post autor: Weyland »

Po plazmogamii zachodzącej między zróżnicowanymi genetycznie i wielojądrowymi gametangiamii, jądra zbliżają się do siebie tworząc pary jąder sprzężonych - czyli rozpoczęła się dikariofaza. Z tych zlanych gametangiów tworzy się na początku zygospora dikariotyczna, w której znajdują się pary jąder sprzężonych. Potem te pary jąder sprzężonych ulegają kariogamii, czyli z każdej pary jąder sprzężonych tworzy się jądro diploidalne - w tym etapie jest zygospora diploidalna.

Jak pewnie wyczytałeś zygospora diploidalna następnie czeka na właściwe warunki do wiosny i dopiero wtedy ulega mejozie.


A tak na logikę - nie ma sensu po plazmogamii diplofaza, co nie? Najpierw te jądra muszą się poznać - czyli zbliżyć do siebie (dikariofaza), a dopiero potem połączyć się ze sobą.


Mam nadzieję, że jakoś pomogłem. Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić.
Weyland
Posty: 76
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 16:52

Re: sprzężniowce- czy jest dikariofaza?

Post autor: Weyland »

fetkaedka, przepraszam, nie zauważyłem, że jesteś dziewczyną
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: sprzężniowce- czy jest dikariofaza?

Post autor: fetkaedka »

dziękuję za odpowiedź. kocham te sprzeczności w książkach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości